Florbal Dobruška 6. a 7. ročník
Florbal Dobruška 6. a 7. ročník

Ve čtvrtek 17. října jsme vyrazili s chlapci z 6. a 7. třídy na první florbalový turnaj do Dobrušky. V tělocvičně Základní školy Františka Kupky na nás čekaly celkem 4 zápasy se školami z okolí. První zápas jsme odehráli proti škole ZŠ Solnice, kdy jsme těsně zvítězili v samotném závěru 4:3. Další utkání jsme remizovali se ZŠ Častolovice, kdy jsme celý zápas dotahovali a nakonec kluci urvali alespoň bod za výsledek 3:3. Předposlední zápas jsme nezvládli a vysokým rozdílem 9:3 nás porazila ZŠ Dobruška Pulická. Po zbytečných chybách v obraně šel soupeř do náskoku o pět branek a tento rozdíl se nám již nepodařilo dotáhnout. Poslední zápas jsme hráli proti domácí ZŠ Františka Kupky, celý zápas byl vyrovnaný, občas kluci měli trochu navrch, ale v posledních dvou sekundách jsme ztratili naději na pěkný výsledek, dostali jsme zbytečnou branku a prohráli 4:3. Tento zápas mrzel asi nejvíce. V celkovém součtu jsme posbírali 4 body a ve skupině jsme skončili na nepopulární bramborové příčce. Chlapci hráli proti těžkým soupeřům, ale zaslouží si pochvalu, protože všechny zápasy odehráli na 200 % a všem školám jsme byli vyrovnanými soupeři.


Podzimníček
Podzimníček

V úterý 15. 10. 2019 se 4. třída v rámci pracovních činností vydala do lesa, kde měla za úkol posbírat co nejvíce přírodnin. Během cesty jsme našli nespočet listů nejrůznějších tvarů, šišky, kaštany, žaludy, a dokonce i pár hub, které jsme však nechali v lese. Ve škole jsme si poté vše důkladně promysleli a mohli jsme se pustit do výroby podzimních skřítků. Každý Podzimníček je jiný, jeden má dlouhé vlasy z listů, jiný zase krátké vlásky z mechu, někdo skřítkovi dokonce vymyslel klobouk z ořechu. Každý podzimní mužík je pouze z přírodních materiálů. Výroba nás moc bavila a své výtvory si všichni žáci odnesli na výzdobu domů.


Pracovní činnosti dívek
Pracovní činnosti dívek
Jelikož podzimní příroda nám nabízí velké množství nejrůznějších přírodních dekorací, byla by škoda toho na pracovních činnostech nevyužít. S dívkami jsme netradičním způsobem využily okrasné dýně a vytvořily si tak podzimní dekoraci nejen na stůl, ale i před dům nebo jako ozdobu do oken. Využily jsme všechny dostupné přírodniny v tomto ročním období – od mechu, šípků, šišek, kaštanů, listů až po traviny nebo kapradiny. Myslím si, že holky zapojily svoji fantazii a mile mě překvapily, jak se jim okrasné dýně povedlo ozdobit. Společně jsme se naladily na podzim, který má své kouzlo a rozmanitost.

Projekt Orlické hory
Projekt Orlické hory

Na čtvrtek jsme naplánovali návštěvu Orlických hor s 2. stupněm naší základní školy. Počasí se nedá poručit, výhled nic moc nesliboval, ale nakonec jsme vše naplánované bez deště absolvovali. Náš průvodce Ing. Brich pro nás připravil nejprve lahůdkovou trasu přírodní rezervací Trčkov, kam jsme se dopravili autobusem. Množství zajímavých informací děti kupodivu hltaly, našli se i jedinci, kteří měli neobyčejné znalosti o lese. Jen odlišit jedli od smrku dělalo mladším ročníkům problémy. Ve druhé části dne jsme se přesunuli na parkoviště pod Masarykovou chatou a rozdělili se na 2 skupiny. Starší zdolali Velkou Deštnou, prohlédli si dokončující se rozhlednu a po cestě se vydali do Luisina údolí. Mladší ročníky autobus převezl právě do Luisina údolí a putovali kolem sjezdovek na Martě ke kostelu sv. Matouše a po sjezdovce na Jedlovou k chatě Kristýna. Z množství poznatků a načerpaných informací budeme ještě nějakou dobu těžit v hodinách přírodopisu a celkem jistě se mnozí na tato místa ještě někdy vrátí.


Exkurze do Prahy
Exkurze do Prahy

V úterý dne 1.10. vyjeli žáci 5. a 6. ročníku a 5 žáků ze 4. ročníku na exkurzi do Prahy, především na Pražský hrad. Akce se konala pod názvem “Výuka jinak“. Protože se žáci ve vlastivědě učí o Praze, byla exkurze názornou ukázkou, kdy si mohli prohlédnout místa na vlastní oči, kde většina z nich ještě nebyla. Po prohlídce hradu jsme prošli Královskou cestou přes Malou Stranu, Karlův most, Staroměstské náměstí a Václavské náměstí zpět na hlavní nádraží, odkud jsme odjeli domů. Pro všechny to byl veliký zážitek, včetně cesty vlakem a metrem, vhodné doplnění výuky a pro žáky 6. ročníku opakování učiva z minulého ročníku. Celá akce byla hrazena školou v rámci projektu EU.


Divadlo Drak
Divadlo Drak

Stává se již tradicí, že na začátku nového školního roku navštěvujeme některé z východočeských divadel. Loni to bylo Klicperovo divadlo a hra Čtyřlístek, letos jsme pro změnu vyrazili do královéhradeckého Divadla Drak. Do tohoto divadla tak často nejezdíme, je totiž určeno spíše pro malého dětského diváka. V letošní divadelní sezóně ale nabídli představení i pro staršího diváka. K příležitosti 30. výročí Sametové revoluce nastudovali herci představení jménem Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Námětem hry byla stejnojmenná kniha Petra Síse, v Americe působícího českého výtvarníka a spisovatele. Zeď přibližuje dětským divákům, ale i dospělým, léta 1948-1989, tedy dobu komunismus a socialismu, kdy za železnou oponou v Československu žili, pracovali a snili obyčejní lidé. Velice emotivní představení nás doslova vtáhlo do atmosféry tohoto období, a my jsme tak mohli mnohem lépe než ve školní třídě pochopit tuto dobu – dobu, ve které nám chyběla svoboda, ale nechyběla naděje a touha. Představení vřele doporučuji i dospělákům. Ještě před začátkem samotného představení jsme měli jedinečnou možnost prohlédnout si zákulisí divadla – jeviště, šatny herců, dílny, technické zázemí, … Za rok opět za kulturou.


Dopravní výchova
Dopravní výchova

V úterý 26. 9. žáci 3. - 5. ročníku strávili dopoledne v areálu autoškoly „Podorlicko“ v Rychnově nad Kněžnou, kde si připomněli teoretickou část dopravní výchovy, kterou probírali na základní škole a prakticky si vše mohli vyzkoušet na přilehlém dopravním hřišti. Nejprve si žáci 4. ročníku zopakovali pravidla silničního provozu v učebně, a potom napsali zkušební test. Protože jich většina test zvládla, mohou se těšit na průkazy pro cyklisty, které jim budou vystaveny. Ostatní žáci zatím prakticky zkoušeli jízdy zručnosti a jízdu po dopravním hřišti. Po svačině se skupiny vyměnily. Mladší žáci 3. roč. a žáci 5. ročníku si také připomněli potřebná pravidla v učebně. Všichni svoji úlohu brali velice vážně a snažili se dodržovat dopravní předpisy, o kterých se učili. Celá akce se vydařila a byla velmi prospěšná pro bezpečnost dětí na silnici.


Přespolní běh
Přespolní běh

V pátek 20. září 2019 se uskutečnila první sportovní soutěž v novém školním roce. Čekal na nás, jako už klasicky, přespolní běh v Solnici. Počasí nám opět moc nepřálo, ranní teploty se pohybovaly kolem 0, i tak „Přespolák“ patří k pravidelným soutěžím, kterých se účastníme. Do Solnického sportovního areálu odcestovalo celkem 16 běžců, kteří startovali ve čtyřech kategoriích: kat. III. (chlapci, dívky), kat. IV. (rovněž chlapci a dívky). Letošní rok byl obzvláště pro organizátory náročný, protože ve všech kategoriích startovalo přes 350 závodníků. Kolem Solnického areálu na žáky čekaly trasy 1,8 km a 3 km pro starší (kat. IV.). Nejlépe se umístili Lukáš D., který v kat. III. chlapců skončil v první desítce a Matyáš P. se umístil v druhé desítce. V kategorii IV. rovněž chlapců pak Martin Č., který doběhl v druhé desítce všech závodníků. V každé kategorii startovalo přes 50 závodníků. Chlapci i děvčata si zaslouží pochvalu, že úspěšně doběhli až do cíle a závod nevzdali, i když počasí nebylo zrovna ideální. Všem patří poděkování za vzornou reprezentaci školy a budeme se těšit na další sportovní akce a úspěchy.


Cyklovýlet 5. ročník
Cyklovýlet 5. ročník

Žáci 5. ročníku se vydali dne 18. 9. na kolech strávit 1. den třídního projektu Náš domov. Vyjeli jsme ráno přes Vojenice, Velkou Záhornici a první zastávkou byla Malá Záhornice. Společně s ostatními žáky I. stupně jsme si prošli pěšky „Cestu za skřítky“. Po příjemné procházce a dobré svačině jsme se vrátili ke svým kolům a pokračovali jsme do Semechnic. Dva žáci, kteří zde žijí, nám ukázali svůj dům a povyprávěli něco o své vesnici, např.: kam si chodí hrát, s kým kamarádí atd. Další vesnice, které jsme projeli, byly Trnov a Houdkovice, odkud jsou jiní spolužáci. I ti nám povyprávěli stejně. Do školy jsme se vrátili akorát k obědu. Den se nám vydařil, počasí bylo pěkné a žákům se všechno líbilo. Příští dva projektové dny proběhnou v jarním období a navštívíme další vesnice ostatních spolužáků.


Cesta za skřítky
Cesta za skřítky

Je sedm ráno. Sluníčko krásně svítí. Na Malou Záhornici, konkrétně její hlavní kulturní a sportovní centrum „Bašák“, se začíná sjíždět spousta aut. Možná se někteří místní ptají: „Proč? Co se to tu děje?“ Odpověď je jednoduchá - první stupeň ZŠ Voděrady zde začíná svůj projektový den s názvem „Cesta za skřítky“. Rozděleni do šesti skupin se postupně vydáváme na cestu plnou skřítků, úkolů, tajenek, hádanek a jiných úkolů. Obíháme strom, skáčeme do výšky, hledáme pomyslné „kešky“, do kterých se podepisujeme a zase je schováváme, aby je další skupinka nenašla. Cesta ubíhá a my za sebou necháváme kilometry. Jediné, co nás trápí, je studený vítr a mokrá tráva. Ale zábava je veliká a sluníčko začíná hřát víc a víc, takže nám ani ty malé nepříjemnosti nevadí. Nakonec se všichni opět scházíme na místním hřišti. V nohách máme asi 6 km a v rukou papír s vyluštěnou tajenkou. Cestu za skřítky jsme zvládli. Hurá na oběd.


Divadélko pro školy
Divadélko pro školy

Máme za sebou první týden školy a už jsme zhlédli i první divadelní představení Divadélka pro školy pro 1. i 2. stupeň. První až pátá třída natěšeně čekala na vystoupení s názvem Poklad kapitána Baltazara. Hlavní postavou byli dva námořníci a jejich kamarád papoušek Alfréd, kteří společně bojovali o poklad na ostrově, který chránil žralok Lorenc. Poklad se námořníkům podařilo získat, ale vzápětí si uvědomili, že větší cenu než zlato a šperky má přátelství, a proto poklad raději hodili zpět do moře. Děti si tak kromě zážitku odnesly hlavně ponaučení o důležitosti přátelství a na závěr si i zazpívaly. Romantismus není jen romantika - to byl název představení pro žáky 6. – 9. ročníku. Připomenout dětem významná jména tohoto období, ať už to byl J. W. Goethe, G. Byron, A. S. Puškin, V. Hugo nebo z našich literátů J. Vrchlický, K. H. Mácha, o to se jednu vyučovací hodinu snažili dva herci. A divili byste se, jací hrdinové se během tohoto času před dětmi objevili! Skvělé herecké výkony, v kterých nechyběl humor, nadsázka, pobavily všechny přítomné a těšíme se na další vystoupení.


Zahájení školního roku
Zahájení školního roku

Prázdniny utekly jako voda a my se po dvouměsíčním odpočinku plném zážitků a radovánek opět vrátili do školních lavic. Škola je přímo nabitá emocemi - napětím, u starších žáků spíše nechutí, u mladších radostí, natěšením, nadšením… Zkrátka najde se tu vše. Nejdůležitějším dnem v životě se ale pondělí 2. září 2019 stává pro prvňáčky. Pro ně je to krok z jedné životní etapy do druhé, kde se z dětí stávají školáci. Letos jsme přivítali krásnou třídu 16 žáčků. V historii voděradské školy jsou poprvé všechny ročníky samostatné. Protože nám chyběl dostatek prostoru, učebnu 1. ročníku jsme skloubili s prostory školní družiny. V úvodu se ujal slova p. ředitel společně s p. starostou, kteří popřáli prvňáčkům hodně úspěchů a rodičům trpělivosti. Nechybělo ani pasování a předávání dárečků. Čeká nás spoustu práce, ale společně to jistě zvládneme. Přejeme Vám, aby škola byla místem, kam se budete rádi chodit, kde najdete spoustu nových kamarádů a kam se budete s nadšením vracet.


Telefony

Ředitelna
494 384 528
Sborovna
494 384 945
Mateřská škola
494 384 552
Mateřská škola
770 113 114
Školní družina 1
499 111 102
Školní družina 2
499 110 025
Školní jídelna
494 384 180
Kuchyň
499 111 101
Účetní
499 111 100
Kabinet Čj a Vv
499 111 103

Zvonění

  1. hodina   7:20 -   8:05
  2. hodina   8:15 -   9:00
  3. hodina   9:20 - 10:05
  4. hodina 10:15 - 11:00
  5. hodina 11:10 - 11:55
  6. hodina 12:05 - 12:50
  7. hodina 13:00 - 13:45
  8. hodina 13:55 - 14:40

Termíny prázdnin

Podzimní 29.10. a 30.10.2019
Vánoční 23.12.2019 - 3.1.2020
Pololetní 31.1.2020
Jarní  3.2. - 9.2.2020
Velikonoční 9.4.2020
Hlavní 1.7. - 31.8.2020

Dnes má svátek

 

kalendář jmen

 

Kalendář akcí

Náhodný obrázek

logo-web-male-2019

 

 grant-web-maly

 

pedos logo

 

 

banner467x60

 

fondsidus

 

 op-vk-plakat

Přihlášení