Zakončení školního roku
Zakončení školního roku

Den před tím, než každý dostane své vysvědčení a než se rozběhneme na letní prázdniny, proběhlo slavnostní zakončení školního roku. Celá škola včetně všech učitelů se sešla v tělocvičně. Přivítali jsme mezi sebou i pana starostu. Pan ředitel se ujal slova, aby zhodnotil uplynulý školní rok. Poté rozdával dárky pro nejlepší žáky všech tříd a odměny za úspěchy ve vědomostních i sportovních soutěžích. Pak přišlo rozloučení deváťáků, nejprve přečetli proslov o svém působení ve škole, zazpívali píseň a pak už jsme si zhlédli prezentaci s fotkami z dětských a školních let. Deváťáci se poté rozloučili růžičkou se všemi učiteli, panem ředitelem i s dalšími zaměstnanci školy. Svoji písničku nám zazpívali i předškoláci z voděradské školky. Předškoláci i deváťáci si navzájem vyměnili dárky, které si pro sebe nachystali. Na závěr promluvil pan starosta. Bylo to dojemné loučení, nechyběly slzy dojetí.


Vyhodnocení projektu 1. st.
Vyhodnocení projektu 1. st.

Ve čtvrtek 20. června proběhlo vyhodnocení poslední fáze projektu s názvem „Život v budoucnosti“. Děti mohly tvořit cokoli, co si pod pojmem život v budoucnosti představí. Obrázky jsme viděli různé – od strojů, robotů a pomocníků do domácnosti, přes domy na stromech, až po univerzální pojetí života v budoucnosti ve vesmíru a na jiných planetách. Tento obrázek se stal i vítězem poslední fáze, jeho autorem by Marek J. ze 4. třídy. Vítězství bylo jednoznačné a musím uznat, že na 4. třídu se jednalo o obrázek opravdu krásný jak nápadem, tak ztvárněním. Ve středu 26. června bylo vyhlášení celkových vítězů za celý rok. Pořadí bylo následující – třetí místo obsadila 1. třída, druhé místo 3. třída a na prvním místě i zásluhou Marka skončila 4. a 5. třída, která si v dnešním tropickém dnu jistě odměnu velmi vychutnala – zmrzlinový pohár. Bez ceny ale neodešel nikdo. I pro bramborovou medaili, kterou získala 2. třída, byla připravena cena útěchy. Ale zmrzlinový pohár to nebyl. A tak ostatním nezbývá, než se těšit na září na novou hru, jejíž téma je zatím tajemstvím.


Sportovní den 1. st.
Sportovní den 1. st.

Na úterý 25. 6. měl celý první stupeň naplánovaný Sportovní den. Původně měl být zaměřen na pěší turistiku, ale s ohledem na předpověď počasí, která slibovala opravdu vysoké teploty, se musel program upravit a naším cílem se stalo koupaliště v Rychnově nad Kněžnou. A ukázalo se, že to byla opravdu dobrá volba. Koupaliště bylo otevřeno jen pro nás, takže děti měly dostatek prostoru se vyřádit. Skluzavka byla neustále v obležení malých „vodníků“ a bylo vidět, že si děti tuto osvěžující zábavu opravdu užívají. Kdo se nemohl koupat, navštívil nedaleký ráj skřítků v přilehlém lese. Osvěženi vodou a nanukem, jsme s úsměvem na tváři nastoupili do autobusu, který nás odvezl zpět do Voděrad.


Poslední zvonění
Poslední zvonění

Blíží se konec školního roku a také den, kdy se deváťáci naposledy rozloučí se svou základní školou. Proto se dnes konalo poslední zvonění. Deváťáci se převlékli za popeláře, vybavili se košťaty, lopatami a kolečkem a za zvuku popelářské písně vyrazili obejít školu. Začali na prvním stupni a pokračovali na druhý stupeň, nevynechali ani mateřskou školku, jídelnu, pana ředitele, sborovnu, místní obchod a obecní úřad s panem starostou. Každému jsme zazpívali píseň, představili jsme se, kam jdeme na střední školu, pomalovali jsme je rtěnkou a navoněli voňavkou. Nejvíc jsme si „vychutnali“ letošní osmáky, které jsme pasovali na deváťáky a předali jsme jim tradiční bryndáček. Všichni jsme si poslední zvonění užili. Ještě jednou děkujeme všem za příspěvky.


Divadlo v Opočně
Divadlo v Opočně

Žáci 4. a 5. ročníku navštívili divadelní představení ZUŠ v Opočně „Ztracený klíček“, ve kterém vystupovaly některé žákyně z naší školy. Protože jsme do Opočna neměli žádné vhodné autobusové spojení, rozhodli jsme se jít pěšky. Trochu nás zaskočil večerní déšť, zvolili jsme jinou trasu, abychom nebyli zmáčení. Byla trochu delší, ale 10 km jsme ušli jako by nic. Divadlo se nám také moc líbilo. Ocenili jsme herecké výkony všech účinkujících, zvláště pak našich dětí. Ač se nám ráno zdál den pošmourný a nepěkný, nakonec se vydařil a všichni jsme byli spokojeni.


Návštěva MŠ Houdkovice
Návštěva MŠ Houdkovice

Ve středu 19. 6. 2019 naší školu navštívili předškoláci z mateřské školy Houdkovice. Prošli si všechny třídy, které je zajímali. Největší zážitek měli v učebně fyziky, kde se vyfotili s kostrou. V jednotlivých třídách na 1. stupni si vyzkoušeli, jaké to bude být školákem. Zkusili si práci s interaktivní tabulí a zazpívali si písničky. Ve školní družině bylo pro ně od paní kuchařky připravené občerstvení v podobě mističky s melounem a vlaječkou. Při odchodu se děti společně vyfotily před školou a s úsměvem na tváři se vydaly na slíbenou zmrzlinu. V září se na ně budeme těšit!


MS Softball Havlíčkův Brod
MS Softball Havlíčkův Brod

Dne 19. 6. jsme se žáky 2. stupně vyrazili na Mistrovství světa v Softballu, které se poprvé v historii koná na Starém kontinentu a to u nás, v České republice. Zápasy se hrály v Praze a v Havlíčkově Brodě. Brzo ráno jsme vyráželi směr Havlíčkův Brod, čekala nás přibližně dvouhodinová cesta na zápas Austrálie – Venezuela, který se hrál na nově postaveném stadionu Hippos Arena, kde hrají své zápasy domácí Hroši Havlíčkův Brod. Ihned po příjezdu se nás ujali místní dobrovolníci, aby nás provedli po areálu a seznámili s doprovodným programem pro děti. Pro všechny děti byly připraveny soutěže, kdy při jejich úspěšném splnění získali razítko nebo podpis. Při splnění všech disciplín obdrželi drobnou pozornost. Všichni aktéři si mohli vyzkoušet nadhoz, kdy se museli trefit do Strike Out zóny, dále hod na dálku, rychlost nadhozu, běh na metovou vzdálenost (na čas) a nakonec chytání míčku do rukavice. Po získání všech potřebných podpisů a razítek jsme vyrazili na tribunu užít si zápas mistrovství světa. Před začátkem zápasu komentátor představil všechny hráče utkání a po zaznění hymny obou států nebránilo nic ve startu zápasu. Zápas se hrál na 7 směn přibližně 2 hodiny. Žáci podporovali oba týmy a bylo vidět, že si zápas užívají. Nechyběly skvělé odpaly, výborné souhry a skvělí nadhazovači, kteří dokáží poslat míček rychlostí až 130 km/h. Po konci zápasu (většina žáků by zůstala i na další utkání) jsme ještě navštívili místní náměstí, kde si děti mohly zakoupit něco dobrého na zub. Jako odměnou pro ně byla i zpáteční zastávka v Pardubicích ve fastfoodu. Děkujeme organizátorům za skvělý zážitek ze hry, viděli jsme jeden z nejlepších týmů na světě, Austrálie skončila při minulém MS na 2. místě.


9. ročník - výlet
9. ročník - výlet

Ve středu 14. 6. se ráno sešli deváťáci na nádraží v Týništi nad Orlicí, aby vyrazili na poslední školní výlet. Naše první cesta směřovala do Hradce , kde jsme si šli zahrát laser game. Rozdělili jsme se na tři pětičlenné týmy, dostali jsme laserovou zbraň a vestu a vyrazili na bojiště. Každý hrál poprvé a všechny tato atrakce nadchla, že jsme nakonec odehráli více her, než bylo v plánu. Ukázalo se, že mezi nejlepší hráče patří Martin B., Petr H., Týna J. a Bára B. Velkým překvapením byly výsledky paní učitelky Provazníkové, která se v této hře našla. Laser game jednoznačně předčila naše očekávání. Ač unavení, převlékli jsme zpocená trička a vydali se na další sportovní aktivitu, tentokrát do Fly zone. Z atrakcí měla největší úspěch olympijská trampolína. Někteří si vyzkoušeli i

Číst dál...

7. ročník - výlet
7. ročník - výlet

7. ročník se v rámci školního výletu letos vypravil na dvoudenní cestu do okolí Teplic nad Metují a na Broumovsko. Putování začalo ve čtvrtek 13. 6. v ranních hodinách na vlakovém nádraží v Opočně. Odjížděli jsme v počtu 11 žáků za podmračeného, ale teplého počasí a s veselou náladou. Po přestupu v Náchodě jsme dorazili kolem půl desáté do Teplic nad Metují a odtud se s chutí vydali směr Jiráskovy Skály (malá osada cca 4 km od Teplic). Drobně pršelo, ale to nám vůbec nevadilo, cesta rychle ubíhala a brzy jsme byli na místě. Zde jsme doslova vyšplhali na zříceninu hradu Bischofstein, odkud bývá nádherný výhled na krajinu náchodského okresu, ale bohužel nad kopci se válela mlha a těžké mraky. Brzy se rozpršelo víc a my se rychle schovali pod skalními převisy. Jakmile déšť ustal, pokračovali

Číst dál...

Jump aréna
Jump aréna

Žáci 6. ročníku vyjeli v úterý 11. 6. na svůj jednodenní výlet do Prahy. Ráno jsme se v plném počtu sešli na nádraží v Týništi nad Orlicí a vyrazili do Prahy klimatizovanými vlaky. Cesta nám ubíhala velmi rychle a než jsme se omrkli, už jsme vystupovali na Masarykově nádraží v Praze. Poté jsme absolvovali procházku po Staroměstském náměstí, žáci obdivovali nově opravený Staroměstský orloj, dále na nás čekalo hračkářství Hamley´s, kde děti nevěděly, co dřív vyzkoušet. Bohužel nás tlačil čas, a tak jsme od hraček přešli k Václavskému náměstí, kde jsme se nasvačili. Po krátké zastávce na občerstvení jsme konečně vyrazili směr Praha Zličín. Naší jedinou možností bylo metro, což byl pro mnohé velký zážitek. Po 30 minutové jízdě jsme vystoupili z metra a plni očekávání vyrazili k Jump aréně. Žáci oblékli protiskluzové ponožky a dvě hodiny si užívali veškeré atrakce – od free jumpu, přes battle beam, twistladder, moonwalk, living table football až po giant roller nebo big ball. Byla jsem překvapená, jaké skoky někteří dokáží udělat. Po uplynutí času jsem některé žáky nemohla z trampolín ani dostat. Zpáteční cesta nám utekla a kolem půl 7 jsme byli zpět na nádraží v Týništi, ale přivezli jsme si skvělé zážitky a byli jsme všichni příjemně unavení.


Výlet na Fatru
Výlet na Fatru

V termínu 9. - 12. června se žáci 8. ročníku s p. učitelem Strnadem vydali na výlet na Slovensko do Terchové, centra Malé Fatry. V neděli jsme se sešli v Týništi nad Orlicí na vlakovém nádraží v počtu 11 žáků. Rozloučení s rodiči bylo emotivní a všichni byli rádi, že už jsme odjeli směr Malá Fatra. Přestupovali jsme v Hradci Králové a v Pardubicích, kde jsme v pauze navštívili McDonald a dali si malé občerstvení. V Pardubicích jsme nastoupili do nočního vlaku směřujícím do Žiliny, ve kterém jsme se usadili a pokusili se usnout. Bohužel se nám to moc nedařilo. Na konec cesty na nás čekal autobus ze Žiliny do Vyšných Kamenců v Terchové. Tam nás čekala milá paní Franeková, která nám ukázala, jak to na chatě funguje. Po vybalení a krátkém odpočinku jsme vyrazili na nejvyšší vrchol

Číst dál...

2. a 3. třída na zámku Potštejn
2. a 3. třída na zámku Potštejn

V pondělí 10. června 2019 vyrazila 2. a 3. třída na exkurzi s interaktivním programem na zámek Potštejn. Celou exkurzí nás prováděly nejrůznější postavy v dobových kostýmech. Na začátku nás přivítal kašpárek, který nás vtipným povídáním dovedl až ke služebné Doře. Ta nás zasvětila do své práce služebné. Společně jsme s ní také pod stolem hledali děti, které se jí schovaly. Paní hraběnka byla chorá, proto jsme ji přišli navštívit až do její ložnice. Ukázala nám, jak se lidé v období baroka myli a oblékali. Tajnou chodbou jsme došli až do knihovny pana hraběte a do mramorového sálu, kde na nás samotný hrabě již čekal. Společně s nimi jsme si zatancovali jednoduchý tanec. Pan hrabě nám také pověděl o pokladu, který se na nedalekém hradě Potštejn skrývá. Poté jsme ho dokonce šli hledat do zámeckého parku. Ten, kdo se nebál, prošel si zase Bubákov v zámeckém sklepení. Nakonec nechyběl ani dětmi tak oblíbený nákup suvenýrů.


Exkurze místní firmy
Exkurze místní firmy

Ve čtvrtek po obědě se žáci 8. ročníku spolu s p. učitelem vydali na exkurzi do místní firmy Autoelektrika Holoubek. Hlavní náplní firmy jsou opravy startérů a alternátorů, opravy elektrických zařízení vozidel, servis klimatizací. Provádějí střední i generální opravy v oblasti autoelektriky téměř všech dopravních prostředků kromě letadel. P. Holoubek spolu s otcem pracují někdy i 10 hod denně na zhotovení zakázek ve své dílně. Ve firmě je možné i po domluvě vykonávat i praxi, kterou si již někteří naši bývalí žáci vyzkoušeli. Seznámili nás s některými pracovními postupy používanými za dodržování bezpečnosti práce. Nakonec jsme všichni dostali malé občerstvení. Děkujeme p. Holoubkovi za přijetí a přejeme hodně zakázek a sil do další práce.


Primární prevence OD5K10 z.s.
Primární prevence OD5K10 z.s.

Minulý týden nás opět po dohodě navštívili lektoři ze spolku OD5K10 z Rychnova nad Kněžnou pod vedením Bc. Jiřího Vrby. Jejich náplní práce je kromě přednášení na seminářích primární prevence pro 2. stupeň ZŠ a SŠ také vedení Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Centrum 5KA a Občanské poradny v Rychnově nad Kněžnou, vedení volnočasových kroužků pro děti a další jiné aktivity viz. webové stránky www.od5k10.cz. V 6. ročníku byl veden seminář s tématem Dospívání, v 7. ročníku seminář zaměřený na Partnerství, v 8. ročníku to byl dvouhodinový seminář na téma Antikoncepce a pohlavně přenosné nemoci a nakonec v 9. ročníku seminář s názvem Antisemitismus a rasismus. U našich žáků jsou tyto semináře hodně oblíbené, mohou si udělat podle témat velmi dobrou představu o fungování ve společnosti. Mají při přednáškách spoustu dotazů, jsou aktivní a určitě se těší na příští setkání v dalším školním roce.


poznavackaV posledním květnovém týdnu se ve škole konalo školní kolo „poznávačky“ rostlin a živočichů, zúčastnili se ho všichni žáci druhého stupně. Ti nejlepší reprezentovali naší školu na okresním kole soutěže Poznávání rostlin a živočichů, které se konalo v Kostelci nad Orlicí. Veronika F. ze 7. třídy skončila na krásném 7. místě z 20 soutěžících. Ve stejné kategorii skončili naši šesťáci Miloš N. a Mariana H. na 11. - 14. místě z 20. V kategorii 8. a 9. tříd skončila na 15. místě z 28 účastníků Petra S. z osmé třídy. Všem gratuluji a děkuji za domácí přípravu, která jejich výkonu předcházela.


Hokejbal - republikové finále
Hokejbal - republikové finále

Voděradští druháci a třeťáci odjeli ve středu do Světlé nad Sázavou na republikové finále v hokejbalu. Již samotní soupeři z velkých měst naháněli našim hochům hrůzu. Ale úvod turnaje jsme měli skvostný, porazili jsme v derby naše sousedy z Dobrušky 3:2 a oplatili jim tak porážku z krajského finále. Ve druhém zápase jsme po velkém množství šancí prohráli s domácími – Světlou n. S. 4:2. Když jsme následně nevstřelili ani jednu branku Prachaticím a prohráli 3:0, vypadalo to, že nakonec budeme hrát jen o konečné 6. místo. Následující zápas s Pardubicemi jsme však jasně ovládli, když se hatrickem zaskvěl Šimon Hejna a vítězství 4:2 znamenalo, že budeme nakonec bojovat o 3. místo. Poslední zápas s celkovým vítězem Kladnem jsme takticky vypustili, o nic totiž nešlo

Číst dál...

První stupeň na výletě
První stupeň na výletě

V úterý 4. června vyrazil celý první stupeň naší školy na výlet. Vyráželi jsme v 7,30 od školy dvěma autobusy směr Lično, Kostelec nad Orlicí, Svitavy. Naším prvním cílem byly Javoříčské jeskyně. Jedná se o podzemní systém chodeb, dómů a propastí, které byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců, které se nacházejí na střední Moravě, v Olomouckém kraji. Jeskyně byly objeveny již v roce 1938. Kromě netopýrů jsme v jeskyni viděli stalagmity (krasové jevy vyrůstající od podlahy jeskyně), stalaktity (krasové jevy vyrůstající od stropu) i stalagnáty, tedy krápníkové sloupy. Navštívili jsme Pohádkové jeskyně či Dóm gigantů a s trochou fantasie jsme viděli Krakonoše, betlém, kopí, kaktusy, brčka, červený závěs a mnoho jiných útvarů. Přestože venku bylo opravdu teplo, uvnitř jsme

Číst dál...

Exkurze do Eltonu
Exkurze do Eltonu

V pondělí 3. června absolvovali žáci 8. a 9. ročníku svou poslední exkurzi v tomto školním roce. Tentokrát jsme zavítali do tradiční novoměstské firmy ELTON hodinářská, která se zabývá ruční výrobou pánských i dámských hodinek. Po příchodu do firmy jsme byli rozděleni na tři skupiny a společně s průvodkyněmi jsme si prošli jednotlivé úseky výroby. Seznámili jsme se s materiály, z nichž se hodinky vyrábějí, sledovali jsme jednotlivé postupy při jejich výrobě od strojové výroby přes pečlivou jemnou ruční montáž jednotlivých dílů. Dozvěděli jsme se rovněž o historii této firmy a o současných trendech ve výrobě hodinek značky PRIM. Překvapila nás především cena, ty nejlevnější hodinky se dají pořídit cca za 40 000,- Kč. ELTON tak vyrábí výhradně na zakázku, největším zahraničním odběratelem je Japonsko, ale přesto většina hodinek míří na český trh. Tuto exkurzi finančně zajišťovalo občanské sdružení SPLAV z Rychnova nad Kněžnou.


Atletický čtyřboj v Rychnově nad Kněžnou
Atletický čtyřboj v Rychnově nad Kněžnou

Dne 30. května jsme vyrazili na poslední soutěž v tomto školním roce do Rychnova nad Kněžnou na atletický čtyřboj v kategorii III. (6. a 7. ročník). Počasí nám tentokrát přálo. Závodů se účastnilo celkem 10 škol z celého okresu. V každém týmu startovalo deset účastníků. Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách: běh na 60m, dálka, hod kriketovým míčkem a na závěr vytrvalost, chlapci 800 m a dívky 600 m. Za každý výkon se udělovaly body, tyto body se sčítaly a rozhodovalo celkové skóre, které soutěžící za celé dopoledne nasbírali. V hodu a dálce všichni měli tři pokusy, v bězích pouze jeden. Zvlášť soutěžili chlapci a zvlášť děvčata. Každý tým sbíral body pro svou kategorii. Body se sčítaly pouze čtyřem nejlepším soutěžícím v každé kategorii. V konečném součtu bodů byla děvčata úspěšnější než chlapci a získali 2 502 b. Kluci nasbírali 1 893 b. Školu reprezentovali: Tereza J., Sabina J., Zuzana Ř., Silva Ř., Monika B., Lukáš D., Miloš N., Petr V., Vojtěch B. a Robin M. Všem žákům patří poděkování za předvedené výkony a reprezentaci školy.


Vystoupení žáků
Vystoupení žáků

V jarních měsících se v naší obci tradičně konají akce, na kterých s menším kulturním programem vystupují naši žáci. Jako první to bylo vítání nových občánků. Tady se svými verši vystoupily dívky – Šárka Pinkasová, Míša Malenovská, Denisa Sokolová, Kateřina Kopecká a Tereza Brandejsová. O tom, že tyto dívky umí a rády recitují, nás přesvědčily i o Noci kostelů ve Voděradech. Jejich přednes zpestřily a doplnily hrou na kytary a flétny sestry Eliška a Aneta Brandejsovy, Nikola Malenovská a Kateřina Brandejsová. Účinkovaly v programu před výborným dětským pěveckým sborem Základní školy z Černíkovic. Naše i bývalé žákyně sbírají zkušenosti a mají chuť se účastnit ve svém volném čase kulturních akcí ve Voděradech, za což jim děkujeme.


Zvonění

  1. hodina   7:20 -   8:05
  2. hodina   8:15 -   9:00
  3. hodina   9:20 - 10:05
  4. hodina 10:15 - 11:00
  5. hodina 11:10 - 11:55
  6. hodina 12:05 - 12:50
  7. hodina 13:00 - 13:45
  8. hodina 13:55 - 14:40

Termíny prázdnin

Podzimní 26.10. a 27.10.2022
Vánoční 23.12.2022 - 2.1.2023
Pololetní 3.2.2023
Jarní  27.2. - 5.3.2023
Velikonoční 6.4.2023
Hlavní 1.7. - 31.8.2023

Kalendář akcí

Náhodný obrázek

logo-doucovani-2022-m

 

logo-web-male-2019

 

 grant-web-maly

 

pedos logo

 

 

banner467x60

 

fondsidus

 

 op-vk-plakat

Přihlášení