V pátek 29. listopadu 2024 byl ve Voděradech rozsvícen vánoční stromeček. Součástí doprovodného programu byl i školní vánoční jarmark. Na tuto školní akci se připravovali žáci i učitelé projektem "Řemeslnický den". V naší škole jsme tak podpořili rozvoj finanční gramotnosti, jelikož žáci byli svými pedagogy vedeni k porozumění pojmům příjmy, výdaje, zisk. Žáci všech tříd si po vzájemné domluvě ve spolupráci s třídními učiteli rozhodnou, za jakým účelem využijí zisk z prodeje výrobků. Voděradská mateřinka připravila pro všechny hosty krásný hudební a recitační kulturní program, kterým všechny přítomné naladila do pravé vánoční atmosféry. Děkujeme obci Voděrady za umožnění podílet se na programu adventního večera a za zapůjčení prostor k umístění jarmarku. Těšíme se na příští ročník 2025!
Ve středu 4. 12. a v pátek 6. 12. se zúčastnili žáci obou devátých ročníků besedy na Úřadě práce v Rychnově nad Kněžnou. Zde se dozvěděli mnoho informací týkajících se přijímacího řízení na střední školy a výběru povolání. Vedle besedy si žáci vyzkoušeli i osobnostní testy a testy volby povolání. Beseda se žákům líbila, o čemž svědčí jejich aktivita v průběhu besedy a podnětné otázky, které zazněly na jejím konci. Čas, který nám zbyl do odjezdu autobusu, jsme naplnili procházkou po Rychnově, kde jsme se zastavili u několika místních pamětihodností – například u Kostela Nejsvětější Trojice a barokního zámku. Za středisko kariérového poradenství ZŠ Voděrady Mgr. Matyáš Langer
Letos byl velmi krásný podzim. Se svými žáky jsem se snažila co nejvíce mimoškolního času
prožívat v přírodě, která nás stále udivovala svou bohatostí barev. Děti se vždy moc těšily na
vycházky do okolí Voděrad a hlavně do blízkého lesa, kde s nadšením sbíraly přírodní
materiály na své výrobky s podzimní tematikou a hlavně ale houby, které se učily nejen
poznávat, ale i s velkou radostí si vytvořily svou vlastní knížečku nejznámějších hub.
Nadšení z voděradského okolí dokázaly děti přenést i do tvorby různých podzimních
barevných výrobků, kterými si vyzdobily školní družinu i školní chodbu.
Dalším zajímavým zážitkem pro děti bylo prožívání času halloweenu. S elánem se pustily do
tvoření halloweenské vázičky a vydlabávání dýní, které si odnesly domů.
V adventním čase jsme se zaměřili na klidnější prožívání této doby, na vysvětlování významu
adventu a jiných předvánočních tradic a zvyků a také i na vánoční výzdobu školy. Děti se už
nyní moc těší na malou mikulášskou nadílku a na vánoční svátky.
Voděradské dívky předvedly na okresním kole ve florbale v Rokytnici v Orlických horách vynikající výkony. Turnaj zahájily překvapivou, ale zaslouženou výhrou nad týmem z Rychnova. Následoval vyrovnaný zápas s favoritem turnaje, týmem z Dobřan, který skončil těsnou prohrou 0:1. Dívky se však nenechaly odradit a vybojovaly důležitou výhru 2:0 proti Častolovicím.
Poslední utkání s Dobrušským gymnáziem bylo klíčové – případná výhra by znamenala celkové vítězství a postup do krajského kola. Dívky dlouho držely těsné vedení 0:1, ale 50 sekund před koncem dokázaly soupeřky vyrovnat. Výsledkem bylo konečné 3. místo, což však neubírá na skvělém výkonu našich florbalistek, kterým patří za jejich reprezentaci velká gratulace!
Mikrobiologický ústav AV ČR v představuje největší pracoviště v České republice,
které komplexně studuje vlastnosti mikroorganizmů. Ústav má čtyři mimopražská
pracoviště. Jedním z nich je Gnotobiologická laboratoř v Novém Hrádku. Měli jsme
možnost tuto laboratoř navštívit a podívat se, jak pracují vědci. Průvodci nám byli pan
ředitel RNDr. Marek Šinkora, Ph.D. a MUDr. Tomáš Hrnčíř, Ph.D. Vysvětlili nám, co je
cílem výzkumu a ukázali prostory, kde se dělá věda. Mohli jsme si vyzkoušet i práci
v laboratoři. Bavili jsme se i při pokusech, které pro nás byly připraveny.
Bezkonkurečně vyhrála série pokusů s tekutým dusíkem.
Po velmi zajímavé exkurzi jsme měli čas se podívat na hrad Frymburk a jeho okolí.
V rámci vyučovacího předmětu Náš region jsme se vydali do blízkého lesa za účelem poznávání místní přírody. Žáci se aktivně zapojili a vyzkoušeli si též fotodokumentaci různých druhů organismů. Nechyběl ani sběr hub, jejichž množství nás příjemně překvapilo. Ostatně posuďte sami. Třída 6.A
Upozornění na možnosti při výuce nové informatiky. Jednoduché ovládání práce na počítači či tabletu mohou žáci procvičovat zdarma na těchto stránkách. Je to určeno zejména pro žáky od 3. ročníku.
Úkoly jsou intuitivní a velmi zábavné.
Procvičování najdete zde.
Odkaz: Přehrávač Unity WebGL | JOP - Jednoduché ovládání počítače (jcu.cz)
Mgr. Kelka, koordinátor ICT
24. září jsme se vydali na exkurzi do Škodovky a Pewagu. V rámci přípravy na výběr střední školy, jsme prošli dva podniky, které by nás mohly inspirovat a nasměrovat k budoucí profesní dráze. V obou podnicích jsme absolvovali prohlídku provozu. Automatizace a robotizace nás velmi zaujala. K tomu jsme měli skvělé průvodce z řad odborníků, kteří v daných podnicích pracují. Seznámili nás i s historií obou podniků a jejich vývojem v čase. Jejich profesionální přístup i odborný výklad byly na vysoké úrovni.
Děkujeme všem, kteří nám umožnili exkurzi podniknout. Mgr. Peroutková, Mgr. Šinkorová
V prvním školním týdnu se celý 1. stupeň ZŠ vydal na pěší výlet. Cílem bylo poznávání okolí školy s nedalekým atraktivním místem rozhledny na kopci zvaném Osičina. Jedná se o plochý vrchol kopce v nadmořské výšce 416 m. n. mořem. Je zde postavená rozhledna, která slouží jako telekomunikační stožár pro mobilní telefony.
Na výlet nám přálo teplé, jasné a slunečné počasí. Kdo měl odvahu, mohl se po schodech dostat až do horního patra rozhledny, kde se mu naskytl opravdu velkolepý rozhled po kraji. Viděli jsme v celém pásu táhnoucí se Orlické hory ke Kralickému Sněžníku a na opačném konci pohoří Krkonoše. Z druhé strany byla dokonce vidět i Kunětická hora u Pardubic.
Děkuje paní Kovaříčkové za otevření rozhledny a poskytnutí vstupu zdarma všem zúčastněným. Radost žákům udělalo i zpřístupnění bufetu pod rozhlednou.
Dětem se výlet líbil a už znají, kde leží nejvyšší hora Orlických hor.
Mgr. Macháňová Pavla
Poslední den prvního školního týdne se celý 1. stupeň vydal do nedalekého lesa. Zde byly připraveny dvě trasy s lehčí a těžší variantou po lesních cestách. Na nich potom děti hledaly připravené otázky z dopravní tématiky. Nejlepší družstvo získalo 18 bodů z 20 –ti možných bodů. Po ukončení soutěže si mohli žáci ve svých družstvech postavit lesní domeček pro skřítky. A jak se jim to povedlo? To posuďte sami z přiložených fotografií.
Mgr. Macháňová Pavla
Je za námi začátek nového školního roku a čtvrteční sportovní dopoledne. Využili jsme ho pro vzájemnou adaptaci. Žáci soutěžili ve 4 družstvech v disciplínách malá kopaná, vybíjená a golf na jednu jamku. I díky skvělému počasí a pomoci žáků z vyšších ročníků se tato akce velmi vydařila.
Žáci a učitelé