Ponožkový den
Ponožkový den

Dne 21. března jsme se ve škole rozhodli, že podpoříme lidi, kteří mají Downův syndrom. Downův syndrom je vrozená vada, se kterou se ročně narodí průměrně 50 dětí. Ponožky byly jako symbol zvoleny proto, že pokud se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X připomínající příčinu tohoto onemocnění – poruchu chromozomu X. Právě proto si lidé po celém světě v tento den poruchu připomínají a nosí každou ponožku jinou. Odlišnost ponožek pak symbolizuje odlišnost lidí s DS od těch zdravých. Máme radost, že se v naší škole zapojilo velké množství žáků i učitelů.


St. Patrick´s Day
St. Patrick´s Day

V pátek 17. března jsme se s žáky 6. a 7. ročníku seznámili v hodinách anglického jazyka se svátkem svatého Patrika, který se slaví v anglicky mluvících zemích, ale původem pochází z Irska. Úkolem žáků bylo si přinést zelené oblečení, které k tomuto svátku nepochybně patří. Zelená barva a čtyřlístky jsou typickými symboly. Žáci měli za úkol splnit několik úkolů: nakreslit duhu, správně sestavit domino, pojmenovat skřítka leprechauna, popsat čtyřlístek věcmi, které je dělají šťastnými, představit si, co by udělali s kotlíkem plným zlata. Dále jsme si povídali i o tradicích, jak se vlastně tento svátek slaví, co všechno se dá obarvit na zeleno a jaké jsou nejbláznivější kostýmy. Na závěr museli žáci společně složit větu, která ukrývala indícii k pokladu. Všem se podařilo nakonec najít sladký poklad na konci duhy. Myslím si, že jsme si tento den užili a děkuji všem žákům, kteří se aktivně zapojili a zvládli ve svém šatníku nebo domácnosti najít zelené doplňky, někteří žáci dokonce zvládli přijít v zeleném úplně celí. Oceňuji snahu všech žáků při plnění úkolů i hledání zasloužené odměny.


Školní kolo v recitační soutěži
Školní kolo v recitační soutěži

Ve čtvrtek 16.3. se na 1. stupni konalo Školní kolo recitační soutěže. Ráno jsme se všichni rozcvičili na plavání a po příjezdu do školy se hned celý první stupeň přesunul do tělocvičny, kde to všechno vypuklo. Program započali odvážní prvňáci, kteří si poprvé zkusili recitovat před velkým publikem. Této úlohy se zhostili na jedničku a příští rok, kdy už budou moci postoupit dále, nasadí této soutěži rozhodně vysokou laťku. Následně pokračovala již soutěžní část rozdělená do 2 kategorií. Nejprve začali recitovat druháci, respektive druhačky. Ty nás nadchly nejen veselými básničkami, ale dokonce přišel i nečekaný bonus na závěr. Ve stejné kategorii vystupovali i

Číst dál...

Florbal OPEN pro 4. a 5. ročník
Florbal OPEN pro 4. a 5. ročník

Ve středu 15. března začaly soutěže pro druhé pololetí školního roku. První uskutečněný turnaj se konal v naší tělocvičně – FLORBAL II OPEN (4. a 5. ročník). Přihlásilo se početné množství škol, takže se očekávaly vyrovnané a kvalitní zápasy. Ve dvou skupinách a následných vyřazovacích částech se odehrálo celkem 22 zápasů. Naši žáci se ve skupině utkali nejprve se Základní školou z Borohrádku, od začátku jsme byli lepším týmem a zaslouženě zvítězili. Ve druhém utkání jsme navázali na předchozí výkony a rovněž jsme zápas proti ZŠ Dobré zvládli. Nejinak tomu bylo i ve třetím utkání ve skupině, kdy jsme nedovolili soupeři ze Základní

Číst dál...

Geometrie? I bez kružítka to lze
Geometrie? I bez kružítka to lze

První den po jarních prázdninách jsme se v matematice v 6. ročníku věnovali konstrukčním úlohám pomocí programu Geogebra. Žáci se s tímto programem setkali poprvé, nicméně se s ním velmi rychle naučili a řekl bych, že i některé práce nadchla. Na naší škole jsou žáci během 2. stupně seznamováni s tímto programem, který lze využít ke konstrukcím, počítání, vizualizacím různých těles, představám atd. Práce s tímto programem připravuje žáky k obsluze softwarů budoucích technických oborů a hlavně buduje představivost v geometrii. Program je přístupný online a je možné si ho stáhnout zdarma do vlastních PC či telefonů. Dle mého názoru žáky práce v Geogebře baví a přináší jim nové poznání a také, že lze rýsovat i bez kružítka J.

Odkaz na stránky o geogebře: GeoGebra Klasik
GeoGebra | Matematické aplikace zdarma - používané 100 miliony studentů a učitelů na světě


Markétina dopravní výchova
Markétina dopravní výchova

Úrazy dětí v dopravě bohužel stále plní statistiky. Důležitá je prevence a výchova v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Děti z 1. stupně voděradské školy se v úterý 21. února zúčastnily projektu Markétina dopravní výchova. Lektorky, zástupkyně Týmu silniční bezpečnosti, dokázaly děti zaujmout a zážitkovou formou jim zprostředkovat zásady bezpečnosti. Děti se dozvěděly, jak je důležité vidět a být viděn, a to nejen jako cyklista, ale i jako chodec, jak správně nosit přilbu, jaká je povinná výbava cyklisty i jak se chovat jako pasažér v autě. Jedno ze čtyř připravených stanovišť, na kterých se všechny děti vystřídaly, bylo věnované první pomoci. Dopoledne ve znamení dopravní výchovy bylo pro děti velkým přínosem a zvýšilo jejich povědomí o bezpečném chování v silničním provozu.


Divadelní představení - Čtyřlístek
Divadelní představení - Čtyřlístek

Ve čtvrtek 16. 2. 2023 jsme s žáky šestého, sedmého a částí osmého ročníku vyrazili za kulturou do Klicperova divadla v Hradci Králové. Po necelé hodině strávené cestou autobusem nám zbyla ještě chvilka času před představením, a tak žáci dostali ještě krátký rozchod na náměstí v Hradci. Divadelní představení Čtyřlístek bylo velice vtipně a umně zpracováno. Komiksový nádech velice dobře dokreslovaly i promítané kulisy. Z divadla jsem se tak vraceli plni dojmů. Jedinou skvrnou na celém dopoledni tak zůstalo nevhodně zvolené oblečení některých žáků naší školy. Ale i to je součástí základního vzdělání. Věřím tedy, že se žáci poučili a příště již nebude nutné na to upozorňovat.


Pobyt na horách
Pobyt na horách

Je již tradicí, že každou zimu vyrazí celý první stupeň na pobyt na hory do Bartošovic. Protože chata, na kterou se vždy jezdilo, zůstala uzavřena a jiná s tak velkou kapacitou se nenašla, chvíli to vypadalo, že se letos výjezd na hory vůbec neuskuteční. Ale nevzdali jsme se a rozhodli se pro dojíždějící variantu a dopadlo to skvěle. Jízdy autobusem dětem vždy rychle utekly, zhlédly pohádku nebo se vyřádily s autobusovou diskotékou. Počasí a sněhové podmínky byly snad na objednávku. Ti, co stáli na lyžích poprvé, využívali služeb lyžařské školičky a udělali velké pokroky, zkušení lyžaři zdolávali svah ve skupinkách, nechyběla ani skupina dětí, které si užívaly kopec na bobech. Zkrátka vše se podařilo, děti byly spokojené, nikomu se nic nestalo a na závěr nezbývá než poděkovat. Za prvé rodičům, babičkám a zkrátka všem, kteří nám pomáhali dohlížet na bezpečnost lyžařů na svahu, kteří tvořili zázemí pod sjezdovkou a v bufetu, doprovodným vozům, protože bez vás by celá akce nemohla proběhnout. Velké poděkování patří i obci Voděrady za velkou finanční podporu. Naše pocity vyjadřují skvěle i verše paní učitelky Lenky Nedvídkové, která celý výjezd zorganizovala:

Tahle skvělá sjezdovka,

to je naše srdcovka.

V Bartošovicích je super škola,

ta lyžařská jménem Nella.


Bruslení na 1. stupni
Bruslení na 1. stupni

Stejně jako v prosinci, tak i po Novém roce, se děti z prvního stupně mohly těšit na 2 lekce bruslení, a to 17. a 24. ledna. Rozdělili jsme se do 2 družstev. Mladší ročníky vyrazily hned ráno, starší o hodinu později. Začátečníci i pokročilí se naučili, jak správně vstávat po pádu z ledu, následovala rozcvička na zahřátí a mohli jsme se dát do toho! Zkusili jsme si různé taktiky a „fígly“, jak se nejlépe zdokonalit v bruslení. Jezdili jsme po jedné i po druhé noze, po břiše i po zádech. Zahráli jsme si nejrůznější hry. Jednou se z nás stali zmrzlí mrazíci, jindy jsme se ubránili minám a bombám, dokonce jsme na ledě potkali vlky, co lovili stádo oveček. Využili jsme i různých pomůcek, jako jsou barevné balónky, obruče, rukavice. Čerstvým začátečníkům pomohla při jejich krasojízdě hrazdička. Bruslení jsme si jako vždy užili a těšíme se na další sportovní akce.


Návštěva kina v Rychnově nad Kněžnou
Návštěva kina v Rychnově nad Kněžnou

Polovina školního roku je za námi, žáci v úterý dostali svá vysvědčení a za odvedenou půlroční práci si zasloužili odměnu. Proto ve čtvrtek před pololetními prázdninami vyrazil celý první stupeň do Rychnova nad Kněžnou do kina. Děti si ve škole odhlasovaly z nabízených filmů animovanou pohádku Kocour v botách: Poslední přání. Ke kinu patří samozřejmě i občerstvení, skoro každý tak odcházel do sálu na promítání s popcornem v ruce. Po skončení jsme se autobusem vrátili zpět do školy, dorazili jsme o něco déle oproti původnímu plánu, takže někteří s nadšením přivítali, že jsme nestihli čtvrtou hodinu. Pohodový den jsme zakončili obědem ve školní jídelně. Už teď se těšíme na další výjezd!


Lyžák den šestý - poslední
Lyžák den šestý - poslední

Dnes ráno u snídaně měli učitelé dobrou náladu, neboť závěrečný večer byl neskutečně klidný. Stejně tak panovala absolutně dobrá nálada po závěrečném obědě, protože jsme celý kurs absolvovali bez větších zranění. A těch jsme byli svědky několikrát. Závěrečné hodnocení se proto z úst vedoucího lyžařského zájezdu, p. učitele Muchy, neslo v optimistickém duchu. Nejdříve vyzdvihl mnohé žáky za jejich příkladnou aktivitu na svahu (Maru Jelenová, Amálka Paseková, …), samozřejmě důraz položil na vzorné chování na sjezdovce (večer byli odměňováni sladkostmi), pochválil i ty, kteří pomáhali ostatním (starost o nemocné, pořadatelská služba, organizace her a soutěží), v neposlední řadě poděkování vyslovil všem svým kolegům učitelům a zdravotníkovi Broňkovi. Mírné rozčarování nám způsobila část dětí, která nebyla spokojena se stravováním. My vedoucí jsme kvitovali, že připravit pětkrát za den něco k jídlu pro padesát strávníků bylo náročné. Nám dospělým se výběr i kvalita zdála ok. Asi nám v jídelně vaří nadstandartně (sdělíme p. Pekáčové, jak je jedinečná!!). Snad jediným negativem byla úprava svahu, za kterou při letošní nepovedené zimě možná ani vlekaři nemohou. Proto mírný příslib žákům zněl, bude-li možnost vyjet za ideálních podmínek letos ještě na jeden den na hory, tak se o to pokusíme. Lyžování a voděradské škole zdar!!


Lyžák den pátý
Lyžák den pátý

Pátý den jsme opět začali budíčkem okolo 7 hodiny. Následovala snídaně, kde se žáci posilnili a nabrali síly na svah. Odjeli jsme autobusem po čtvrt na osm, dřív než jsme plánovali. Na svahu byly špatné podmínky. Špatně upravená sjezdovka, hodně lidí, mlha a sněžení. Kromě přírodního sněhu zasněžovala i děla, ze kterých sníh lyžaře brzdil. Nevyhli jsme se ani pádům. Dokonce musela vyjíždět i horská služba, a to dokonce dvakrát. Díkybohu ne k našim žákům. Odjížděli jsme dříve, asi ve 12 hodin. Žáci byli unaveni a ve špatných podmínkách se jim lyžovat nechtělo. Po lyžování následoval oběd a poté polední klid. Čeká nás večeře, večerní program a pozdní večerka. Žáci se stále zlepšují a jsou čím dál víc hodnější. Až je nám líto, že zítra odjíždíme... Napsala Šárka Pinkasová.


Lyžák den čtvrtý
Lyžák den čtvrtý

Po odpočinkovém dni jsme opět v plném rozsahu zahájili ve středu dopoledne lyžařskou výuku. Tentokrát jsme si žáky rozdělili do jiných skupin. Kdo se chtěl intenzivně zlepšovat a naučit se „pořádně“ lyžovat – získat větší jistotu, postoupil do prvního družstva. Druhé a třetí družstvo se rovněž snažilo vylepšovat svou techniku jízdy. Trojka začala pociťovat základy carvingového oblouku a ve větší míře se tento styl jízdy začal projevovat i do techniky některých lyžařů. Po několikahodinovém výcviku jsme se vraceli na penzion a někteří vytuhli již v autobuse. Po obědě jsme čas využili na odpolední klid a odpočinek, následovala svačina a volný program. Po večeři jsme se opět všichni sešli ve společenské místnosti a rozebírali dnešní den – do večerky jsme pak hráli společné aktivity a hry. My vedoucí usínáme vyčerpáním po dvanáctihodinové šichtě a tato hodnocení píšeme až po večerce. :-) Je potřeba pochválit všechny žáky, že jsou na svahu velmi ohleduplní, slušní, pomáhají si a chovají se velmi slušně. To a samé platí i na penzionu.


Lyžák den třetí
Lyžák den třetí

Nový den, nové zážitky, další zkušenosti z ježdění. Dnes jsme si trochu přispali, čekal nás „odpočinkový den“. Na kopci jsme lyžovali jen dopoledne. Přibylo lyžařů a začali se tvořit fronty, rovněž i sjezdovka byla plnější. Zdokonalovali jsme své lyžařské dovednosti a schopnosti. U některých je znát velký posun, kdy si rady a doporučení berou k srdci a podle toho vypadají další jízdy. Po lyžařské části jsme si dali oběd a následovala společná cesta do Králík, kde žáci měli rozchod, mohli si dokoupit zásoby a pokoukat po okolí. Někteří zůstali na chalupě a vydali se na procházku po okolí. Z procházky se stal boj o přežití, kdy jsme si užívali zimních radovánek a plně využili sněhové pokrývky poblíž chalupy. Odpolední a večerní program někteří využili k odpočinku, jiní ke společným aktivitám a hrám. Únava se zvyšuje a někteří využívají každou chvilku k případnému odpočinku. Zítra nás čeká další dlouhý a náročný den na svahu. Jen se pořádně prospat.


Lyžák den druhý
Lyžák den druhý

Při pondělní lyžovačce jsme hned po příjezdu zjistili, že na nás čeká skoro prázdná sjezdovka. Lyžaři po víkendu ubyli a my si mohli užívat volný svah. Počasí nám přálo, místy i vysvitlo sluníčko a podmínky pro lyžování byly naprosto ideální – teploty kolem nuly. Včera se nám podařilo hned při výjezdu zlomit jednu hůlky, dnes dosloužily jedny lyžařské brýle. I nadále byla zprovozněná jen jedna sjezdovka, ale intenzivně zasněžují, tak snad se v blízké době dočkáme i otevření té druhé. Za pomoci elektronické tužky jsme při videorozboru rozebírali lyžařský styl některých žáků, na co se mají zaměřit a co vylepšit při lyžování. Již pravidlem se stává, že po večeři zhodnotíme celý den, a oceníme žáky, kteří nebyli lhostejní k ostatním a chtěli se podělit o své zážitky z dnešního dne. Únava se kumuluje, někteří usínají již před večerkou, další až po půlnoci. Těšíme se co nám přinese další den!


Lyžák den první
Lyžák den první

V neděli 22. ledna jsme vyrazili na lyžařský kurz na Bukovou horu. V rekordním počtu, i když po několikaminutovém zpoždění, jsme po osmé hodině ranní vyjeli směr Heřmanice, tam jsme nechali zavazadla a následně jsme pokračovali na Bukovku. Hned na začátku jsme se rozdělili na několik skupin, kde byli žáci rozděleni podle lyžařských dovedností. V davu lyžařů se naše děti neztratily. Ti, kteří stáli na lyžích dnes poprvé, tak při závěrečném sjezdu dokázali sjet kopec v kuse. Ostatní lyžaři zdokonalovali své dovednosti pod zkušenými instruktory z naší školy. Po návratu na chalupu nás čekala svačina a program ve společenské místnosti. Poučili jsme děti ohledně bezpečnosti a chování na lyžařském kurzu a po společné části následovala volná zábava. Někteří ji využili ke společným hrám, jiní k odpočinku. Teď již se jen pořádně prospat a těšit se na další den lyžování.


Krajský ČEPS Cup 2023
Krajský ČEPS Cup 2023

V pátek 20. února 2023 se uskutečnilo v Předměřicích nad Labem krajské kolo ve florbale - ČEPS Cup. Ve velké konkurenci nejlepších škol z celého kraje jsme poměřili své síly nejprve v pětičlenné skupině, poté podle umístění se rozhodovalo další nasazení v turnaji. První utkání jsme odehráli proti ZŠ Černilov, vyrovnané utkání jsme nakonec zvládli a vítězíme 4:2. Ve druhém zápase jsme narazili na soupeře ze Základní školy z Hostinného, od začátku jsme převzali otěže utkání a vítězíme 7:1. Předposlední zápas ve skupině odehráváme proti favoritovi turnaje, vcelku vyrovnané utkání nakonec prohráváme 4:2. V posledním měření sil ve skupině hrajeme proti Základní škole Hronov, po předchozím zaváhání zapomínáme na výsledek a přesvědčivě vítězíme. Celkové druhé místo ve skupině nám přidělilo ve vyřazovací části soupeře ze Základní školy Nová Paka. Nedaří se nám chytit začátek zápasu, hned v úvodu ztrácíme, čas kvapí a nenacházíme recept na soupeře. Při závěrečném klaksonu je pro nás skóre nepříznivé - prohráváme 3:1 a to znamená konec v turnaji. Každopádně si kluci zaslouží velkou pochvalu a poděkování za předvedené výkony, celkové páté místo není zklamáním. Poděkování patří i panu Hartmanovi za společnou dopravu na soutěž.


První stupeň na bruslích
První stupeň na bruslích

Součástí pohybových aktivit v rámci tělesné výchovy je i bruslení. V prosinci se proto žáci prvního stupně vypravili na zimní stadion v Opočně. Pod vedením trenéra pana Zdeňka Buryho zvyšovali svoje pohybové dovednosti, obratnost a rovnováhu na bruslích. Výcvik začal veselým rozpohybováním, následovaly skluzy, jízda na jedné brusli, výskoky i nácvik bezpečného zastavení. Děti, které se při pohybu po ledě cítily nejistě, využily možnost jízdy s oporou. Všichni se do bruslení plně zapojili. Při pohybu na čerstvém vzduchu, soupeření i spolupráci při hrách hodina rychle uběhla. Na závěr výcviku bylo zařazeno samostatné volné bruslení, nechybělo ani hodnocení a povzbuzení. V lednu děti čekají ještě další dvě hodiny, na které se už jistě těší.


Vánoční diskotéka
Vánoční diskotéka

Na čtvrtek 22. prosince si deváťáci připravili Vánoční diskotéku pro žáky a učitele v naší tělocvičně. Od rána se pečlivě připravovali a po velké přestávce se všichni mohli přesunout do tělocvičny. Po úvodním slovu a zahájení akce se ozvaly první písně a to byl pokyn k zahájení zábavy a tance. Od začátku měla devítka připraveno spoustu soutěží jak pro děti, tak i učitele. Jak už to bývá, soutěžit chtěl každý, ale někteří mohli jen povzbuzovat. V průběhu diskotéky si mohli žáci vyzkoušet, jaké je to volit prezidenta. V jakési volební místnosti byly připravené hlasovací lístky a informace ke každému kandidátovi. Celé dopoledne se deváťákům povedlo a tak nezbývá nic jiného, než všechny pochválit za zdařilou akci, bylo vidět, že si diskotéku užívají jak žáci, tak i učitelé.


Tradiční Vánoční turnaj
Tradiční Vánoční turnaj

V úterý 20. prosince se na naší škole uskutečnila soutěž v halové kopané kategorie III. pro 6. a 7. ročník. Do turnaje se přihlásilo 5 škol, hrálo se systémem každý s každým, tým s nejvíce body zvítězil. První utkání jsme odehráli proti ZŠ Opočno, vyšel nám úvod zápasu, dostáváme se do dvoubrankového vedení, ale nakonec jsme náskok neudrželi a prohráváme 2:4. Druhý zápas hrajeme proti ZŠ Častolovice, scénář stejný, jako první utkání. Držíme si dvoubrankové vedení, ale na závěr třikrát inkasujeme a prohráváme 2:3. V předposlední střetnutí narážíme na Základní školu z Rychnova Javornická, začátek nám vyšel podle představ, ujímáme se vedení, ale opět v závěru dostáváme laciné branky – výsledek 2:4. Na závěr turnaje narážíme na tým ze Základní školy Masarykova Rychnov. Celou dobu jsme jasně lepšími a o tom svědčí i výsledek utkání, vítězíme 6:2. Ve zbytku času jsme nechali vyniknout střelce, kdy z každého týmu si vedoucí určili hráče, kteří budou kopat pokutové kopy. Hráč s nejvyšším počtem proměněných kopů vítězí. Jako nejúspěšnější střelec byl žák ze ZŠ Častolovice, který proměnil všechny pokutové kopy. Všem žákům patří pochvala a poděkování za předvedené výkony a reprezentaci školy.


Telefony

Ředitelna
494 384 528
Sborovna
494 384 945
Mateřská škola
494 384 552
Mateřská škola
770 113 114
Školní družina 1
499 111 102
Školní družina 2
499 110 025
Školní jídelna
494 384 180
Kuchyň
499 111 101
Účetní
499 111 100
Kabinet Čj a Vv
499 111 103

Zvonění

  1. hodina   7:20 -   8:05
  2. hodina   8:15 -   9:00
  3. hodina   9:20 - 10:05
  4. hodina 10:15 - 11:00
  5. hodina 11:10 - 11:55
  6. hodina 12:05 - 12:50
  7. hodina 13:00 - 13:45
  8. hodina 13:55 - 14:40

Termíny prázdnin

Podzimní 26.10. a 27.10.2022
Vánoční 23.12.2022 - 2.1.2023
Pololetní 3.2.2023
Jarní  27.2. - 5.3.2023
Velikonoční 6.4.2023
Hlavní 1.7. - 31.8.2023

Kalendář akcí

Náhodný obrázek

logo-doucovani-2022-m

 

logo-web-male-2019

 

 grant-web-maly

 

pedos logo

 

 

banner467x60

 

fondsidus

 

 op-vk-plakat

Přihlášení