Konec roku

Poslední školní dny si musíme užít naplno. Školní družina se zapojila do „Barevného týdne“. Na každý den si žáci oblékli jinou barvu oděvu či doplněk. V pondělí – červená, úterý – modrá, středa – žlutá, čtvrtek – zelená a pátek – růžová/fialová. Všichni jsme byli příjemně překvapeni, kolik z nás sehnalo zadanou barvu na daný den. Co se týče činností ve školní družině, vyráběli jsme pantofle Dedoles, které děti velice bavili. Pomysleli jsme i na ovoce jako jsou třesně a jahody. Tancovali jsme, hráli hry venku nebo se procházeli lesem. V tělocvičně trávíme čas poměrně často, protože v tomto teplém období je to ta nejpříjemnější místnost na škole. Nezapomněli jsme navštívit místní obchůdek na oblíbené nanuky. Žáci si to přáli dlouho, a tak jsme jim to splnily. Každý si vybral nanuka, na kterého měl chuť a šel si ho sám zaplatit. S úsměvem a spokojeností jsme si ho snědli a odcházeli do družiny. Přejeme Všem krásné léto!


Dětský den ve družině

Jako již každoročně patří 1. červen všem dětem, rozhodly jsme se pro ty družinové uspořádat menší dětský den a společně jsme šli soutěžit na hřiště. Žáci rozdělení do několika skupin plnily úkoly: oblíbený skok v pytli, hod kroužkem na vyznačené místo, běh se lžicí a míčkem mezi kuželi, skákání přes švihadlo a slalom s balonkem mezi koleny. Všechny skupiny se na každém stanovišti vystřídaly a po splnění úkolů jsme se přesunuli před školu, kde jsme si rozdali studenou odměnu a vše vyhodnotili ve družině. Každý si tedy odnesl nanuk, nafukovací balonek, diplom a bonbon a my jen doufáme, že toto odpoledne udělalo všem zúčastněným radost.


Velikonoční setí

Velikonoce aneb svátky jara jsme si užili i my ve družině. Vyráběli jsme roztomilá kuřátka tak, že žáci namotávali bavlnku na čtvrtku, dolepili zobáček a oči. Prstovými barvami okolo šablony zajíce „ťupkaly“ prstem a vznikl tak veselý obrázek. Četli jsme si z dětské knihy „Lidové tradice“ původ Velikonoc, co je to Pašijový týden, Časové zařazení a průběh svátků. Dále jsme si povídali, jak se slaví Velikonoce u každého z nás, co tradičně pečeme, jak zdobíme/barvíme vajíčka pro koledníky a jaké jsou symboly těchto svátků. Poslechli jsme si koledu jak holek, tak kluků. Zaseli jsme si různá semínka, od řeřichy, ječmen až po oves a o semínka jsme se pečlivě starali, aby brzy květináč zezelenal. Povídání o Velikonocích jsme zakončili týmovou hrou „Riskuj“. Žáci se rozdělili na dva týmy podle družiny, tedy Myšáci a Lišáci a vybírali otázky za body na toto téma, například jak se slaví velikonoční svátky v jiných zemích, tradiční pečivo, poznej stopu zvířete a jiné zajímavé otázky, díky nimž jsme se všichni dozvěděli spoustu cenných informací. Tak zase za rok!


První fotbálek

Teploty se konečně vzpamatovaly a už to vypadá jako jaro. My jsme proto neváhali a vyrazili jsme na první letošní míčové hry na hřišti. Neotáleli ani ti, kteří lásku k míči takovou nemají, proto si vzali křídy a vytvořili krásné barevné obrázky. Mimo procházky okolo hřiště, ke „křížku“, chodíme taky stále rádi do lesa, kde stavíme nadále domečky pro zvířátka a brouky. Pravidelně tvoříme, vyrábíme a zdobíme si školu. Například jaro jsme volali malbou jarních květin, motýlků a vše vystavili do vestibulu. Zaměřili jsme se i na povolání našich žáků, kde se v budoucnosti jednou vidí. Některé volby jsou opravdu zajímavé a my držíme jen palce. Pomalu se blíží Velikonoce a my už plánujeme, co bychom všechno chtěli s žáky tvořit, například setí osení a následného zdobení, slepice z papíru nebo provázková vajíčka.


Karnevalové veselo

Po roce přišel konečně čas na náš oblíbený karneval. Některé natěšené děti přišly do školy v maskách už ráno, zbytek až do tělocvičny. Zahájili jsme tancem a následnou přehlídkou masek. Kostýmů bylo spoustu, od princezen přes kostlivce až po tygra. Nechyběly soutěže, jako běh se lžící a míčkem, slalom s florbalkou, zábavný kvíz s tajenkou a v neposlední řadě především diskotéka, na kterou jsme se všichni těšili. Parádně vyblbnutí jsme se přesunuli do družiny, kde jsme společně posvačili, rozdali jsme si drobné odměny za splnění úkolů a ještě chvilku tančili. Zhodnotili jsme originalitu masek a postupně ukončili karneval. Uteklo to a my už se těšíme zase na příští rok!


Vánoční nálada

Předvánoční čas nám ve školní družině utekl jako voda. Sáňkovali jsme, chodili na procházky, stali se pošťáky a rozdávali vánoční přáníčka. Po vycházkách jsme si hráli oblíbené hry, pekli perníčky na interaktivní tabuli, vytvářeli tučňáky, myšky s dárečky, přáníčka pro naše nejbližší nebo malovali vánoční strom. Při odpočinku po obědě jsme společně zpívali koledy a známé písně v duchu Vánoc. Na co se ale žáci těšili nejvíce? Přeci na to, zda nám Ježíšek do družiny nadělí nějaké ty dárečky, o které si namalovali. Dočkali se! Ježíšek naší družinu opravdu navštívil a nadělil spoustu krásných dárků. Mezi nimi byl například stolní fotbálek, magnetická stavebnice, domeček pro panenky nebo takzvané cihličky, ze kterých si žáci mohou při odpoledním volnu postavit třeba hrad. Vánoce nejsou jen o dárcích, ale o setkáních ve zdraví všech nejbližších. Za Lišáky i Myšáky bychom Vám chtěli popřát Veselé Vánoce!


První sněhové radovánky

Prosinec jsme začali každodenním čtením adventních příběhů, které je společné pro obě oddělení. Na každý den je pro žáky připravené jiné vyprávění. Po přečtení jeden z vylosovaných žáků jde vybarvit další dílek čepice našeho sněhuláka. Třináctý příběh z našeho čtení nese název „Zasněžené Vánoce“, ve kterém jsme se dočetli, jak děti dovádí na velké hromadě sněhu uprostřed města. Nadchlo nás to všechny tak moc, že jsme na sebe navlékli oteplováky, rukavice, čepice, bundu, do ruky vzali lopaty na sáňkování a vyrazili na nejbližší kopec. Na hřišti jsme si užívali sněhové nadílky. Žáci se koulovali, vytvářeli andílka, sjížděli kopec na lopatě nebo si jen tak brouzdali sněhem. Všem se rozzářily oči a dětský smích se rozléhal po celých Voděradech. Už teď se těší, kdy zase vyrazíme.


Poslední podzimní měsíc

Listopad utekl jako voda a my se můžeme ohlédnout, co jsme zvládli. Každý den chodíme pravidelně na čerstvý vzduch ven. Abychom střídali, jakým směrem půjdeme, vymysleli jsme systém losování, kdy vylosujeme pokaždé jinou trasu. Žákům se tento způsob tak zalíbil, že se už u oběda ptají, kdy budeme opět losovat. Na čem se ale společně shodneme, je to, že chodíme rádi do lesa. O sv. Martinovi jsme se dali do tvoření svatomartinských hus a holčičky z první třídy, které přímo milují tvoření, k nim vyrobili svatomartinského koníka. To nejdůležitější přišlo na konci listopadu, kdy si všichni mohli namalovat nebo napsat, co by si letos přáli od Ježíška do školní družiny pod stromeček. Nápadů bylo mnoho, dopisy z okna zmizely, tak už jen zbývá doufat, zda tu Ježíšek i pro nás něco přichystá.


Podzimní čas

I v toto roční období nás pochmurné počasí nezaskočilo ba naopak, obohatilo nás o pestré barvy přírody, kterou jsme se pokusili přenést do našeho tvoření. Práce s kaštany žáky obzvlášť bavila a vytvořili spoustu zajímavých věcí. Abstraktní listy namalované pomocí kaštanů kutálejících se po krabici, byla pro nás zábavná technika a užili jsme si u toho hodně legrace. Díky našemu celoročnímu projektu jsme stihli za měsíc říjen navštívit Austrálii a poznat jejich kulturu. Sice jen papírové, ale i tak se žákům jejich bumerangy velice povedly. Každý na něm zanechal kousek své kreativity a smysl pro detail. K tradičním australským hudebním nástrojům patří didgeridoo. Ten si žáci ve skupinkách vytvořili a dokonce do něho zkoušeli i foukat, ale bohužel žádný pěkný tón z didgeridy nevyšel.


Land-art - tvoření v přírodě

Konečně přišlo očekávané babí léto a my jsme se rozhodli tvořit i venku. Naše pomůcky nebyly pastelky, nůžky, lepidlo ani papír, ale přírodniny. Žáci měli za úkol najít různý druhy přírodního materiálu a z něho vytvořit barevné obrazce - mandaly. Všichni nadšeně pobíhali po lese a shromažďovali si zásoby materiálu. Během práce ve skupinkách jsme ocenily jejich vzájemnou spolupráci, komunikaci a ochotu si pomáhat. Všem se mandaly velice povedly. Co mandala to originál.


Zpět ve školní družině

Letošní školní rok jsme se znovu sešli s úsměvem na tváři. Přivítali se s novými žáky a aktivně je zapojili do našeho režimu školní družiny. Seznámili jsme se vnitřním řádem a pravidly, kterými se neřídíme nejen ve družině ale i na vycházce. Naše oddělení byly poprvé pojmenovány podle zvířecích kamarádů na lišáky a myšáky. Každé oddělení si vytvořilo své maskoty v podobě lišky či myšky a všichni na ně byli patřičně hrdí. Naším celoročním projektem je „Letem světem“, díky kterému procestujeme spoustu zajímavých zemí. Nejprve si žáci vyrobili vlastní cestovní pas, do kterého budou dostávat razítka za každou navštívenou zemi. Každý den chodíme pravidelně na vycházky po okolí Voděrad. Opět nás žáci nepřekvapili v tom, že se nejvíce těší do lesa nebo na hřiště. Z výtvarně-pracovní činnosti jsme tvořili podzimní ježky, kde si žáci procvičili jemnou motoriku. Novým spolužákům se zalíbili naše kolektivní hry, které by nejraději hráli každý den.


Zvonění

  1. hodina   7:20 -   8:05
  2. hodina   8:15 -   9:00
  3. hodina   9:20 - 10:05
  4. hodina 10:15 - 11:00
  5. hodina 11:10 - 11:55
  6. hodina 12:05 - 12:50
  7. hodina 13:00 - 13:45
  8. hodina 13:55 - 14:40

Termíny prázdnin 2024/2025

Začátek 2. 9.
Podzimní 29. 10. a 30. 10.
Vánoční 23. 12. - 3. 1.
1. pololetí do 30. 1.
Pololetní 31. 1.
Jarní  10. 3. - 16. 3.
Velikonoční 17. 4.
Konec výuky 27. 6.
Hlavní 28. 6. - 31. 8.

Kalendář akcí

logo-doucovani-2022-m

 

logo-web-male-2019

 

 grant-web-maly

 

pedos logo

 

 

banner467x60

 

 op-vk-plakat

Přihlášení