Jako tradičně bývá předposlední školní den rozloučení s devátým ročníkem na obecním úřadě a ne jinak tomu bylo i letos. Ve čtvrteční podvečer se sešlo dvanáct deváťáků se svými rodiči, prarodiči, sourozenci a rodinnými příslušníky v jednací místnosti. Na úvod nás přivítal pan ředitel svou řečí, poté předal slovo třídnímu učiteli, který všechny přítomné seznámil se svým projevem pro absolventy. Žáci měli připravený i svůj proslov, ve kterém shrnuli svou devítiletou školní docházku a následně pustili prezentaci ze svého působení ve škole, i mimo školu. Pan ředitel, pan starosta a třídní učitel předali šerpy, květiny a dary - fotoknihy. Na závěr pronesl svou řeč i pan starosta. Než jsme se rozjeli do svých domovů vstřebat dojmy a zážitky, čekalo nás společné focení. Děkuji všem za hladký průběh tohoto slavnostního okamžiku a přeji všem absolventům hodně úspěchů na nových školách, hodně sil do další životní etapy. Dveře naší základní školy jsou vám vždy otevřené a rádi vás kdykoliv uvidíme.
Ve dnech 21. až 23. 6. se žáci 8. ročníku zúčastnili školního výletu, který byl letos rozdělen do tří dnů. Ve středu jsme se zúčastnili vodáckého výletu z Týniště do Krňovic. V 8:00 hod jsme se vlakem vydali směr Týniště. V 9:00 hod jsme si převzali plavidla (kanoe) a vydali jsme se po Orlici směr Krňovice. Vydařilo se nám počasí a celý výlet byl velkým zážitkem pro každého účastníka. Myslím si, že jsme si výlet užili. Všem žákům děkuji za odvahu, nadšení a nasazení. Bylo to skvělé. Kolem půl 4 odpoledne jsme odevzdali lodě v Krňovicích a vydali jsme se autobusem směr Opočno. Konec výletu byl v 16:30 hod v Opočně. Ve čtvrtek 22.6. jsme měli v plánu
V pondělí 26. června se deváťáci přišli rozloučit se svými spolužáky a učiteli. Převlékli se do kostýmů svých budoucích povolání. Cestou do školky se zastavili na obecním úřadě a v místním obchodě. Vždy pustili písničku a poté řekli, kam budou mířit jejich další cesty životem. Po velké přestávce zamířili na první stupeň, kde byli žáci ještě ohleduplní. Pak ale přišel druhý stupeň, tam už se, jak můžete vidět podle fotek, vyřádili opravdu hodně. Nejdéle se zdrželi u osmáků, kterým museli předat bryndáček a pasovat je na deváťáky. A teď už našim deváťákům nezbývá moc času na této škole.
V pátek 23. 6. jsme společně zamířili do Hradce Králové, kde nás od 10h očekávali v aréně na laser game. Pro některé žáky to bylo první seznámení s touto hrou, jiní věděli, do čeho přibližně jdou a nikdo neskrýval své nadšení. Abychom si dostatečně zahráli, rozdělili jsme se do třech týmů a hra mohla začít. Po vysvětlení úvodních instrukcí se první dva týmy proti sobě pustily do arény, vymýšlely se různé taktiky, jak nejlépe zmást soupeře a nasbírat, co nejvíce bodů. Tým, který zrovna nesoutěžil, mohl pozorovat na kamerách, jak si vedou ostatní. Musím pochválit, s jakým nasazením do arény někteří vstupovali a jak se dokázali zlepšovat. Největším zážitkem pro některé bylo to, že s nimi hrála i paní učitelka. Odnášíme si plno zážitků, byli jsme sice unavení, ale spokojení. Slíbili jsme si, že se sem rádi vrátíme. Na zpáteční cestě jsme se zastavili na zmrzlině v Třebechovicích pod Orebem. Myslím si, že si všichni zasloužili sladkou za našimi výlety a společně stráveným časem.
Sraz jsme měli ve čtvrtek v 7:45 na vlakovém nádraží v Opočně. Všichni žáci však už netrpělivě vyhlíželi učitele deset minut před dohodnutým časem. Společně jsme vyrazili směr Teplice nad Metují. S krátkou zastávkou v Náchodě jsme dorazili do kempu nedaleko skal. Abychom příliš neztráceli čas, nechali jsme si zavazadla v kempu a šli obdivovat přírodní krásy skalního bludiště. I přes výrazně nižší teplotu vzduchu ve skalách jsme pak rádi využili místního koupaliště. Krásně čistou vodu a příjemné ochlazení jsem si všichni dosyta užili. Večer jsme se vrátili do kempu a po ubytování v chatkách začali chystat ohniště na opékání. U ohně jsme vydrželi dlouho. Jedli jsme, povídali a zpívali. Po náročném dnu nás čekal už jen poslední úkol: připravit se na spaní. I přes náročný program někteří ještě v postelích povídali. Druhý den ráno jsme se nasnídali, sbalili věci v kempu a ještě vyrazili obhlédnout zajímavosti v Teplicích nad Metují. Po hodinové pauze nás pak čekala asi dva kilometry dlouhá cesta na vlakové nádraží. Odtud jsme vyrazili zpátky do Opočna, kde náš výlet končil. Všichni jsme se vrátili domů bez šrámů na těle a obohaceni silnými zážitky.
Žáci 6. ročníku vyrazili ve čtvrtek 22. 6. vlakem z Týniště nad Orlicí do Prahy. Cestovali jsme vlaky s klimatizací a cesta nám ubíhala velmi rychle. Z hlavního nádraží v Praze jsme vyrazili do známého hračkářství Hamley´s, kde jsme si vyzkoušeli různé hračky a objevili nové věci. Poté jsme se vydali na občerstvení a kolem poledne jsme se metrem přesunuli na Prahu Zličín. Pro některé bylo metro premiérou a byl to velký zážitek. Po výstupu z metra se udělalo vedro, a tak jsme byli rádi, když se před námi objevila cedule s názvem Jump aréna. Všichni byli plni očekávání a nemohli se dočkat, až budou uvnitř. Ve 13h si všichni oblékli protiskluzové ponožky a rozběhli se vstříc atrakcím – od free jumpu, twistladderu, moonwalku, living table football, vybíjenou na trampolínách, basketballu a mnoho dalších. Nestačila jsem se divit, jaké skoky dokáží a kolik energie v sobě mají. Když jsme se společně s paní asistentkou Plachetkovou rozhlédly, viděly jsme kolem sebe spokojené a rozzářené tváře. Po uplynutí času jsme je z trampolín nemohly ani dostat. Zpáteční cesta byla náročná v tom, že ve vlaku bylo mnoho cestujících a bylo nesnesitelné vedro. Všichni jsme si ale přivezli skvělé zážitky, na které nezapomeneme.
Náš třídní výlet se konal 21. června v kempu v Chlumci nad Cidlinou, kde jsme přespávali do druhého dne. Když jsme přijeli do Chlumce, okamžitě jsme vyrazili na zámek Karlova Koruna. Zámek jsme řádně omrkli a vyrazili jsme do kempu se ubytovat. Poté, co jsme trochu vychladli, jsme zamířili do vody. Ta byla mírně studená, ale přežít se to dalo. Potom si pro nás paní učitelka Miksová připravila spoustu „úžasných“ her. Druhý den na nás v Hradci Králové čekal objednaný Laser game, který jsme si moc užili. Nemohlo chybět ani závěrečné nakupování, a tak naše cesta pokračovala v přeplněném autobusu do „Auparku“. Nakonec jsme se vlakem dopravili domů. Výlet jsme si moc užili. Bylo fajn mimo školu spolu něco podniknout. Napsal Štěpán Rouha.
V pondělí 19. 6. jsme s žáky 6. ročníku vyrazili autobusem do Solnice, kde jsme ochutnali vynikající zmrzlinu Na Špachtli. Potom jsme s žáky společně došli ke vstupní bráně závodu Škoda v Kvasinách. Ve 12 hodin si nás vyzvedl velitel hasičského sboru a provedl nás celou hasičskou zbrojnicí – žáci si mohli vše vyzkoušet – jaké vybavení mají hasiči, mohli si vylézt do hasičských vozů, obléknout se do hasičské výstroje. Žáci proti sobě soupeřili, kdo bude rychleji oblečený a připravený k zásahu – v průměru trvá dospělému hasiči obléci se k zásahu do 2 minut. Ve 13h následovala prohlídka samotného závodu. Žáci dostali brýle, vysílačky, vesty a po dvou skupinách zamířili do svařovny. Zde mohli vidět celý proces svařování karoserie. Tento proces je v dnešní době téměř robotizovaný. Bylo zajímavé pozorovat, jak jsou roboti naprogramováni a vše je řízeno automaticky. Po zajímavé prohlídce jsme v zasedací místnosti dostali přednášku o historii a vývoji závodu a koncernu Škoda. Na závěr se žáci mohli zeptat na jakékoliv otázky. Všichni jsme byli nadšení a zajímalo nás úplně vše, bohužel jsme se kolem půl 3 museli rozloučit, protože nám odjížděl autobus. Jelikož byli žáci z této exkurze nadšení, určitě se sem rádi vrátíme.
Poslední týdny až měsíce se první třída nese ve znamení opakovaných nemocí. Dětí je ve škole téměř polovina a tak už jsme se skoro loučili v myšlenkách s plánovaným cyklovýletem a přespáním ve škole. Vyslyšeli jsme ale prosby rodičů a s tím málem zdravých dětí akci 22. – 23.6. přeci jen uskutečnili. A jak se ukázalo, byla to trefa do černého. Ráno jsme se sešli v plné cyklovýbavě před školou a s pomocným doprovodem tatínků p. Dyntery, p, Řízka a p. Plachetky a p. vychovatelky Káti Mrázkové jsme se vydali směrem na Vojenice k rozhledně Osičina. Na ní jsme zdolali výšku 33m a to nám umožnilo krásný výhled po okolí. Cílem naší cesty byla obora
Dne 19. června podnikly děti 4. a 5. ročníku výlet do vědecko-zábavního centra iQlandie v Liberci. Cesta autobusem uběhla rychle a za dvě hodinky jsme si už kupovali vstupenky. Čtyřpatrová budova skrývá expozice se zajímavými exponáty, které dokážou přiblížit vědu hravou formou. A hlavně, děti si mohly vše vyzkoušet. A tak se poučily v oblasti matematiky, lépe se seznámily s lidským tělem a smysly, obdivovaly ohnivé tornádo nebo Faradayovu klec s ukázkou elektrických výbojů v expozici o živlech. Nemohli jsme minout ani část věnovanou kosmu a vodní svět s hrající fontánou a spoustou mlýnků. Jedním z nejoblíbenějších exponátů byl humanoidní robot Thespian, který reagoval na všetečné otázky dětí nebo plnil jejich příkazy. Centrum poskytuje tolik vzdělávacích projektů, že není možné všechny během jedné návštěvy zhlédnout. Mnozí proto odjížděli s tím, že se do iQlandie určitě vrátí.
V neděli 18. června se deváťáci vydali na svůj poslední školní výlet. Čekala nás dlouhá cesta vlakem až na Lipno, konkrétně do Horní Plané (kemp Jenišov). Ráno jsme se sešli na vlakovém nádraží v Týništi, následně jsme se rozloučili s rodiči i sourozenci, a vyrazili na několika hodinovou cestu. Vše probíhalo podle plánů, vlaky neměly žádné výraznější zpoždění a spoje na sebe navazovali. Před půl 5 se blížíme do cílové stanice a vyhlížíme kemp. Máme ho hned u zastávky. V nových a vybavených chatkách budeme trávit 4 dny – máme k dispozici koupelnu se záchodem, menší kuchyňku s ledničkou, vařičem a rychlovarnou konvicí. Po ubytování a vybalení
Ve středu 14. června jsme s žáky využili poslední hodiny konverzace se Stevem k tomu, abychom si vychutnali anglickou snídani – teplý toust s marmeládou a kousky pomeranče, nuttelou nebo speciální přísadou Marmite. K tomu všemu jsme si uvařili černý čaj s mlékem a povídali si o tom, jak strávíme letní prázdniny a hodnotili jsme uplynulý školní rok. V tento den na škole probíhal také kostýmový den, takže jsme se pobavili a zároveň užili legrace v maskách při různých konverzačních aktivitách. V příštím roce se budeme na Steva opět těšit.
Červen je ve škole měsícem rušným. Ve škole se dohání poslední prověrky, testy a resty. Zároveň si však poslední dny užíváme na výletech, túrách a procházkách na čerstvém vzduchu. Druhá a třetí třída se ale těšila ještě na něco mimořádného! Čekala je totiž PŘESPÁVAČKA VE ŠKOLE. A nejen to! Ve čtvrtek 15. června jsme se všichni sešli ve škole. Jelikož teď bojujeme o každou hodinu, nemohli jsme si dovolit vynechat klasickou výuku. Po obědě jsme si šli připravit třídy na nocleh. Vynesli jsme všechny lavice na chodbu, půjčili si karimatky z tělocvičny a rozložili si své spacáky na místo, které jsme si ve třídě vybrali. Následoval krátký odpolední relax
Dne 14. července uspořádal žákovský parlament další z mnoha akcí. Tentokrát to byl kostýmový den. Od rána se škola rojila maskami. Do akce se nezapojil jen první a druhý stupeň, ale i všichni učitelé. Po velké přestávce se všichni sešli v tělocvičně. A že se bylo na co dívat! Upíři, indiáni, kuchaři, princezny, vojáci, námořníci, sportovci, havajské tanečnice a mnoho dalších originálních kostýmů. Po vyfocení se rozjela zábava, kdy se dovádělo a tancovalo. Na závěr byly vyhlášeny nejoriginálnější masky. Oceněny byly babičky, upír s nevěstou, indiánka a Michael Jackson z druhého stupně. A z prvního stupně byli vybráni indiáni, Pippi Dlouhá punčocha a lovec z džungle. Všem, kteří se zapojili, patří veliké díky. Napsala Šárka Pinkasová.
Dne 7. 6. jsme my žákyně 6. a 7. ročníku o pracovních činnostech napekly spoustu dobrot. Upekly jsme pizzu, štrůdl, muffiny, perník, slané i sladké šneky a preclíky. Něco se stihlo rychleji a něco se dodělávalo ještě druhý den, ale vše vypadalo skvěle. Druhý den u pingpongového stolu jsme vše nachystaly na prodej. O velké přestávce v 9:00 se začalo prodávat. Jako první zmizela pizza, postupně pak vše. V 9:15 už nezbylo vůbec nic. Naše výrobky žákům moc chutnaly. Díky všem, kteří si přišli něco zakoupit, protože výtěžek z této akce půjde na dobrou věc a to konkrétně do psího útulku. Děkujeme paní učitelce Miksové za nápad a organizaci celé akce. Napsala Veronika Brandejsová
Ve čtvrtek 8. června naši deváťáci poprvé a naposledy během pobytu na základce zavítali do královéhradeckého Klicperova divadla. Přemýšlela jsem, jak to že poprvé, do Klicperova divadla přece jezdíme velmi často. Na vině totiž byla koronavirová pandemie, díky které jsme do divadel nemohli, a v loňském roce jsme je vzali do Divadla Drak. Tragédie Orestés propojila současný svět se světem antiky a my jsme mohli sledovat pohnutý osud mladého Oresta, syna slavného mykénského krále Agamemnona, odvážného bojovníka, kterého znalci antiky mohou znát jako vojevůdce, pod jehož vedením dobyla řecká vojska po strastiplných deseti letech slavnou Tróju. Po návratu z bitvy na Agamemnona čekala smrt z rukou jeho nevěrné ženy Klytaiméstry a Orestés pak pomstil svého otce vraždou své matky. My už jsme na divadelních prknech jen sledovali další osud šíleného Oresta a jeho starší sestry Elektry, jejichž život byl právě velmi negativně ovlivněn touto rodinnou tragédií. Orestes musel bojovat se svým svědomím a společně se sestrou Elektrou i s hněvem občanů Mykén. Na scéně jsme mohli spatřit i další známé postavy antické mytologie, krále Meneláa, krásnou královnu Helenu či boha Apollóna. Hru režíroval slovenský režisér Jakub Nvota.
Ve čtvrtek 8. 6. 2023 jsme s žáky prvního, druhého a třetího ročníku vyrazili autobusem na školní výlet do Slatiňan. Kde jsme prvně došli na interaktivní hřiště u muzea Švýcárna. Tam si děti mohli vyzkoušet různé houpačky ve tvarů koní a zahrát si například velké dřevěné „Člověče, nezlob se“. Poté jsme se vydali směrem ke Státnímu zámku Slatiňany. Absolvovali jsme prohlídku zámku s průvodcem a dozvěděli jsme se spoustu nových zajímavostí. Dalším bodem bylo místo, o které se děti nejvíce zajímali. A to Hřebčín Slatiňany. Seznámili jsme se s chovem starokladrubských vraníků. Dostali jsme možnost osahat si všechny potřebné věci k chovu koní. Prohlédnout si kočáry a porozumět jejich hodnotě ve srovnání automobilů v této době. Děti si vyzkoušeli, jaká je celková délka například osmi spřežení s kočárem. A samozřejmě přišlo na prohlídku ustájených hřebců v boxech. Klisny s hříbaty byla možnost vidět venku na volných loukách. Před odchodem na koupi suvenýrů, se nám poštěstilo vidět na procházce jeden den staré hříbě s klisnou. Byla to krásná závěrečná tečka naší prohlídky. Všichni jsme si to užili a vraceli se domů plný dojmů, nových zážitků a informací.
V pátek 2. června se žáci z 4. a 5. ročníku vydali do Hostinného, kde se konalo krajské kolo ve florbalu OPEN 3 + 1. Turnaje se zúčastnilo 10 škol, většinou školy z 1. a 2. místa v okresu. Ve dvou skupinách po pěti týmech si všichni odehráli čtyři utkání ve skupinách a podle umístění pak v zápasech o celkové umístění. Do prvního utkání jsme naskočili proti ZŠ Lánov, daří se nám a vítězíme 5:2. Dalším soupeřem byla domácí škola ZŠ Hostinné, i tentokrát se nám podařilo vstřelit několik branek a zaslouženě vítězíme. Ve třetím zápase proti nám nastoupila ZŠ Gočárova Hradec Králové, od začátku mírně ztrácíme a je z toho první prohra, 3:6. Poslední utkání
Na začátku školního roku naši školu oslovila obec a představila nápad, který by ráda zrealizovala. Díky paní Müllerové se začali tvořit obrysy akce, která dostávaly stále jasnější podobu a nakonec se prvního června zahájila výstavní akce žáků základní školy nazvaná Galerie pod nebem. Galerie je tvořena nejlepšími výtvarnými díly žáků základní školy. Výstavním prostorem jsou veřejná prostranství obce. Díky tomu je tak výstava dostupná pro všechny dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Spojením velkého úsilí paní Müllerové a skvělého nadaní našich žáků tak vznikla jedinečná akce, která určitě stojí za pozornost a návštěvu.
Mezi zájmové kroužky naší školy patří i výtvarný a keramický kroužek, který letos navštěvuje 11 dětí. Kroužek je určený pro žáky od 1. - 5 třídy. Scházíme se každé pondělí od 13:00 do 14:45 hodin v keramické dílně. Snažíme se tvořit tematické výrobky k ročním obdobím a jejich svátkům např. na Vánoce. Děti mají většinou při tvoření na výběr z více možností, které jsou předloženy pro inspiraci. Své výrobky si každý dozdobí podle své fantazie a kreativity. Naše vybavení je čím dál pestřejší, od vlastní vypalovací pece, až po různé druhy glazur. Převážně tvoříme z keramické hlíny, ale občas to spojíme i s aranžováním, ať už keramiky či jiných ozdob. Letos děti tematicky k jaru vyráběly věnečky z březových větviček a následně na ně aranžovaly různé dekorace a keramické ozdůbky, které si připravily předešlé hodiny. Při práci panuje v dílně příjemná atmosféra, všichni si povídáme a společně tvoříme. I přesto, že se jedná o velmi náročnou práci, uznávám, že se děti velmi snaží a vždy vytvoří něco hezkého. Dětské jarní výrobky byly vystavené v Galerii H v Houdkovicích na velikonoční výstavě, kam se mohly děti přijet podívat. Pokud by měl někdo zájem náš kroužek navštěvovat, v září dostane každý z 1. stupně možnost. Napsala Justýna Dynterová.