Hurá na prázdniny
Hurá na prázdniny

Školní rok nám opět rychle utekl a přiblížil se jeho konec. Ten je většinou ve znamení loučení a přání hezkých prázdnin. Tento školní rok však byl trochu jiný, poznamenaný coronavirovou epidemií, kvůli které byla i naše mateřská škola uzavřena. Po znovuobnovení provozu se vrátila asi polovina dětí a zbytek zůstal ještě doma. Některé děti už také vycestovaly na dovolenou, proto nás je na závěrečné fotografii jenom hrstka. Ale přesto jsme si páteční den užili. Také i proto, že nám zmrzlinové auto přivezlo výbornou pochoutku. Děkujeme rodičům za celoroční spolupráci a přejeme jim i jejich dětem krásné letní odpočinkové chvíle strávené ve zdraví a pohodě.


Indiáni
Indiáni

Po coronavirové přestávce jsme se s chutí vrátili do naší mateřské školy. Snažíme se dohonit to, co jsme zameškali a ještě si do konce školního roku co nejvíce užít. A tak jsme si např. celý týden hráli na indiány. Děti se tak seznamovaly se způsobem života jiných kultur a utvrzovaly si pocit sounáležitosti se světem, přírodou a lidmi. Vyráběly si indiánské čelenky, prohlížely obrázky, poslouchaly povídání o indiánech. A tak se dozvěděly, co je třeba totem, teepee, šaman. Jaké indiáni používali zbraně na lov a jaké si vyráběli hudební nástroje. Vždyť žádná apačská slavnost se neobešla bez tance a zpěvu. I to jsme si vyzkoušeli. Nejvíce se však děti těšily na poslední den v týdnu, protože nás čekala indiánská stezka s plněním úkolů a hledání pokladu. A vše dobře dopadlo, poklad se našel a všichni jsme se cítili spokojeně.


Den dětí
Den dětí

Mezinárodní den dětí nevymizel z našich kalendářů ani letos, a tak jsme mohli 1. června oslavit s dětmi jejich svátek, který se slaví po celém světě. Oslavili jsme ho honbou za pokladem, který začaroval zlý černokněžník, který závidí všem dětem, že dnes slaví svůj den. Během našeho pochodu jsme museli plnit různé úkoly, abychom mohli zlomit čáry a kouzla a poklad najít a kouzlem vysvobodit. Dětem se vše povedlo na jedničku, všechny úkoly splnily a nakonec zlomily kletbu kouzelnou formulí, kterou jsme se během ranních her naučily. Celý den byl plný zábavy, pohody, odměn a především zářivých úsměvů na tvářích dětí.


Masopust
Masopust

I letos vyrazily děti z mateřské školy ostatkovým maškarním průvodem po Voděradech. Původně byl naplánovaný na 25. 2., ale kvůli nepřetržitému dešti se musel o den odložit. Přestože bylo hodně dětí ještě nemocných, zbytek se postaral o pořádný rozruch ve vsi. Nechyběla rázná muzika do kroku. U každého domu bylo pozastavení s masopustním říkadlem, zpěvem a tancem. Původ této nejdelší veselice v roce sahá až do dob pohanských a souvisel s oslavou končícího zimního období – předjařím a nadějí na příští úrodu a plodnost, zdraví, hojnost a blahobyt. Tímto chceme poděkovat za hojné obdarování dětí, ať už nejrůznějšími dobrotami, sladkostmi, tak i finančními příspěvky, které budou využity na akce pro děti.


Hrnečku vař
Hrnečku vař

V úterý 11. 2. dopoledne do školky ve Voděradech opět zavítalo naše známé, cestovní, interaktivně zaměřené divadélko JOJÓ s pohádkou Hrnéčku vař. Jako dětská hračka jojo se vrací tam a zpět, tak i dětské divadlo se po dvouměsíčních intervalech vrací vždy s nově připraveným programem. Tentokrát to byla pohádka nejen o kaši, ale i o skromnosti, závislosti, dobrotě, lakotě, zkrátka o všech dobrých i zlých vlastnostech. S Aničkou jsme si zazpívali písničku „Černé oči jděte spát“ (empatie – soucit s nemocnými a starými lidmi, zásady správného chování při podpoře zdraví), rozpohybovali jsme se v „ptačím rytmu“ a přesvědčili jsme se o tom, že „kouzelná slovíčka“ fungují i na hrnéček!


Ježíšek v mateřské škole
Ježíšek v mateřské škole

V noci z pondělí na úterý nás navštívil Ježíšek a nechal nám tu překvapení v podobě dárečků. Již v pondělí jsme nazdobili vánoční stromeček, aby nás Ježíšek mohl najít, ale netušili jsme, že to stihne takhle brzy. Děti nadšeně objevovaly hračky, které si do školky přály, a také našly spoustu jiných krásných her, stavebnic, didaktických pomůcek, kuchyňku na zahradu, panenky pro holčičky, autíčka pro kluky atd. Nakonec jsme si zazpívali, poslouchali koledy a přečetli si příběh o zrození Ježíška.


Divadlo Rampouchová
Divadlo Rampouchová

Ve středu 18. prosince jsme si s dětmi užili poslední divadlo v tomto roce. Tentokrát si pro nás připravily zimní pohádku o dědkovi Rampoušovákovi a babce Chumelici, které se snaží vytvořit jiskřivou a blýskavou zimu. Pří tvoření zimní krajiny jim pomáhají věrní kamarádi Zmrzlík a Samec a vše sleduje soused mrož Ambrož, který jim radí v jejich zimní záležitosti. Společně s dětmi se jim povede změnit chování jednoho bezohledného a prostořekého ptáka Krákoráka a to pomocí zimního kouzla. Děti mu poradily, jaká krásná slušná slovíčka by měl používat a díky tomu získal nové přátelé. Na závěr jsme si vyzkoušeli Yettiho stopy, které nás zavedli až do jeho iglú a koulovali jsme se sněhovými koulemi. Dětem se moc líbila mrazivá pohádka plná hravosti, která nás hned dokázala přenést se do zimní třpytivé nálady a už se těšíme na další představení v novém roce.


Výstava betlémů
Výstava betlémů

Ve čtvrtek 12. prosince jsme vyrazili na vánoční válet do Nového Města nad Metují, kde se každoročně pořádá výstava betlémů. Na začátku nás mile přivítala paní průvodkyně, která se nám věnovala po celou dobu výstavy. Viděli jsme mnoho podob betlémů z tradičních i netradičních materiálů z různých dob a děti si je mohly zblízka hezky prohlédnout. Na konci prohlídky paní průvodkyně měla pro děti malé překvapení. Když otevřela poslední dveře, tak se dětem naskytla ukázka živých zvířátek např. Agama vousatá, pavouk, cvrčci, sarančata, rybičky a také jiná zvířátka, která byla vycpaná. Výlet se dětem moc líbil a naladil nás na přicházející Vánoce, které už klepají na dveře.


Mikuláš
Mikuláš

V pátek 6. prosince přišel do naší mateřské školy Mikuláš se svými nebeskými a pekelnými pomocníky, aby potěšil hodné děti a lehce pokáral ty, které občas trochu zazlobí. Děti se od rána těšily, někteří se trochu bály, ale radost z jejich příchodu byla větší. Po přivítání Mikuláš otevřel svoji mikulášskou knihu, kde měl vše napsané – kdo zlobí, kdo se pere, kdo odmlouvá, kdo žaluje, kdo se uráží, ale také kdo ve školce pomáhá, kdo je hodný nebo kdo si hezky hraje a je kamarádský k ostatním dětem. Zkrátka Mikuláš všechno věděl, a protože tu máme samé hodné děti, tak čerti odešli s prázdnými pytli a andílci rozdali všem balíčky se sladkostmi. Nakonec jsme jim zazpívali písničku o Mikulášovi, přednesli básničku čertům, a tak se s nimi hezky rozloučili.


Rozsvěcení vánočního stromu
Rozsvěcení vánočního stromu

Začátek adventu bývá ve znamení rozsvícení vánočních stromků v městech a vesnicích. Pěkná atmosféra blížících se Vánoc, setkání známých, vůně cukroví a punče, vánoční písničky a rozzářená dětská očka pod osvětleným vánočním stromem – takto vypadal navečer v neděli 24. listopadu ve Voděradech. Po slavnostních fanfárách nás pan starosta Michal Hejna všechny uvítal. Naše děti si připravily čertovské a vánoční pásmo, kde zazpívaly pěkné písničky, zatancovaly a přednesly básničky. Blížící se vánoční atmosféru připomněli i trubači, kteří zahráli tradiční vánoční koledy, a poté následovalo slavnostní rozsvěcení vánočního stromu s velkým ohňostrojem.


Bubenická dílna
Bubenická dílna

Ve středu 13. listopadu jsme si pozvali do naší mateřské školy bubeníka Davida Andrše, který provádí s dětmi netradiční bubenickou dílnu. Ty se během ní přesvědčily, jak se dají využít věci kolem nás k produkci zvuku, zbavit se přebytečné energie a naučit se něco nového. Hrály na recyklované materiály - plastové sudy, hrnce a chrastítka z plechovek. Naučily se pár rytmů za pomoci rytmického slabikování a popěvků, které potom převáděly do hry na nástroje. Formou hry se učily akcentům, gradacím, počítání, atd. Součástí dílny je i bodydrumming, což je rytmus na tělo - tleskání, pleskání a dupání při tanci. Středeční dopoledne se v mateřské škole vydařilo a dětem se moc líbilo.


Vystoupení na setkání důchodců
Vystoupení na setkání důchodců

Stejně jako jiné roky i letos 8. listopadu se sešli důchodci z Voděrad a spádových obcí na svém slavnostním setkání před závěrem roku. Potěšit je přišly děti z místní mateřské školy. Ty jim zazpívaly, zatancovaly a přednesly básně už čertovsky a vánočně laděné. Vystoupení dětí se líbilo, vždyť mnoho z nich tady mělo své babičky, dědečky, ale i prababičky a pradědečky. Příště budeme vystupovat při slavnostním rozsvěcování vánočního stromu u Obecního úřadu ve Voděradech.


 

Mášenka a medvědi
Mášenka a medvědi

Ve středu 23. října jsme se v novém školním roce opět přivítali s divadlem JOJO. Paní divadelnice si pro nás připravily pohádku o malé Mášence a jejím dobrodružství v barevném podzimním lese. Co se všechno může stát, když se Mášenka chová jako hrom do police a neví, jak se správně chovat v lese? Po setkání s bouřkou a vichřicí se Mášenka dostane až do medvědí chaloupky, kde se seznámí s panem medvědem, paní medvědovou a malým medvídkem Mišutkou. Medvědí rodinka ji ukáže krásy lesa, a to jak by se měla správně chovat v lese ke zvířátkům, ale také ke stromům a jiným rostlinám. Mášenka se ze svých chyb poučila, a získala tím nové přátelé. Dětem se divadlo moc líbilo a příště se budeme těšit na zimní pohádku, která nás čeká před Vánocemi.


Podzimní barvy
Podzimní barvy

Přestože, již nastal podzim, počasí nám stále přeje. Nabízí nám ještě hřejivé sluníčko a krásné babí léto. V přírodě však již změny pozorujeme. Při vycházkách si všímáme krásných podzimních barev, které se budou ještě měnit. Sbíráme podzimní přírodniny – kaštany, žaludy, oříšky, šípky, listy, ... a ty pak používáme na různé výtvarné činnosti. Kaštany a žaludy pak nosíme v zimě lesním zvířátkům do krmelců. Práce s podzimními přírodninami děti velice baví a tak vyrábí „Podzimníčky“ v mateřské škole, ale i doma s rodiči.


Posvícení
Posvícení

Rok se s rokem sešel a opět jsme se s dětmi těšily na posvícenské pondělí, které se letos konalo 9. září. Plánovalo se jít do průvodu s živou hudbou, ale počasí nám bohužel nepřálo a tak jsme vyrazili rovnou na oslavy do restaurace na hřišti. I tentokrát nás čekalo malé pohoštění v podobě koláčků, věnečků a pití. Páni hudebníci tu již byli nachystaný a hráli samé veselé písničky, na které si naše děti hezky zatancovaly ve dvojicích s kamarádem. Děti se také zde setkaly s rodiči a prarodiči i ostatními známými. Vždyť posvícení bývalo mimo jiné příležitostí se sejít se svojí rodinou, sousedy či přáteli. Byla to doba ideální k odpočinku, hodování a zábavě. I přes nepřízeň počasí jsme si dopolední posvícení moc užili a některé děti ve veselí pokračovaly i odpoledne se svými rodiči.


Hola, školka volá
Hola, školka volá

Prázdniny utekly jako voda a už tady máme nový školní rok. Naši bývalí předškoláci poprvé zasedli do školních lavic a na jejich místo přišly do školky nové dětičky. Je to pro ně též velký krok do neznáma. Vždyť budou poprvé bez maminky v novém prostředí a teď už jen záleží na tom, jak snadno a rychle se adaptují. Letos se to obešlo bez větších slziček. Děti poznávají své nové kamarády, hračky, prostředí mateřské školy a jejího okolí. Musí si také zapamatovat svoji novou značku, podle které pak vyhledávají potřebné věci. Je to už trochu jiné, tady není po ruce maminka, aby to zařídila a udělala. Je tu však paní učitelka, která ráda poradí a se vším pomůže. Nové děti se tak učí základům sebeobsluhy, navazování kontaktů s dětmi, spolupráci s dospělými, komunikovat s nimi vhodným způsobem, chápat a respektovat názory jiného dítěte, domlouvat se a vyjednávat. V kolektivu si pak vyhledávat partnery pro hru, vzájemně spolupracovat a uvědomit si potřeby jiného dítěte, ale umět si i prosadit názor svůj. Je toho ještě hodně, co by děti měly během pobytu v předškolním zařízení prozkoumat, poznat, naučit se a v běžném životě používat, ale na to mají ještě moc času a společnými silami se nám to jistě všechno podaří zvládnout.


Zvonění

  1. hodina   7:20 -   8:05
  2. hodina   8:15 -   9:00
  3. hodina   9:20 - 10:05
  4. hodina 10:15 - 11:00
  5. hodina 11:10 - 11:55
  6. hodina 12:05 - 12:50
  7. hodina 13:00 - 13:45
  8. hodina 13:55 - 14:40

Termíny prázdnin

Podzimní 26.10. a 27.10.2022
Vánoční 23.12.2022 - 2.1.2023
Pololetní 3.2.2023
Jarní  27.2. - 5.3.2023
Velikonoční 6.4.2023
Hlavní 1.7. - 31.8.2023

Kalendář akcí

Náhodný obrázek

logo-doucovani-2022-m

 

logo-web-male-2019

 

 grant-web-maly

 

pedos logo

 

 

banner467x60

 

fondsidus

 

 op-vk-plakat

Přihlášení