Jičín – město pohádky – je pojem, který dnes patří k Jičínu jako postava Albrechta z Valdštejna. Zatímco někdejší vojevůdce byl tvůrcem novodobé urbanistické proměny města a krajiny, dnes se jednou ročně sejdou děti z blízkého a vzdáleného okolí, aby po dobu jednoho týdne svými aktivitami a fantazií proměnily město v zázračný pohádkový svět. Letošního 22. ročníku pohádkového festivalu, věnovaného 100. výročí narození Jiřího Trnky a nazvaného Pohádkové Pimprlatérium, se zúčastnily i děti z 1. stupně voděradské školy.
Vyzdobené Valdštejnovo náměstí nás přivítalo operetkou Z. Svěráka a J. Uhlíře O Budulínkovi a zábavným pořadem Standa a Vanda se soutěžemi a písničkami časopisu Sluníčko. V zámeckém parku, muzeu, v zámku a prostorách zámeckých nádvoří uváděl Kašpárek poučnou hru Putování za rolničkou, jejíž součástí byly tvůrčí umělecké dílny. Děti si vyrobily loutku ze dřeva, zlatou rybku, ptáčka, koníka a dokonce i fotoaparát. Za svou šikovnost získaly rolničku.
Veselé a trochu strašidelné bylo divadelní dopoledne v K-klubu. Představení Kocourkov, Psanci a dětský horor plný písní Čarodějnice, nadchl především starší děti. Zajímavostí byl tzv. Řemeslný a hravý Ryneček studentů středních uměleckých škol, kteří předvedli dětem výrobu skleněných figurek, opracování jednoduchých předmětů na soustruhu, umělecké kovářství a zámečnictví, zlatnictví, broušení drahých kamenů, rytí kovů, tesání do pískovcového kvádru, aranžování květin a jiné kratochvíle…
Odpoledne patřilo pohádce Vodníčku, vrať se, u které některé malé děti již únavou usínaly. Na rozloučenou se s námi vyfotili Rumcajs s Mankou a předali nám toto poselství: „My, pohádkové bytosti, jakož i naši člověčí kamarádi, chceme říci, že si budeme dál pomáhat a dělat všechno proto, aby vždy zvítězilo dobro nad zlem v pohádce i mezi lidmi.“ -Han-