Výlet 4. ročníku
Výlet 4. ročníku

Čtvrtá třída měla jet podle původního plánu na výlet s celým prvním stupněm do Orlických hor, ale nakonec jsme změnili plány a dle přání čtvrťáků vyrazili na celý den do Hradce Králové. Naším hlavním cílem byla návštěva Fly zony, kde byli mnozí úplně poprvé. Vzhledem k tomu, že jsme zde byli mimo běžnou otvírací dobu, měli jsme všechny atrakce jen pro sebe. Užili jsme si skoky na veliké trampolíně do kostek, ze kterých se někteří horko těžko škrábali nahoru, zahráli si fotbal a honěnou v trampolínové aréně, vylézli na různé horolezecké stěny a ve skupinkách jsme přeskakovali a podlézali točící se ramena. Někteří si zaplatili a vyzkoušeli virtuální realitu. Zkrátka nám to uteklo a všichni byli překvapení, že už jsou dvě hodiny ve Fly zoně za námi. Protože nám vyhládlo, vydali jsme se na oběd do Mc Donalda a KFC. V Šimkových sadech jsme se pak vyřádili na hřišti a přečkali jsme zde i naštěstí jen krátký déšť. Velikou atrakcí bylo i pozorování kachen s mláďaty. Po procházce už jsme se vydali na nádraží a vlakem vyrazili zpět k rodičům. Výlet se povedl a já chválím všechny děti za vzorné chování během celé akce.


Žáci 8. ročníku na úřadu práce
Žáci 8. ročníku na úřadu práce

Ve čtvrtek 23. června navštívili žáci 8. ročníku v rámci předmětu svět práce Informační poradenské středisko Úřadu práce v Rychnově nad Kněžnou. Smyslem této návštěvy bylo seznámit se jednak s prostředím samotného úřadu práce a se službami, které poskytuje občanům, a jednak si vytvořit představu o nabídce středních škol a nabídce vhodných povolání. Žáci formou hry a diskuze přemýšleli o vlastnostech, schopnostech a dovednostech, které jsou důležité pro výběr konkrétního povolání. Byli tak vedeni k tomu, aby si vybrali takové povolání, které bude co nejvíce odpovídat složení osobnosti každého z nich, vždyť v zaměstnání budou trávit často víc jak třetinu svého života. Ve druhé části si žáci mohli na PC vyzkoušet profesní test, jehož výsledkem byla nabídka konkrétních povolání vhodných pro každého z nich. Na podzim se na úřad práce vrátí žáci ještě jednou, aby se již připravili na samotný vstup do středoškolského vzdělávání.


Divadlo Drak
Divadlo Drak

Ve středu 22. června jsme letos už podruhé vyrazili do Divadla Drak v Hradci Králové. Tentokrát objednaným autobusem odjeli žáci 6.A, 6.B, 7. r. a z 5. r. pět děvčat, která nám pomohla doplnit volná místa v autobuse. Těšili jsme se na novinku letošní divadelní sezóny s názvem Expedice: Má láska – adaptaci skutečné události, která se stala v roce 1897, kdy se trojice švédských dobrodruhů rozhodla zdolat severní pól horkovzdušným balónem. Na scéně se před našima očima odvíjel příběh těchto odvážných, ale současně lehkomyslných mužů, kteří se vypravili do nehostinné krajiny jen s teoretickými znalostmi způsobu přežití a s naivitou mládí. Jejich sen tak zákonitě musel skončit tragicky. Paralelně se na scéně odvíjel i příběh Anny, snoubenky jednoho z dobrodruhů. Ta čekala na svoji lásku celý život, dočkala se až po své smrti, kdy byl její popel vložen do kovové schránky ve tvaru srdce a uložen k ostatkům jejího snoubence. Na scéně se autorům představení povedlo velice zdařile skloubit práci herců s loutkami. Těšíme se opět v novém školním roce.


Sportovní den 3. ročníku
Sportovní den 3. ročníku

Výlet na kolech se stává naším pravidelným plánem na konec školního roku. Letos, oproti loňsku, nám bylo nakloněno i počasí. Ve čtvrtek 23.6. jsme se ráno sešli u školy v plné cyklo výbavě a zároveň nám rodiče přivezli i věci na přespání. Za doprovodu p. vych. Mrázkové a p. Drozdíkové vyrazila první skupinka a s mírným odstupem za nimi hned druhá s p. Řízkem a p. Nosálem směrem na Houdkovice, Semechnice do Opočna na náměstí. Než nám otevřeli zmrzlinu U Maxe, prošli jsme si zámecký park ke Zlatému potoku, kde jsme si smočili aspoň nohy, protože sluníčko nám přitápělo už od samého rána. Po odpočinku a zmrzlinovém občerstvení jsme

Číst dál...

Sportovní den s přespáním ve škole
Sportovní den s přespáním ve škole

Ve čtvrtek 23. června se vydal 1. a 2. ročník do parku na zámku v Častolovicích. Cesta autobusem nás všechny zmohla, a tak jsme hned po příchodu do parku rovnou zasedli ke kulatému stolu a zakousli se do svačinek, abychom načerpali síly na zámecký zvěřinec. Po vydatné pozdější snídani jsme se šli porozhlédnout po rozkvetlém parku, průvodci nám byli zdejší zámečtí pávi. Ukázali nám nejrůznější okrasné květiny a keře, domeček ve vykotlaném stromu, jeleny a laně. Po upravených cestičkách nás dovedli až ke vstupu do minizoo. Tam jsme si zakoupili granulky a mohli jsme vyrazit za zvířátky. Potkali jsme roztomilé zakrslé králíčky, různé

Číst dál...

Projektový den - finanční gramotnost
Projektový den - finanční gramotnost

V úterý 21.6. 2022 se na naší škole uskutečnil projektový den z oblasti finanční gramotnosti. Kurz na téma „kurz přežití ve světě financí“ se velmi vydařil. Žáci druhé stupně byli rozděleni do dvou skupin. Celý vzdělávací kurz byl pojat formou vzdělávací hry. Žáci si vytvořili čtyřčlenné skupiny, které simulovali jednotlivé role v rodině. Před zahájením samotné hry byli žáci seznámeni se základními pojmy tvorby rodinného rozpočtu. Následně si vybrali některou z fiktivních rodin a měli za úkol vytvořit jejich rodinný rozpočet a snažit se o to, aby vznikla co nejvyšší finanční rezerva. Žáci simulovali opravdový život v rodině, museli se domluvit a společně se rozhodovat. Dále se snažili plánovat vlastní rodinné cíle. Velmi často nastávaly neshody v rozhodnutích o výdajích či příjmech. Projektový den byl velmi pěkně zorganizovaný, po odborné stránce byl velmi kvalitní a i dětem se aktivita velmi líbila. Děkujeme tedy panu Ing. Skalovi a jeho spolupracovníkům za výbornou práci. Myslím si, že si děti odnesly spoustu základních informací z oblasti rozpočtové gramotnosti a následně budeme moci navázat na další rozvoj finanční gramotnosti našich žáků. Děkuji všem žákům za účast a velmi pěknou práci.


Bezpečnost na internetu
Bezpečnost na internetu

V pondělí dne 20.6. se všichni žáci 1. stupně zúčastnili besedy o bezpečnosti a chování při používání internetu, kterou vedla p. Kacálková, tisková mluvčí obvodního oddělení PČR v Rychnově n. Kn. V rozhovoru s dětmi upozorňovala na mnohá nebezpečí, se kterými se mohou děti setkat a vysvětlovala, jak se mají v takovém případě zachovat. Beseda byla doplněna filmovými ukázkami o kyberšikaně a dalších nebezpečných jevech. Žáci aktivně odpovídali na zadané otázky a zároveň se mohli i sami zeptat na některá řešení. V závěru besedy se p. Kacálková věnovala bezpečnosti chodců a cyklistů na silnici o nadcházejících letních prázdninách. Beseda byla pro všechny zajímavá a velice poučná.


English breakfast with Steve
English breakfast with Steve

Když se řekne anglická snídaně, tak si každý určitě představí teplý toust a černý čaj s mlékem. Ve středu 15. června jsme se žáky 7. – 9. ročníku měli poslední hodiny konverzace se Stevem. Rozhodli jsme se to tedy pojmout trochu netradičně a připravili jsme se Stevem pro žáky typické ingredience z Anglie. Žáci měli možnost ochutnat různé marmelády, chutney, dresink z droždí - Warmite, omáčku gravy, tatarku nebo třeba burákové máslo na toustu nebo anglickém muffinu. K tomu všemu jsme si uvařili černý čaj a jako praví Angličané jsme si do něho dali mléko. Toustovače jely na plné obrátky a žáci zkoušeli různé kombinace příchutí. Asi nejoblíbenější bylo dát si burákové máslo a navrch marmeládu se zázvorem – anglická marmeláda se liší od té naší tím, že v ní najdete kůru z pomeranče nebo jiných citrusů. Myslím si ale, že na některé příchutě žáci jen tak nezapomenou. Příjemně jsme tak strávili poslední hodiny konverzace a už teď se těšíme na další v novém školním roce.


1. stupeň na výletě v Bartošovicích
1. stupeň na výletě v Bartošovicích

Slunečné počasí a konec školního roku znamenají jediné – školní výletování! A tak celý první stupeň vyklidil 16.6. učebny a zmizel mimo školu. Čtvrtý ročník vyrazil samostatně prozkoumat Hradec Králové a zbývající ročníky se autobusem vydaly na výpravu do Orlických hor. Pracovníci CHKO si pro nás připravili šipkovanou s poutavým povídáním. Nejprve jsme se rozdělili do dvou skupin. První parta hned vyrazila do lesa a připravila trasu s úkoly. Druhá skupina si během čekání u chaty U Rampušáka mohla zatím prohlédnout a osahat různé živočichy, kteří by na nás mohli číhat po cestě. A tak si děti zblízka prozkoumaly ještěrku živorodou, různé druhy žab, rejska

Číst dál...

Výlet 6. B
Výlet 6. B

Po nejistém počasí a složitém rozhodování jsme nakonec vyrazili do cíle našeho výletu na kolech. V pondělí v 7:30 jsme vyrazili od školy směr chata Horalka ve Sněžném v Orlických horách. Po cestě se k nám připojila velká skupina žáků v Trnově, a pak už jsme plni očekávání jeli přes Opočno do Dobrušky, kde nás čekala první větší zastávka a také první studená sprcha, kterou nám přichystalo počasí. Včas jsme se schovali a sledovali oblohu, kdy nás pustí opět do sedel. Počasí se nakonec umoudřilo, a tak jsme mohli pokračovat valským údolím do Ohnišova, Janova a do Sněžného, cílového místa našeho cyklovýletu. I když se na nás obloha neustále mračila, už nám nepršelo. V cíli naší cesty jsme měli připravený oběd a po ubytování a odpoledním odpočinku jsme vyrazili ještě na procházku po okolí. Při ní jsme navštívili Grulichovu skalku. Odpoledne a večer jsme pak strávili společnými hrami. Druhý den po snídani jsme si zabalili věci a nasedli zpátky na kola. Zpáteční cestu měl pod taktovkou pan učitel Kovaříček, který nás vzal do Sedloňova, k lomu na Špičáku a ke kostelu v Šedivinách. Bohužel ani druhý den se neobešel bez deště, a tak jsme museli posledních pár kilometrů domů zvládnout v mokru. A i přes těžkosti na cestě jsme všichni docestovali v pořádku domů. Ale jak se říká: „Zážitek nemusí být kladný, ale hlavně silný.“ A těch jsme měli dost.


Výlet 9. ročník – kemp Dolce
Výlet 9. ročník – kemp Dolce

Ve středu 8.6 jsme se všichni sešli na nádraží v Týništi nad Orlicí a náš poslední společný výlet mohl začít. V kufrech jsme měli dostatek zásob jídla i pití. V Hradci Králové jsme si udělali menší zastávku a potom jsme pokračovali vlakem přímo do Trutnova. Z hlavního nádraží jsme se prošli na náměstí – ochutnali jsme zmrzlinu nebo ledovou kávu a kolem půl 2 jsme vyčkávali na MHD, které nás dovezlo na točnu nedaleko kempu Dolce. Cestou nás provázelo krásné počasí a někteří byli rádi, když spatřili recepci kempu. Po ubytování většina z nás vyrazila k vodě, kde jsme strávili většinu odpoledne. Poté si někteří šli odpočinout, jiní strávili slunečný den

Číst dál...

Soutěž Mathief
Soutěž Mathief

V pátek 10. 6. 2022 se vybraní žáci 7. ročníku naší školy zúčastnili matematické soutěže 3 členných týmů napříč věkových kategorií 2. stupně. Soutěž se odehrávala na gymnáziu Františka Martina Pelcla v Rychnově nad Kněžnou. Soutěž zorganizovali a vytvořili studenti rychnovského gymnázia. Mathiefu se zúčastnilo celkem 22 týmů ze škol rychnovského okresu, celkem tedy 66 žáků. Soutěž byla velmi pěkně zorganizována a velmi pěkně vymyšlena, žáci měli za úkol vyloupit trezor, na který potřebovali zjistit třímístný kód, ke kterému se propracovali řešením velmi zajímavých úloh. Po napínavém řešení se nakonec jeden tým našich žáků ve složení Matyáš Sündermann, Jiří Hruška, Matěj Michl umístili na skvělém 3. místě. Patří jim velká gratulace a poděkování. Dále bych chtěl poděkovat i druhému týmu, ve složení Káťa Schlosserová, Dominika Nosálová, Kha Minh Dinh, za účast a snahu v matematické soutěži. Doufám, že příští rok se soutěž opět uskuteční a my se ji zase zúčastníme. Soutěž byla velmi pěkná. Děkuji všem ještě jednou za výbornou reprezentaci školy. Reportáž ze soutěže: Originální matematická soutěž Mathief, vymysleli jí žáci rychnovského gymplu - YouTube


Výlet 6. A
Výlet 6. A

Brzy ráno jsme vyrazili na dlouho očekáváný školní výlet. Náš směr byl kemp v Žamberku, kde na nás čekaly chatičky. I přes dva přestupy cesta utekla jako voda a před desátou jsme se již zabydlovali v našich nových dočasných domovech. Trochu jsme se obávali počasí, protože předpovědi nezněly moc přívětivě – déšť, déšť a zase déšť. Rozhodli jsme se, že si výlet užijeme i za špatného počasí, ale to nebylo třeba, neboť se krásně vyčasilo. Před obědem se hrály hry. Ze selfie hry vznikly úžasné fotky, jejichž autoři jsou sami žáci. S plnými břichy jsme si dopřáli odpočinek a poté vyrazili do města, na rozhlednu Rozálka a ke kapličce sv. Rozálie. Po návratu do kempu si žáci zahráli minigolf. Pak už na nás čekala „zdravá“ večeře – langoše. Ty žákům dodaly energii na bowling, který jsme si všichni maximálně užili. Dokonce byli i tací žáci, kteří bowling hráli poprvé, a přesto ovládli výsledkovou listinu. Zbytek večera jsme strávili míčovými hrami a povídáním. Noc utekla jako voda a ráno jsme si jako správní „kempaři“ udělali u chatek snídani. No a po úklidu, balení byl bohužel čas se vrátit, a tak jsme se vydali na cestu zpět. Dotazy žáků, zda tu nemůžeme zůstat další dny, pro nás byly zpětnou vazbou, že se jim výlet moc líbil.


Výlet 7. ročníku
Výlet 7. ročníku

Ve dnech 8. a 9. 6. se žáci 7. ročníku zúčastnili cyklistického školního výletu s přespáním v kempu Stříbrný rybník v Hradci Králové. Výlet začal v 7:30 hod ve Voděradech, kdy jsme vyrazili směrem ke Stříbrnému rybníku. Trasa vedla přes Ježkovice, Křivice, Týniště, hradecké lesy. Všichni zvládli jízdu bez větších problémů, měli jsme ideální počasí a trasa byla velmi pěkná. Asi v 10:30 hod jsme dorazili do kempu, kde jsme se ubytovali. V den příjezdu se nám velmi vydařilo počasí, děti se koupaly v rybníce, hráli jsme společně přehazovanou, fotbal. Den se velmi vydařil a všichni jsme si ho užili. Večer po vydatné večeři ve formě pizzy a hamburgerů si děti zahrály několik zábavných her a v 23:00 hod jsme šli spát. Druhý den jsme bohužel nestihli tolik aktivit, jelikož nám přestalo přát počasí, takže jsme po bohaté snídani, kterou jsme měli objednanou v místní restauraci, odjeli na kolech směr Voděrady. Tentokrát jsme jeli směr Běleč, Třebechovice, Bolehošť, Nová Ves. Jízdu všichni zvládli bravurně. Musím všechny pochválit a poděkovat jim za vzorné chování, výlet se nám vydařil. Chci poděkovat panu Nosálovi za odvoz veškerých batohů a také panu učiteli Kovaříčkovi, za cyklistický doprovod do kempu. V poslední řadě děkuji, paní asistence Ždárkové, za dozor při výletě po oba dny. Přejeme všem hezké prázdniny.


Návštěva v kovářství
Návštěva v kovářství

Stěžejní učivo 3. ročníku jsou mimo jiné v ČJ vyjmenovaná slova. Není nad to, když děti okusí teorii i v praxi. Poprosili jsme p. Rohlenu, uměleckého kováře z Houdkovic, o návštěvu v jeho dílně, abychom se mohli podívat na význam slov dmýchat a výheň. 14.6. nás velmi mile a vstřícně přivítal ve své dílně a ochotně nám ukázal, co všechno jeho práce a um obnáší. Prohlédli jsme si náčiní i stroje a ukázal nám rozdíl současného a dřívějšího kovářského řemesla. Že byl jeho výklad zajímavý, dokazuje i projevený zájem některých dětí, že se tímto řemeslem chtějí jednou v budoucnu živit. Než jsme se vydali na cestu zpět, navštívili jsme houdkovickou MŠ. Děti si společně pohrály a pozdravili jsme se i s budoucími prvňáčky naší školy. Bylo to moc milé setkání. Po cestě tam i zpět jsme opakovali i jiné učivo např. látku z PRV o rostlinách, zvířatech, apod. P. Rohlenovi i kolektivu MŠ Houdkovice děkujeme za jejich čas, který nám věnovali. Byl to moc prima den.


Den dětí na 1. stupni
Den dětí na 1. stupni

Ve čtvrtek 2. 6. jsme s žáky prvního stupně oslavili Den dětí. Hned ráno jsme se autobusem vydali do Rychnova nad Kněžnou do kina na film Mazel a tajemství lesa. Jednalo se o dobrodružný rodinný hraný fantasy film, ve kterém děti ze skautského oddílu trávily letní prázdniny v horách v lesní oblasti a snažily se s pomocí lesních kouzelných bytostí zachránit les proti těžařům lithia. Největší atrakcí v kině byl pro děti bezesporu popcorn – někteří zvládly spořádat dvě várky. Po skončení filmu jsme se ještě vypravili na nedaleké hřiště, kde se děti po kině dokonale protáhly a vyřádily. Poté už nás čekala jen cesta zpátky do Voděrad a za odměnu chutný oběd v jídelně.


Osmička na výletě
Osmička na výletě

Ve dnech 8. až 10. června se i osmáci vydali na svůj výlet. Sešli jsme se ve středu ráno na vlakovém nádraží v Týništi nad Orlicí, abychom absolvovali cestu do Sedmihorek. Dlouhá, skoro tříhodinová trasa vlakem utekla jako voda a my se následně vydali směrem do kempu. Uschovali jsme si zavazadla, a vyrazili na výlet po Hruboskalsku. Navštívili jsme zámek Hrubá Skála, hrad Valdštejn a celkem ušli 8 km. Po návratu do kempu všichni využili volný čas na koupání a zábavu. K večeru jsme rozdělali oheň a začali opékat buřty, ideální zakončení dne. Druhý den, ve čtvrtek, jsme se vydali zpět, v Hradci Králové se děti vyřádily, navštívili jsme FLY Zone v OC

Číst dál...

Laser game
Laser game

V pondělí 6. 6. se devátý ročník vydal do Hradce Králové. Předpověď počasí nebyla zrovna optimistická, ale nenechali jsme se odradit. Déšť nás zastihl, když jsme seděli ve vlaku, později už nám počasí přálo. Od 9h jsme měli rezervovanou arénu pro laser game. Rozdělili jsme se na tři týmy a strávili jsme tu skoro dvě hodiny. Hra nás dokonale vtáhla a všichni jsme si to užívali. Po hře jsme byli dost vyčerpaní, takže jsme zavítali do „mekáče“ a dali jsme si oběd. Po něm nastala chvíle, na kterou celá třída dlouho čekala a to odhalení místa pro náš poslední výlet. Aby nebylo vše moc jednoduché, dala jsem skupinkám různé indicie, aby podle nich poznali a našli, kam se vlastně ve středu vydáme. Po určité době se všem podařilo vyluštit, že pojedeme do kempu Dolce u Trutnova. Zpáteční cestu jsme zvolili přes Šimkovy sady, kde jsme udělali nějaké fotky a vydali se směrem k hlavnímu nádraží. Jelikož mám ráda překvapení, tak jsem nečekaně s žáky vystoupila v Třebechovicích pod Orebem a prošli jsme se společně na zmrzlinu, kde jsme náš výlet sladce zakončili.


Český červený kříž na 1. stupni
Český červený kříž na 1. stupni

Tento týden jsme na prvním stupni započali v duchu našeho celoročního projektu Bezpečnostní složky. Tentokrát jsme se zaměřili na záchrannou službu. Zavítala k nám paní Müllerová z Rychnova nad Kněžnou, která pracuje u záchranné služby. Paní záchranářka navštívila postupně všechny třídy, kde nám během jedné vyučovací hodiny přiblížila její náročnou práci. Hodinu vedla pomocí různých praktických příkladů, v nichž jsme si mohli nacvičit, jak se v dané situaci co nejlépe zachovat. Nejprve jsme si zkusili, co udělat se starší paní, které se zamotala hlava v autobuse. Následovala simulace omdlení žáka ve třídě. Žáci si zopakovali důležitá telefonní čísla a také si zkusili „zavolat“ na záchranku, kde zjistili, že je potřeba především nepanikařit. Dozvěděli jsme se, že se hlavně musíme představit, sdělit místo a v jakém stavu ohrožený člověk je. V závěru hodiny nechyběl ani nácvik srdeční masáže na umělých figurínách, které k nám paní záchranářka donesla. Tímto bychom chtěli poděkovat milé paní Müllerové a celému Červenému kříži za velmi povedenou a především poučnou přednášku, která byla pro všechny velmi přínosná a těšíme se na další spolupráci v budoucnu.


Zájezd do Anglie
Zájezd do Anglie

Dne 23. května se 14 žáků naší školy vydalo na poznávací zájezd do Londýna a okolí. Po velmi dlouhé době, kdy cestování bylo omezené, jsme se rozhodli tuto možnost využít. Všichni žáci nastoupili do autobusu plni očekávání a těšili se na nové zážitky. Čekala nás velmi dlouhá cesta společně se ZŠ Strunkovice nad Blanicí přes Německo, Belgii a v neposlední řadě také Francii. V přístavu Calais jsme najeli do Eurotunelu, který nás během půl hodiny přepravil přes kanál La Manche. První den jsme objevovali krásy Londýna a jeho nejznámější pamětihodnosti. Prošli jsme si vládní třídu Whitehall, zastavili se u Westminsterského opatství, dále jsme si prohlédli

Číst dál...

Zvonění

  1. hodina   7:20 -   8:05
  2. hodina   8:15 -   9:00
  3. hodina   9:20 - 10:05
  4. hodina 10:15 - 11:00
  5. hodina 11:10 - 11:55
  6. hodina 12:05 - 12:50
  7. hodina 13:00 - 13:45
  8. hodina 13:55 - 14:40

Termíny prázdnin

Podzimní 26.10. a 27.10.2022
Vánoční 23.12.2022 - 2.1.2023
Pololetní 3.2.2023
Jarní  27.2. - 5.3.2023
Velikonoční 6.4.2023
Hlavní 1.7. - 31.8.2023

Kalendář akcí

Náhodný obrázek

logo-doucovani-2022-m

 

logo-web-male-2019

 

 grant-web-maly

 

pedos logo

 

 

banner467x60

 

fondsidus

 

 op-vk-plakat

Přihlášení