Rozloučení s předškoláky
Rozloučení s předškoláky

Naši mateřskou školu opouští deset předškoláčků. Po prázdninách už zasednou do lavic první třídy základní školy a začne jim nová etapa života. Slavnostní rozloučení s nimi a žáky deváté třídy se konalo ve čtvrtek 28. 6. 2018 dopoledne ve školní jídelně místní základní školy. Proběhla vzájemná výměna dárků a předání pomyslné štafety. Přejeme všem, aby si užili hezké prázdniny a pak už jen vykročili tou správnou nohou. Všem rodičům přejeme též hezkou dovolenou a děkujeme za celoroční spolupráci.


Dlouhý, Široký, Bystrozraký
Dlouhý, Široký, Bystrozraký

Dne 12. června k nám naposledy v tomto školním roce zavítalo naše oblíbené divadlo JÓJO. Tentokrát si připravili známou pohádku „Dlouhý, široký a bystrozraký“ a to v netradičním provedení. Princ a jeho kamarádi jdou cestou – necestou, polem, loukou, přes bílé skály, aby vysvobodili princeznu z tajemného hradu, kde ji vězní zlý černokněžník. Jako v každé pohádce to princ s kamarády neměli lehké, museli splnit tři těžké úkoly, aby černokněžníka porazili. Vše nakonec dobře dopadlo a mohla se chystat svatba prince s princeznou a slavili společně s jeho věrnými přáteli.


Výlet do Pohádkového lesa
Výlet do Pohádkového lesa

V úterý 5. 6. jsme se vydali na výlet do Zámeckého parku v Rychnově nad Kněžnou. Tam už byl pro děti z mateřských škol připraven Pohádkový les, ve kterém čekala spousta postaviček – od princezny, víly, čarodějnice, piráta, až po čerta a další. Na každém stanovišti byly dětem dávány různé úkoly, za jejich splnění dostávaly malé odměny a nakonec i diplom. Potom jsme se přesunuli na Rákosníčkovo hřiště, kde se jim moc líbilo a kde se dostatečně vydováděly. Zážitkem pro ně byl i společný oběd v restauraci, kde se musely chovat tak, jak se sluší a patří. Vydařilo se nám i počasí, takže naprostá spokojenost!


Den dětí
Den dětí

A je to tady. Mezinárodní den dětí nevymizel z našich kalendářů ani letos. Svátek dětí se slaví po celém světě, abychom dětem udělali radost a věnovali jim svůj čas nejen během tohoto jednoho dne v roce, ale po celý rok. My jsme den dětí oslavili honbou za pokladem, který začaroval zlý černokněžník. Během našeho pochodu jsme museli plnit různé úkoly, abychom mohli zlomit čáry a kouzla a poklad najít. Dětem se vše povedlo na jedničku, všechny úkoly splnily a poklad zlého černokněžníka bez problémů našly. Celý den byl plný zábavy, pohody, odměn a především zářivých úsměvů na tvářích dětí.


Požární ochrana očima dětí
Požární ochrana očima dětí

Dva předškoláci naší MŠ se úspěšně zúčastnili výtvarné soutěže Požární ochrana očima dětí a mládeže 2018. Se svými rodiči navštívili 24. května novou budovu Hasičské zbrojnice Hasičského záchranného sboru v Rychnově nad Kněžnou, kde byli oceněni za své úspěchy v okresním kole. Dan Uhlíř získal v kategorii M2 3. místo a Pavel Kopecký 1. místo. V kategorii ZŠ 1 obsadila krásné 1. místo Josefína Šitinová ze ZŠ Voděrady. Po slavnostním vyhodnocení následovala prohlídka hasičské zbrojnice. Oba chlapci obsadili i 2. a 3. místo v krajském kole soutěže a jsou pozváni do Ústřední hasičské školy Bílé Poličany, okres Trutnov na slavnostní vyhodnocení. Děkujeme jim za pěknou reprezentaci školy.


Čarodějnický rej
Čarodějnický rej

Již ráno 27. 4. se slétaly malé čarodějnice a čarodějové do naší školky: „Ježibaby kamarádky, krouží vzduchem tam a zpátky, šaty mají od sazí, snad se v letu nesrazí!“ Hned potom jsme začali připravovat čarodějné lektvary se zaříkávadly. Když byly čarodějnice všechny, mohla začít přehlídka masek s následným řáděním a tancem. A pak už hurá ven na školní zahradu. Ke svačince opékané vuřtíky s rohlíčkem, zapít a potom závody a soutěže. Díky příznivému počasí se nám letos čarodějnice velice vydařily.


Tongo v Hradci Králové
Tongo v Hradci Králové

Některá místa se vyskytují jen v dětských snech. Pak jsou však i taková, která jako by ze snů do reality vypadla. A mezi ty patří zábavní park Tongo v Hradci Králové, kam jsme se opět vydali ve středu 25. 4. 2018. Během šplhání, skákání, běhání, kutálení, prolézání, ježdění, sklouzávání, hopsání, … ze sebe děti vybily veškerou přebytečnou energii. Podle námořnické mapy ostrovů malí mořeplavci „propluli“ dobrodružnou cestu přes oceán. Zápasili s obří chobotnicí, zažívali vlnobití, vylezli na sopku a bojovali s piráty o poklad. Ti nejmenší objevili prostor, který občas obývá přátelský opičák Bongo. Rodiče se o své děti nemuseli bát, protože všechny atrakce v hale podléhají přísným bezpečnostním i hygienickým předpisům. Tak zase někdy příště!


Pohádka z rozkvetlé louky
Pohádka z rozkvetlé louky

Dne úterý 10.4. nás opět navštívilo naše oblíbené divadlo JOJO s Pohádkou z rozkvetlé louky. Pod Medovou strání se chystal "Velký jarní závod". Děti se vydaly do světa maličkatých drobných živočichů. Protáhly si tělo "šnečí rozcvičkou", zopakovaly si ranní a večerní rituály, se včelkou rozpoznávaly barvy a zabzučely si "včelí meditaci" a s pavoukem procvičily jemnou motoriku. Cílem pohádky bylo porovnání a uvědomění si vlastních možností a schopností, jak se vyrovnat s podrazem a nefér chováním. Čeká nás ještě poslední předprázdninové divadýlko v měsíci červnu.


Otloukej se píšťaličko
Otloukej se píšťaličko

České Velikonoce charakterizuje živá tradice - „velikonoční pomlázka“. Je to obyčej, kdy chlapci obcházejí domy s pomlázkou spletenou z vrbového proutí a zdobenou stuhami. Pomlázka je symbol předávání síly, zdraví a svěžesti (omlazení). V našem kraji se dodržuje i holčičí koleda, která probíhá většinou 14 dnů před Velikonocemi. U nás ve školce byla v pátek 16. března. Holčičky si přinesly pomlázky, naučily se i novou koledu a chlapci je za to obdarovali sladkostmi. Za 14 dnů tomu bude naopak. Nakonec ještě s dětmi vyrážíme na procházku obcí, abychom všem popřáli krásné Velikonoce.


Ostatkový průvod masek
Ostatkový průvod masek

Rok se s rokem sešel a už tu byl opět MASOPUST. Tentokrát vyšel na úterý 13. února. Původ této „nejdelší veselice v roce“ sahá až do dob pohanských a souvisel s oslavou končícího zimního období - předjařím a nadějí na příští úrodu a plodnost, zdraví, hojnost a blahobyt. Veselí, tanec a zpěv, jídlo a pití, se spoustou taškařic, legrácek a přemírou bujarosti - to vše odpradávna provází masopust. Těšily se na něj i děti z mateřské školy. Maminky jim připravily slušivé masky, kterými se děti chlubily již při ranním příchodu do školky. Ke svačince patřily tradiční masopustní koblihy a pak už nebránilo nic tomu, aby ostatkový průvod maškar vyrazil po vesnici. Do kroku jim vyhrávala harmonika, kterou doprovázely nejrůznější frkačky, hrkačky, píšťalky, rolničky a bubínky. U každého domu bylo pozastavení s říkadly, zpěvem a tancem. Však také byly děti hojně obdarovány. Ať už nejrůznějšími dobrotami, sladkostmi, tak i finančními příspěvky, které budou využity na akce pro děti. Touto cestou bychom chtěli všem poděkovat, hlavně pak maminkám, které nám při této veselé akci každoročně pomáhají.


Zimní radovánky
Zimní radovánky

Konečně jsme se dočkali sněhu, který dětem tak moc chyběl. Na nic jsme nečekali a hned na školní zahradu, bobovat, prohrnovat cestičky a hrát si se sněhem. Děti si to užívaly i v té velké chumelenici, která se přihnala hned první den. Rychle vyšlapat kopeček, sednout na kluzák a hurá dolů. Jiným se zase víc líbilo odhrnovat sníh, dělat z něho hrad s tunelem a stavět sněhuláky. Teď si už jen přejeme, aby nám sníh vydržel a my se mohli věnovat zimním radovánkám i nadále.


Zvědavá pohádka
Zvědavá pohádka

Ve čtvrtek 11. 1. 2018 k nám do školky zavítalo opět interaktivní divadlo pro děti JOJO. Tentokrát to bylo s představením „Zvědavá pohádka“. V ní jsme byli zvědaví, jak to dopadne s chytrou princeznou Filipínou, když se chtěla vdát jenom za toho, kdo jí přehádá. Nejen s princeznou si děti procvičily bystré hlavičky, připomněly si, jakými dobrotami můžeme přilepšit do krmelce lesní zvěři. S vodníkem jsme se podívali na život v rybníce. Procvičili jsme si grimasy - jak se tvářit smutně, vesele, co je krása a chytrost - rysy lidských povah. I Zvědavá pohádka se nám opět líbila a už se těšíme na tu další - jarní.


Vánoční besídka
Vánoční besídka

I letos si děti z naší mateřské školy připravily pro své blízké vystoupení „Vánoční pohádku.“ Betlémské hvězdy zářily do dálky a mezi nima vynikal anděl, který celý příběh řídil mluveným slovem. Zazněly i krásné melodie, které děti doprovázely zpěvem. O přízeň u jesliček se ucházela jednotlivá zvířátka. Avšak nakonec zvítězil oslík a voleček, kteří se mohli o Ježíška starat. Potom už následovalo předávání vánočních přáníček a dárečků, které děti vyráběly. No a pak nastala dlouho toužebně očekávaná chvíle nadělování a rozbalování dárků, které na děti čekaly pod stromečkem. Vše si musely prohlédnout, vyzkoušet a pohrát si. Rodiče a ostatní přítomní si mohli posedět při malém občerstvení, trochu se v tomto předvánočním shonu pozastavit a vzájemně si popovídat. Bylo to příjemně strávené odpoledne. Všem rodičům bychom chtěli tímto poděkovat za spolupráci a popřát jim i jejich dětem krásné Vánoce.


Přišel k nám Mikuláš
Přišel k nám Mikuláš

I letos se vypravil Mikuláš se svými nebeskými a pekelnými pomocníky, aby potěšil hodné děti a lehce pokáral ty, které občas trochu zazlobí. Po přivítání otevřel svoji mikulášskou knihu a začal vyvolávat děti podle jmen. Mikuláši děti slíbily, že budou nadále celý rok hodné a poslušné ve školce i doma. Nakonec jsme zazpívali písničku o Mikuláši, přednesli básničku čertům a odměnou za to pak milí andělé rozdali dětem sladké balíčky, které si vzali domů. Pokračování fotogalerie zde.


 

Divadlo v MŠ
Divadlo v MŠ

V úterý 14. listopadu k nám přijelo opět divadlo JOJO a tentokrát si pro nás připravili pohádku „O sněhovém nadělení“. Pohádka vyprávěla příběh o přátelství dvou kamarádů – medvěda a ježka, kteří si lámali hlavu nad tím, jak přečkají zimu, když se nemají čím přikrýt. Blešky jim poradili, aby se vypravili až na severní pól a tam, že už jim někdo pomůže, a taky že ano. Medvěd s ježkem tam pomohli meluzínám vyčesat vlnu ze zimních oveček a peřina byla na světě. A tak zvířátka dostala peřiny a mohli spokojeně spinkat přes tu celou mrazivou zimu. Všem dětem se moc divadlo líbilo a užili si ho do sytosti.


Bubenická dílna
Bubenická dílna

V pondělí 30. října k nám do mateřské školky opět zavítal pan David Andrš, aby dětem představil netradiční bubenickou dílnu. Bubenická dílna představuje formu muzikoterapie, kde hlavním cílem je odreagování se od starostí všedního dne, uvolnění a nalezení muzikanta v sobě samém. Hrálo se pomocí paliček na recyklované materiály, jako jsou plastové sudy, hrnce, chrastítka z plechovek apod., a také součástí dílny bylo i bodydrumming, což je rytmus na tělo - tleskání, pleskání a dupání při tanci. Dětem se bubenická dílna velice líbila, děti byly aktivní, soustředěné, spontánní a uvolnily ze sebe energii. Nejmenší děti zkusily něco nového a starším dětem se podařilo pěkně chytit rytmus. Vyzkoušely si roli bubeníka a poznaly, jak fyzicky náročná je tato profese. Na konci jsme se rozloučili potleskem a příjemně unavení se šli připravit ven.


Palečkovo dobrodružství
Palečkovo dobrodružství

V pátek 6. října jsme se opět přivítali s naším oblíbeným divadlem JÓJO a jako první pohádka v novém školním roce byla „O Palečkovi“. Děti se v pohádce dozvěděly, jaké Paleček zažil dobrodružství, když se vydal do světa. Paleček během své cesty potkal zlé loupežníky, ale také samotného pana krále, kterému zachránil trezor plného zlata. A tak jak to obvykle v pohádkách bývá, vše dobře dopadlo. Z divadla byly děti opět velice nadšené a tak už se těšíme na další představení, které nás čeká na konci listopadu.


Podzim v přírodě
Podzim v přírodě

V období podzimu se zaměřujeme na přímé pozorování krás přírody, podzimní barevnost a plody, které nám dává. Naše putování směřuje do lesa, na zahrady, do luk a polí. Sbíráme přírodniny, které pak využíváme při různých výtvarných činnostech. Sbíráme kaštany a žaludy, kterými budeme v zimě krmit zvířátka v lese.


 

Posvícení ve Voděradech
Posvícení ve Voděradech

Na posvícenské pondělí 11. září se děti moc těšily. Vždyť ráno již přišly do mateřské školy pěkně nastrojené a nemohly se dočkat, až půjdou do průvodu s živou hudbou. Ten mířil k místnímu Památníku padlých vojáků za 1. a 2. světové války. Zde promluvil pan starosta Michal Hejna a položením věnce uctil jejich památku. A pak už se vykračovalo rázným krokem za doprovodu hudby na oslavy do restaurace na hřišti. I letos nás čekalo malé pohoštění. Děti se zde setkaly s rodiči a prarodiči i ostatními známými. Vždyť posvícení bývalo mimo jiné i příležitostí ke společenskému styku s příbuznými a přáteli. Byla to doba ideální k odpočinku, hodování a zábavě.


Zvonění

  1. hodina   7:20 -   8:05
  2. hodina   8:15 -   9:00
  3. hodina   9:20 - 10:05
  4. hodina 10:15 - 11:00
  5. hodina 11:10 - 11:55
  6. hodina 12:05 - 12:50
  7. hodina 13:00 - 13:45
  8. hodina 13:55 - 14:40

Termíny prázdnin 2023/2024

Začátek 4. 9.
Podzimní 26. 10. a 27. 10.
Vánoční 23. 12. - 2. 1.
1. pololetí do 31. 1.
Pololetní 2. 2.
Jarní  4. 3. - 10. 3.
Velikonoční 28. 3.
Konec výuky 28. 6.
Hlavní 29. 6. - 1. 9.

Kalendář akcí

Náhodný obrázek

logo-doucovani-2022-m

 

logo-web-male-2019

 

 grant-web-maly

 

pedos logo

 

 

banner467x60

 

fond-sidus-2023

 

 op-vk-plakat

Přihlášení