letak-1-st-covid-mala

letak-2-st-covid-mala

Uzavření základní školy a školní družiny od 14.10.2020

Aktuální informace pro rodiče: Postup při žádosti o ošetřovné z důvodu uzavření škol od 14. 10. 2020

Doporučení ministerstva zdravotnictví pro školy a rodiče jak postupovat při onemocnění dětí a žáků

Od 10.9.2020 jsou pro žáky a zaměstnance školy povinné roušky ve společných prostorách s výjimkou tříd.

Od 18.9.2020 jsou pro druhý stupeň povinné roušky i ve třídách.

Projektový den Včely

Dne 12. 10. nás navštívil pan Zdeněk Urban, zkušený včelař, který se včelám věnuje již 40 let. Na začátku programu se děti dozvěděly, jaké druhy včel máme, jak dlouho žijí a především nejdůležitější věc a to je význam včel, jako je např. opylování květů a tvorba medu. Pan Urban seznámil mladé budoucí včelaře s tím, co je potřeba k chovu. Děti se dozvěděly, že včely reprodukují mateří kašičku na krmení svých larviček. Tato mateří kašička má i léčebné účinky. Na ukázku přivezl pan Urban medník, který dětem detailně popsal a nechal prohlédnout. Poté pustil krátké kreslené video o včelách, které děti s velikým zájmem sledovaly. Na konec si všichni mohli zkusit včelařkou kuklu a v žít se do role včelaře.

Co jsme dělali v září

Září pro nás bylo měsícem seznamovacím, kdy jsme mezi sebe přivítali také nové tváře prvňáčků. Společně jsme si stanovili pravidla, která budeme ve družině dodržovat. Také jsme si povídali o našem novém projektu školní družiny s názvem „Cesta za pokladem“, jenž nás bude provázet celým školním rokem. Za nepříznivého počasí jsme s dětmi zůstávali ve školní družině a tvořili jsme u stolečků. Jako první děti vyráběly ve dvojicích své lodě, se kterými vyplují v říjnu na první ostrov. Každý si nazval svou loď a vyzdobil si ji dle svých představ a fantazie. Na fotbalovém hřišti jsme si zahráli nejrůznější míčové hry jako je fotbal, který je u dětí velmi oblíbený a vybíjenou. Nezapomněli jsme ani na pohybové aktivity, jako jsou ovečky, cukr káva, pneumatiky apod. Nechyběly ani oblíbené vycházky do lesa, kam si děti chodí stavět lesní domečky. Ve družině děti dále tiskly listy na papír a poté nalepily muchomůrku. Dětem se tato práce velmi povedla. První školní měsíc utekl jako voda a všichni se těšíme, co nás čeká dál.

Projekt Hmyz

V pátek 3. 10. 2020 nás přijela navštívit paní Adamcová z Týniště nad Orlicí. V programu s názvem HMYZ, dětem paní Adamcová ukázala hravou formou úlohu komára, mravence nebo berušky. Za pomoci sady modelů se děti seznámily i s ostatními zástupci hmyzího světa. Někteří si vyzkoušely postavit hmyzí domeček, jiní zase nahlížely s velikým zaujetím do knih, které byly zajímavé nejen informacemi, ale i ilustracemi. Makety brouků, ptáků nebo larví miminka v zavinovačce si mohly děti s velikým nadšením v rámci projektu užít. Celý program byl zakončen povídáním, o tom, že je hmyz důležitou součástí v ekologické rovnováze i v potravním řetězci. Dívky si zatančily jako světlušky s křidélky a s čelenkami, které měla paní Adamcová připravené.

Projekt Zdravé nohy

Ve čtvrtek 1. 10. 2020 nás ve školní družině navštívila paní Hana Adamcová, která si pro nás připravila zábavný program na téma “Zdravé nohy“. Tento program byl zaměřený na procvičování dětské nohy, děti si vyzkoušely stabilitu na různých površích a cvičily na balanční podložce. Spolu jsme vyzkoušeli kořenové koberce a koberce, které si paní Adamcová vyrobila sama doma. Dětem ihned dala nápady, z čeho si tyto koberce také mohou doma vyrobit. Nejzábavnější a zároveň nejvíce hlasitá aktivita byla trhání novin naboso bez použití rukou. Pro paní vychovatelku byla příjemná chvilka s masážním ježkem, díky němu si mohla namasírovat nohy. Celý program jsme zakončili přenosnou Kneippovou masážní koupelí, která u dětí sklidila největší úspěch. Děti střídaly teplou a studenou vaničku s masážním i voňavým (levandule) překvapením.

Prázdniny skončily a my se opět vrátili do školních lavic. Školní družina je stejně jako loni rozdělena na 2 oddělení, jejich kapacita byla bez problému naplněna. Obě družiny jsou plně vybaveny stolními, karetními hry a nechybí ani stavebnice LEGO. Nejdůležitější jsou pravidla, která jsme si spolu s dětmi řekli hned druhý den školy. Letošní školní rok nám do druhého oddělení nastoupila nová paní vychovatelka, se kterou se žáci postupně seznamují. Na první vycházce starší děti s velikou radostí ukazovaly prvňáčkům a paní učitelce, kde máme v okolí školy les, hřiště, mateřskou školu a obecní úřad. Při další vycházce chtěly děti s velikým nadšením na místní hřiště. Vzali jsme si s sebou fotbalový míč, létající talíř a míč na vybíjenou. Děti se na hřišti rozdělily do skupinek a každá se věnovala jednomu sportu. Některé holčičky nic hrát nechtěly, ale za to zapojily novou paní vychovatelku do tance. „Cesta za pokladem“, tak se jmenuje letošní celoroční projekt, proto hurá na palubu a vyplouváme!

Školní družina 1
Školní družina 2