Loučení s předškoláky
Loučení s předškoláky

V pondělí 28. 6. se u nás zastavila milá návštěva, paní učitelka Mgr. Alice Linhartová s žáky deváté třídy. Děti z mateřské školky měly velkou radost z přinesených dárečků a se zájmem poslouchaly žáky deváté třídy, jež přišli předat štafetu a dětem i nám sdělili, kam půjdou na střední školu. Děti z mateřské školy, vyrobily pro žáky deváté třídy krásné motýli, skrývající v sobě něco dobrého na zub. V letošním roce se rozloučí s MŠ předškoláci: Josef Školník, Helenka Tošovská, Tobiáš Doležal a Kateřina Szydlik. Naši předškoláci dostali dárečky na památku a ani ostatní děti nebyly ochuzeny a dostaly také malý dáreček.


Den v zahradě Dobromysl
Den v zahradě Dobromysl

V úterý 15. června jsme s dětmi vyrazili na náš poslední letošní projektový den a to do zahrady Dobromysl v Záměli. Na začátku edukačního programu nás přivítala lektorka terapeutické a sociální zahrady. S dětmi si povídala o zdravým životním stylu (co je dobré jíst a co naopak ne), protáhli si společně celé tělo pomocí cvičení, seznamovala je s konkrétními bylinkami, které děti sbíraly do připravené misky a postupně získávaly informace, na co se jaká bylinka používá. V závěru programu vkládali nasbírané bylinky do sítka na čaj, následně čaj s pomocí lektorky připravily a ochutnali. Poslední sladkou tečkou za našimi výlety, byla zastávka na zmrzlinku, na které si děti opravdu moc pochutnaly.


Hola, hola, léto volá
Hola, hola, léto volá

Tak jsme se konečně dočkali krásného letního počasí, které vybízí k vyzkoušení nového mlhoviště. Mlhoviště jako herní prvek představuje pro děti zábavu a osvěžení v jednom. Pomocí mlžících trysek vytváří lehký mlžný opar a na sluníčku vytváří krásně barevnou duhu. Děti byly velice nadšené, osvěžené a budeme jej využívat při každé příležitosti hezkého počasí.


Obří akvárium
Obří akvárium

Dne 10. 6. 2021 jsme jako druhý výlet v jednom týdnu, navštívili Obří akvárium v Hradci Králové. Děti se v tomto výletu velice těšily na pozorování rybiček. Prohlídka v obřím akváriu začala v místnosti vzácných lebek sladkovodních živočichů, kde nás přivítala průvodkyně. Následovně se děti ubíraly směrem k tropické lávce, kde se ocitli uprostřed deštného lesa. Děti zde viděly cizokrajné květiny v podobě orchidejí a bromélií. Mlha i pravý tropický déšť byl pro děti zajímavá zkušenost, ale přesto, děti nejvíce uchvátily, obyvatelé obřího akvária, kde žije přes 500 kusů ryb různých druhů. V oblíbenosti u dětí vyhrál rejnok, kterého se zájmem pozorovaly. Děti si daly svačinku v kavárně piraňa, kde bylo samozřejmě akvárium s pirani a křiklouni papoušci Ara. I promítání filmu v promítacím sále o zvířátkách v okolí Amazonie se dětem líbilo. Poslední akvárium s rodinkou rejnoků bylo také pro děti zajímavé, následně jsme se s obřím akváriem rozloučili. Při cestě domů dětem pan řidič pustil kreslenou pohádku, což velice uvítaly.


Zámek Doudleby
Zámek Doudleby

V úterý 8. června jsme se s dětmi vydali na zámek v Doudlebách nad Orlicí, kde na nás čekala paní průvodkyně, která nás provedla celým zámkem. Děti se dozvěděly o příběhu Mikuláši z Bubna, který dal postavit zámek a prohlédly si např. lovecký, hudební, taneční salonek či rodinný pokoj. Po prohlídce zámku jsme se přesunuli do přírodovědného muzea, kde jsme mohli vidět velkou sbírku exponátů z celého světa (různé druhy motýlů, brouků, pavouků apod.), ale také preparátů zvířat, které můžeme nalézt na území ČR. V nově rozšířené části muzea jsme poznávali sbírky s tématem venkova (dávná řemeslná náčiní, zemědělské stroje nebo tradiční ruční práce) a nakonec na nás čekal Babiččin dvoreček, kde se děti setkaly s živými zvířátky. Výlet jsme si moc užili, počasí nám přálo a už se těšíme na další výlet, který nás čeká.


Dětský den s výletem do Krňovic
Dětský den s výletem do Krňovic

Den dětí 1. 6. 2021 jsme oslavili v mateřské školce, kde jsme si užili sportovní den s mnoha připravenými stanovišti a završili sladkou tečkou v podobě nanuku Mrože. Další aktivitou ke dni dětí byl výlet do Podorlického skanzenu Krňovice, který se konal 3. 6. 2021. Před odjezdem dostaly děti balíčky ke dni dětí. Po příjezdu autobusem do Krňovic, nejdříve děti absolvovaly zdejší naučnou stezku. Naučná stezka byla zaměřená na faunu, flóru a vodní toky v okolí skanzenu. Děti se bavily plněním úkolů na sedmi stanovištích. Po naučné stezce nás čekala prohlídka s průvodkyní Podorlického skanzenu Krňovice. Děti se dozvěděly, jak se žilo v době, kdy neexistovala elektřina a jaká řemesla v té době byla běžná. Na závěr jsme se na obědovali připravenými dobrotami z baťůžků. Když jsme přijeli do Voděrad, čekalo na děti další překvapení ke dni dětí od obecního úřadu Voděrady. U školky nás čekala nová kosmická raketa a had s číslicemi, což děti následující den bohatě využily. Takto jsme celý týden oslavovali den dětí.


Vyprávění z pralesa
Vyprávění z pralesa

Po dlouhé dlouhé odmlce, nás mohlo opět navštívit naše oblíbené divadélko JOJO a to s pohádkou „Vyprávění z pralesa“. Pohádka nás zavedla do zarostlého pralesa, kde se mohli seznámit s nejrůznějšími zvířátky - slonem, chameleonem, žirafou, opičkami apod., ale také se zlými loupežníky, kteří se objevili hned na začátku příběhu. Loupežníci se snažili naleznout ztracený poklad, který se ukrýval někde uprostřed lesa. Naštěstí se zvířátkům podařilo loupežníky zneškodnit, poklad ochránit a vrátit zpět do zlatého chrámu dřív než se rozzlobili duchové pralesa. Děti se po celou dobu náramně bavily, zpívaly, hrály na dřevěné paličky i dokonce se naučily strašit jako malý pralesní duch Bumbacil. Budeme se zase těšit na další skvělou pohádku.


Čarodejná stezka
Čarodejná stezka

Dne 30. 5. 2021 jsme navštívili čarodějnou stezku pořádanou obcí Voděrady. Základním vybavením na čarodějnou stezku bylo čarodějné koště a čarodějná hrací karta. Stezka začínala u obecního úřadu Voděrady, odkud jsme stoupali kolem hřiště a dále lesem až k myslivecké chatě a odtud zpět k obecnímu úřadu. Trasa stezky s dvanácti stanovišti nám rychle ubíhala. Děti odvážně plnily, stanovené úkoly a čarodějnou stezku si náležitě užily. Na konci čarodějné stezky, děti čekala odměna, z čehož měly velkou radost.


Čarodejnice
Čarodejnice

Po dlouhé odmlce jsme se s dětmi konečně opět shledali, avšak ne se všemi. Z nařízení vlády mohly do školky chodit pouze předškolní děti anebo děti, jejichž rodiče pracují v IZS, ve školství či státní správě. Omezený stav mateřské školy netrval naštěstí dlouho a mohli jsme se opět všichni sejít. Jelikož, se blížil 30. duben, vyzdobili jsme školku i čarodějnicemi a strašidly, vyrobili jsme si čarodějné dárečky a čekali, až přijde vytoužený den čarodějného reje. Ten den jsme se převlékli do čarodějných šatů a ve školce bylo rázem mnoho čarodějů a čarodějnic. Plnili jsme různé disciplíny - např. skákali přes koště, motali pavučiny, vařili lektvar a další. Čarodějný rej, dále pokračoval na zahradě, kde si děti pochutnaly na opečených párcích i sladkých čarodějných muffinech.


Karneval
Karneval

Ve čtvrtek 25. února jsme dětem uspořádali karnevalové dopoledne, které jsme nahradili za neuskutečněný tradiční masopust. Již od rána se naše školka začala plnit různými kostýmy jako např. princezny, indiánka, Batmani, hasiči, včeličky apod. Po svačince začala diskotéka, kde si děti mohly společně zatancovat a poté následovaly soutěže a hry. Jakmile děti nasbíraly požadované razítka za splněné úkoly, tak mohla začít maškarní módní přehlídka, kde si všichni dobře prohlédli hezké kostýmy svých kamarádů. Losování o nejhezčí masky si děti určovaly sami mezi sebou. Závěrem celé maškarní zábavy byla tombola o nejrůznější ceny - cen bylo mnoho, proto každý měl možnost něco vyhrát. Díky skvělým maminkám si děti mohly dát opravdu krásný dort a jako správný přípitek nechybělo dětské šampaňské.


Zimní radovánky
Zimní radovánky

Konečně jsme se dočkali sněhu, který dětem tak moc chyběl. Na nic jsme nečekali a hned na školní zahradu, bobovat, prohrnovat cestičky a hrát si se sněhem. Děti si to užívaly, rychle vyšlapat kopeček, sednout na kluzák a hurá dolů. Jiným se zase víc líbilo odhrnovat sníh, vytvářet sněhové stopy apod. Teď si už jen přejeme, aby nám sníh vydržel, co nejdéle a my si mohli naplno užívat zimního počasí.


Vánoce
Vánoce

Druhý týden adventní jsme s dětmi ozdobily veliký vánoční stromeček, aby nás Ježíšek mohl najít. A tak se i stalo – dnes 16. prosince nám přinesl spousty krásných dárečků, které se pomalu nemohly vejít pod vánoční strom. Děti nadšeně objevovaly hračky, které si do školky přály, ale také našly spoustu jiných zajímavých her, stavebnic, didaktických pomůcek, kuchyňku na zahradu, odrážedla na ven, která byla pro většinu velkým překvapením. Ježíškovi jsme moc poděkovali za dárečky a společně jsme si zazpívali koledy a zobali jsme dobroty u svátečního velkého stolu. Ale Vánoce, to nejsou jen dárky. To je také cukroví, stromeček, světýlka, dekorace, pohádky, dobré jídlo,..vše, co nám navodí klid a mír v našich srdcích.


Mikuláš trochu jinak
Mikuláš trochu jinak

Ve čtvrtek 3. prosince nás bohužel nemohl navštívit osobně sám velký Mikuláš se svojí družinou, ale poslal za námi zástupce čerta. Ten měl doručit Mikulášskou knihu, kde bylo psáno, které děti jsou hodné, a které třeba trošičku zlobí. Mikuláš a andílek poslali dětem nadílky se samými dobrotami, ale někteří našli v pytlíčku i malý uhlík. Byly děti, které se trošičku bály a ty paní učitelky ochránily a nakonec jsme čerta vyhnali koštětem ze šatny pryč. Pro všechny to byl zážitek, který se mísil s radostnými pocity, ale i s malou obavou z čerta.


Projekt bylinky a motýli
Projekt bylinky a motýli

V první polovině říjně nás opět navštívila paní Adamcová a tentokrát si pro děti připravila hravou formou projekt „čarování s bylinkami“ a „o motýlech“. Skrz jednoduché kouzlo se děti proměnily na skřítky, kteří budou čarovat s bylinkami. Pomocí obrázků se mohly dozvědět něco o bylinkách a jejich léčivých vlastnostech. Dozvěděly se, že se z nich vyrábí čaje, mastičky, usínáčky apod., jak nám bylinky pomáhají při nachlazení, bolení bříška nebo pomáhají pro klidnější spánek. Paní Adamcová měla nachystané stanoviště, kde plnily nejrůznější úkoly – např. sázeli bylinky na záhon, hledali správné dvojice pytlíčků s bylinkami podle barvy i čichu, prohlíželi si herbáře, prošli bylinkovou stezkou nebo byly svědky bylinkového kouzlení, které dopadlo výborně. V druhé polovině se děti dozvěděly o vývojových stádiích motýla a tak se poté proměnily v housenky, které se postupně vyvíjely, až se z nich stali krásní motýlci. Během aktivit si děti vyzkoušeli módní přehlídku motýlích křídel, motýlí svatbu, určovaly barvy motýlků, pozorovaly opravdické motýli skrz zvětšovací lupu a závěrem se naučily i novou básničku „Byla jedna kukla“ s pohybovým vyjádřením. Děti se celé dopoledne výborně bavily a moc si všechny aktivity a činnosti užily.


Projektový den Včely
Projektový den Včely

V pondělí 5. října se děti mohly dozvědět zajímavosti ze života včel prostřednictvím pana Urbana, který se včeličkám věnuje už mnoho let. S dětmi si povídal, jaké druhy včel máme a co vše potřebujeme k tomu, abychom mohli začít chovat včely. Vysvětlil dětem, jak je důležité dávat pozor, abychom nepřimáčkli včelu, co se s ní stane a co dělat, když nás píchne včela. Vyzkoušely si včelařský klobouk, který včelaři používají, aby je co nejmíň píchlo včel, seznámily se s kuřačkou, s produkty jako je svíčka ze včelího vosku a ochutnávaly domácí med od pana Urbana. Denně lžička medu pomáhá proti nachlazení, virózám, kašli a jiným neduhům. Na závěr děti shlédly ukázku pohádky o včelce Máje – jak se narodila, kde mohly vidět vývoj včely od narození až po dospělou a také, jak to v takovém úlu funguje.


Projektový den Dravci
Projektový den Dravci

V pátek 2.října jsme mohli společně s dětmi přivítat pana Vašatu z mysliveckého spolku, který si pro nás připravil ukázku svých svěřenců a mnoho zajímavostí navíc. Na začátku děti přivítal troubením na trubku a mysliveckou písní. Následoval výklad o zvířátkách, poznávání kůží z lišky, divokého prasete, tchoře či zajíce, dále mohly obtěžkat různé druhy paroží, jak jsou těžké a porovnat jejich velikost. V druhé polovině návštěvy přišla na řadu ukázka živých dravců. Děti tak mohly vidět nervózní Sovu Pálenou, nebojácnou Poštolku obecnou, Výra Velkého anebo majestátní Káně Harrisova. Překvapením pro děti byla hravá a mazlivá fretka Fífa, kterou si děti mohly pohladit. Jako správnému myslivci nesmí chybět jeho věrný pes, konkrétně fenka Izi, která byla hodná a velice poslušná a děti ji hned oblíbily.


Projektové dny Hmyz a Zdravé nohy
Projektové dny Hmyz a Zdravé nohy

Ve středu 30.září nás navštívila paní Adamcová, která se specializuje na vzdělávací projekty pro děti. Jako první nám začala povídat o broučcích a pomocí obrázků děti poznávaly, ty, co už znají, ale také se dozvěděly o nových broučcích – např. ploštice, světluška, cvrček, komár…Vytvořily se stanoviště a děti se rozdělily do skupinek, které se postupně střídaly. Za pomocí sady modelů si mohly vyzkoušet krmení ptáčků, vytvořit hmyzí domeček, pomocí zvětšovací lupy sledovaly malé broučky, jak doopravdy vypadají apod. V druhém projektu jsme hezky protáhli své nožky. Nejdříve se dětem vysvětlilo, jak je důležité posilovat nohy a pak jsme se vrhli na první cvičení, což byla chůze po kořenovém koberci a podložkách s různými materiály (lana, knoflíky, kamínky). Děti se také seznámily s balančními podložkami nebo s balonky v podobě ježků. Oba projekty se dětem moc líbily, spolupracovaly a zapojovaly se do daných aktivit. Dané činnosti měly pozitivní dopad na rozvoj zručnosti, hrubé motoriky, komunikativnost či představivost.


První dny v mateřské škole
První dny v mateřské škole

„Po prázdninách zas, nastal školky čas“. Naši bývalí předškoláci poprvé zasedli do školních lavic a na místo přišly do školky nové dětičky. Je to pro ně též velký krok do neznáma. Vždyť budou poprvé bez maminky v novém prostředí a teď už jen záleží na tom, jak snadno a rychle se adaptují. Děti budou poznávat nové kamarády, hračky, prostředí mateřské školy a jejího okolí. První den jsme sice zahájili za deštivého počasí, však to nás neodradilo si společně pohrát, zazpívat či zatancovat. Celý den probíhal v dobré náladě, ale i pár slziček ukáplo. Přejeme všem dětem i rodičům, aby následující školní rok prožili v radosti a v pevném zdraví.


Zvonění

  1. hodina   7:20 -   8:05
  2. hodina   8:15 -   9:00
  3. hodina   9:20 - 10:05
  4. hodina 10:15 - 11:00
  5. hodina 11:10 - 11:55
  6. hodina 12:05 - 12:50
  7. hodina 13:00 - 13:45
  8. hodina 13:55 - 14:40

Termíny prázdnin

Podzimní 26.10. a 27.10.2022
Vánoční 23.12.2022 - 2.1.2023
Pololetní 3.2.2023
Jarní  27.2. - 5.3.2023
Velikonoční 6.4.2023
Hlavní 1.7. - 31.8.2023

Kalendář akcí

Náhodný obrázek

logo-doucovani-2022-m

 

logo-web-male-2019

 

 grant-web-maly

 

pedos logo

 

 

banner467x60

 

fondsidus

 

 op-vk-plakat

Přihlášení