Projekt bylinky a motýli

V první polovině říjně nás opět navštívila paní Adamcová a tentokrát si pro děti připravila hravou formou projekt „čarování s bylinkami“ a „o motýlech“. Skrz jednoduché kouzlo se děti proměnily na skřítky, kteří budou čarovat s bylinkami. Pomocí obrázků se mohly dozvědět něco o bylinkách a jejich léčivých vlastnostech. Dozvěděly se, že se z nich vyrábí čaje, mastičky, usínáčky apod., jak nám bylinky pomáhají při nachlazení, bolení bříška nebo pomáhají pro klidnější spánek. Paní Adamcová měla nachystané stanoviště, kde plnily nejrůznější úkoly – např. sázeli bylinky na záhon, hledali správné dvojice pytlíčků s bylinkami podle barvy i čichu, prohlíželi si herbáře, prošli bylinkovou stezkou nebo byly svědky bylinkového kouzlení, které dopadlo výborně. V druhé polovině se děti dozvěděly o vývojových stádiích motýla a tak se poté proměnily v housenky, které se postupně vyvíjely, až se z nich stali krásní motýlci. Během aktivit si děti vyzkoušeli módní přehlídku motýlích křídel, motýlí svatbu, určovaly barvy motýlků, pozorovaly opravdické motýli skrz zvětšovací lupu a závěrem se naučily i novou básničku „Byla jedna kukla“ s pohybovým vyjádřením. Děti se celé dopoledne výborně bavily a moc si všechny aktivity a činnosti užily.

Projektový den Včely

V pondělí 5. října se děti mohly dozvědět zajímavosti ze života včel prostřednictvím pana Urbana, který se včeličkám věnuje už mnoho let. S dětmi si povídal, jaké druhy včel máme a co vše potřebujeme k tomu, abychom mohli začít chovat včely. Vysvětlil dětem, jak je důležité dávat pozor, abychom nepřimáčkli včelu, co se s ní stane a co dělat, když nás píchne včela. Vyzkoušely si včelařský klobouk, který včelaři používají, aby je co nejmíň píchlo včel, seznámily se s kuřačkou, s produkty jako je svíčka ze včelího vosku a ochutnávaly domácí med od pana Urbana. Denně lžička medu pomáhá proti nachlazení, virózám, kašli a jiným neduhům. Na závěr děti shlédly ukázku pohádky o včelce Máje – jak se narodila, kde mohly vidět vývoj včely od narození až po dospělou a také, jak to v takovém úlu funguje.

Projektový den Dravci

V pátek 2.října jsme mohli společně s dětmi přivítat pana Vašatu z mysliveckého spolku, který si pro nás připravil ukázku svých svěřenců a mnoho zajímavostí navíc. Na začátku děti přivítal troubením na trubku a mysliveckou písní. Následoval výklad o zvířátkách, poznávání kůží z lišky, divokého prasete, tchoře či zajíce, dále mohly obtěžkat různé druhy paroží, jak jsou těžké a porovnat jejich velikost. V druhé polovině návštěvy přišla na řadu ukázka živých dravců. Děti tak mohly vidět nervózní Sovu Pálenou, nebojácnou Poštolku obecnou, Výra Velkého anebo majestátní Káně Harrisova. Překvapením pro děti byla hravá a mazlivá fretka Fífa, kterou si děti mohly pohladit. Jako správnému myslivci nesmí chybět jeho věrný pes, konkrétně fenka Izi, která byla hodná a velice poslušná a děti ji hned oblíbily.

Projektové dny Hmyz a Zdravé nohy

Ve středu 30.září nás navštívila paní Adamcová, která se specializuje na vzdělávací projekty pro děti. Jako první nám začala povídat o broučcích a pomocí obrázků děti poznávaly, ty, co už znají, ale také se dozvěděly o nových broučcích – např. ploštice, světluška, cvrček, komár…Vytvořily se stanoviště a děti se rozdělily do skupinek, které se postupně střídaly. Za pomocí sady modelů si mohly vyzkoušet krmení ptáčků, vytvořit hmyzí domeček, pomocí zvětšovací lupy sledovaly malé broučky, jak doopravdy vypadají apod. V druhém projektu jsme hezky protáhli své nožky. Nejdříve se dětem vysvětlilo, jak je důležité posilovat nohy a pak jsme se vrhli na první cvičení, což byla chůze po kořenovém koberci a podložkách s různými materiály (lana, knoflíky, kamínky). Děti se také seznámily s balančními podložkami nebo s balonky v podobě ježků. Oba projekty se dětem moc líbily, spolupracovaly a zapojovaly se do daných aktivit. Dané činnosti měly pozitivní dopad na rozvoj zručnosti, hrubé motoriky, komunikativnost či představivost.

První dny v mateřské škole

„Po prázdninách zas, nastal školky čas“. Naši bývalí předškoláci poprvé zasedli do školních lavic a na místo přišly do školky nové dětičky. Je to pro ně též velký krok do neznáma. Vždyť budou poprvé bez maminky v novém prostředí a teď už jen záleží na tom, jak snadno a rychle se adaptují. Děti budou poznávat nové kamarády, hračky, prostředí mateřské školy a jejího okolí. První den jsme sice zahájili za deštivého počasí, však to nás neodradilo si společně pohrát, zazpívat či zatancovat. Celý den probíhal v dobré náladě, ale i pár slziček ukáplo. Přejeme všem dětem i rodičům, aby následující školní rok prožili v radosti a v pevném zdraví.

Školní družina 1
Školní družina 2