sbor-mala

Barevný týden

V týdnu 6. 6. - 10. 6. jsme si ve družině pro žáky připravily barevný týden. Na každý den měli za úkol vzít si na sebe barvu, která byla předem určená. Samozřejmě to platilo i pro nás vychovatelky. Pondělí – červená, úterý – oranžová, středa – žlutá, čtvrtek – zelená a pátek – modrá. Žáci nás opravdu velmi mile překvapili a většina z nich měla na sobě barvu dne. Aby to nebylo jen o oblečení a doplňcích, pustili jsme se i do míchání barev na pozadí obrázku vlčích máků a z barevného krepového papíru poté vytvořili samotné máky. Stezka s úkoly a tajenkou nás provázela na středeční vycházce okolo hřiště, přes les až k myslivecké chatě. U každého stanoviště plnili daný úkol např.: skákej jako žába, jak řídíš autobus, jak dělá pes apod. Dost jsme se nasmáli. Žáci ve dvojicích poznávali obrázky a zaznamenávali na list, kde jim ze zakroužkovaných písmen vznikla tajenka: Barevná duha. Po svačině jsme si za vyluštěnou tajenku udělali pokus o vytvoření duhy z potravinářského barviva a ubrousků. Pokus se zdařil, hurá.

Dětský den

Na 1. června jsme si pro žáky připravily pár sportovních aktivit. Místo každodenní vycházky do okolí Voděrad se na hřišti uspořádaly soutěže. Skákání přes švihadlo, nošení míčku na pálce, slalom s overballem, házení talířem a skákání v pytli. Žáci se rozdělili do 5 skupin po 4 a každá skupinka na 1 stanovišti soutěžila mezi sebou. Po písknutí se žáci vyměnili a soutěžili v jiné disciplíně. Vše plnili s úsměvem, nadšením a maximálním soustředěním. Ve družině jsme poté společně vyhodnotili soutěžní odpoledne, každý dostal medaili a drobnou sladkost za splněné úkoly. Na památku z dětského odpoledne všichni řekneme „SÝR“.

Jarní tvoření

Naše jarní tvoření pokračuje i v dubnu. S kolegyní jsme si pro žáky připravily těsto (tzv. slané těsto). Přinesly jsme vykrajovátka, různá tvořítka a poté co jsme udělaly hmotu se žáci pustili s chutí do práce. Těsto si někteří vyváleli pomocí válečku, aby získali hladký povrch a mohli tvořit dál. Na lavicích se začali objevovat krásné velikonoční ozdoby, košíčky, květiny nebo třeba motýlci. Žáci si tvoření s těstem velice užívali a chtěli si udělat výrobků hned několik, a proto jsme museli hmotu ještě přidělat, jak se říká „za chodu“… Po dokončení zanesli všichni své výtvory na kartičku se svým jménem, kde to musíme nechat schnout asi 3 dny. Poté si výrobky namalujeme barvami a žáci budou moci udělat radost maminkám nebo babičkám a vzít si jej domů. Po úspěšném tvoření jsme se shodly, že podobné aktivity budeme do našeho programu zapojovat častěji.

Sázení osení

Když přichází jaro, svítí sluníčko, ptáčci zpívají a vše začíná kvést. K jaru neodmyslitelně patří úprava zahrady, velikonoční výzdoba a sázení květin. Jedno odpoledne se z nás stali zahradníci a zasadili jsme si do obyčejné punčochy s hoblinami pšenici, ječmen a řeřichu. Přilepili oči, vytvarovali nosánek a náš jarní panáček byl na světě. Každý žák si ho uložil do svého kelímku, pojmenoval ho a usadil na parapet okna ve školní družině. Společně jsme vytvořili takzvaný záznamový arch, do kterého se pečlivě zapisovaly změny. Již 5. den byla vidět první změna – malinký vlásek. Rozzářené dětské oči byly nepopsatelné. Žáci opravdu pečlivě každý den zalévali a pečovali o své panáčky a za tu starost byli spravedlivě odměněny.

Karneval

Po delší odmlce nám situace opět dovolila uspořádat karneval pro obě oddělení družiny. Zúčastnila se většina žáků a výběr masek byl velice pestrý. Zvířátka, princezny, čarodějnice i pohádkoví hrdinové zde nechyběli. Zahájení proběhlo promenádou masek a poté následovaly soutěže, které se uskutečnily v tělocvičně. Žáky čekaly různé štafety, které plnili s velikým nasazením. Masky byly odměněny malou drobností a na závěr nemohl chybět tanec v maskách. Všichni si odpoledne užili a důkazem toho byly usměvavé tváře.

Projekt - dravci

Ve středu 29. 9. 2021 nás navštívil pan Lukáš Vašata se svými dravci. Hned na úvod se nám spolu se svým psem Bárnym představil a pověděl nám, proč za námi přijel a co nám ukáže. První přednáška byla o psovi Bárnym. Co je za rasu, k čemu se tato rasa nejvíce využívá a jaké kousky umí. Žáci si ho mohli celou přednášku hladit a pomazlit se s ním. Prvním dravcem, který byl žákům představen byla krotká sova pálená jménem Rozárka, hned poté nám pan Vašata ukázal káně harrisova jménem Mia a posledním dravcem byl výr veliký nazývaný Kuba. Poslední tečkou tohoto programu byla malá fretka Fífa. Všem žákům při svém tancováním vykouzlila úsměv na tváři. Největším zážitkem ale pro ně bylo, když si mohli Fífu, Rozárku a Kubu pohladit.

Projektový den - Hučák

V úterý 14. 9. jsme se se školní družinou vypravili v rámci projektového odpoledne do nedaleké vodní elektrárny Hučák. Pan lektor žáky uvítal a seznámil programem. Prohlídka začala zhlédnutím animovaného dokumentu o panu Cvrčkovi, který dokázal vymyslet a zrealizovat elektrárny. Poté jsme navštívili strojovnu, kde žáci získali mnoho zajímavých informací a aktivně se zapojili do diskuse s panem lektorem. První patro Infocentra tvoří naučná interaktivní expozice se spoustou informací, dat a obrázků. Žáci si mohli pohrát s plachetnicemi a solárními autíčky. Největší obdiv měl první funkční model větrného tornáda v České republice. Na závěr jsme dostali od pracovníků elektrárny malé dárečky.

Školní družina 1
Školní družina 2