Naši mateřskou školu opouští sedm předškoláčků. Po prázdninách už zasednou do lavic první třídy základní školy a začne jim nová etapa života. Slavnostní rozloučení s nimi a žáky deváté třídy se konalo v pátek 23.6. dopoledne ve školní jídelně místní základní školy. Proběhla vzájemná výměna dárků a předání pomyslné štafety. Přejeme všem, aby si užili hezké prázdniny a pak už jen vykročili tou správnou nohou. Všem rodičům přejeme též hezkou dovolenou a děkujeme za celoroční spolupráci.
Den dětí je mezinárodní svátek, který se každoročně slaví 1. června a s našimi dětmi jsme ho náležitě v tento den oslavily. Již ráno jsme začali v herně, kde jsme si zahráli spoustu zábavných her a postupně se připravovali na velké soutěže venku na školní zahradě. Po svačině se zahrada proměnila v zábavní park, kde se např. skákalo v pytlích, chodilo na chůdách, přetahovalo se na laně, zpívalo, tančilo a mlsalo mnoho dobrot. Děti byly veselé, počasí nám přálo a celé dopoledne se neslo v dobrém sportovním duchu. Nakonec jsme pro naše děti připravili dárečky a jako tečku na závěr, měli k obědu sladké překvapení v podobě zmrzliny a čokoládové tyčky.
Úterý 16. května, to byl den, na který jsme se společně s dětmi dlouho těšili, protože nás čekal školní výlet za pohádkou „Princ Bajaja“ do Nového Města nad Metují. V pohádce jsme se tedy setkali s princem, který měl svého věrného koně Granda, který mu pomáhal bojovat s nebezpečným drakem. Aby si dokázal vybojovat krásnou princeznu, musel princ navléknout brnění a utkat se v soubojích. Celou pohádkou nás doprovázel šašek, který nás neustále něčím vtipným rozesmíval. Po skončení pohádky si děti v druhé části programu mohly vyzkoušet být princeznou nebo princem nebo si mohly zkusit umlít obilí, upříst nitku, vyprat prádlo, zkusit přilby a zbraně a také se něco dozvěděly o koních - co mají rádi, kolik mají zubů, proč se kovají, čeho se bojí a proč třeba čichají ke koňským koblížkům. Celý program byl moc krásný, zábavný i zároveň poučný. Po skončení jsme si zašli na dobrý oběd, navštívili jsme muzeum dětské tvorby, procházeli jsme se zámeckými zahradami a zakončili jsme to sladkou tečkou – zmrzlinou.
Bohužel letošní počasí nám neumožnilo uskutečnit čarodějnický rej na školní zahradě tak, jak jsme byli zvyklí v minulosti. Museli jsme přejít na náhradní řešení a to v budově MŠ. Ráno přilétaly malé čarodějnice, některé již nalíčené, ostatní se zkrášlovaly ve školce. Vuřtíky místo na oheň putovaly do trouby, ale ani to nám nevadilo. Potom následovalo míchání kouzelných lektvarů, za odříkávání zaklínadel. Soutěžilo se v různých disciplínách a vždy nechyběly odměny, jako hadí ocásky, rozporcovaná kyselá duha, žvýkací pavouci a další. Částí zábavného programu byla i promenáda krasavic a oblíbená diskotéka. Celé dopoledne si čarodějnice a čarodějové užili a pokračovat mohou se svým letem a řáděním v neděli 30. 4. třeba na hřišti ve Voděradech.
Dnešek 19. dubna byl pro děti dlouho očekávaný den, na který se těšily už velice dlouho. Celé dopoledne jsme strávili v hradeckém centru „Tongo“, kde měly děti možnost prožít chvíle plné zábavy, pohybu a nejrůznějších opičáren. Obrovská hala byla nabitá nápaditými průlezkami, trampolínami, klouzačkami, balónky, kolotočem, velrybou „polykající“ děti a mnoha dalšími zábavnými atrakcemi a k tomu celou halu zdobily krásné malby mořského světa. Po dvou hodinách dovádění a hraní se nám ani nechtělo domů. Cesta autobusem plných odpočívajících dětí jen dokázala, jak moc si to děti užily.
České Velikonoce charakterizuje živá tradice - „velikonoční pomlázka“. Je to obyčej, kdy chlapci obcházejí domy s pomlázkou spletenou z vrbového proutí a zdobenou stuhami. Pomlázka je symbol předávání síly, zdraví a svěžesti (omlazení). Šlehány jsou dívky a ženy, aby byly zdravé, veselé a pilné. Odměnou za pomlázku jsou malovaná vajíčka. Našim krajovým zvykem je i holčičí koleda, která je 14 dnů před chlapeckou. Holčičky v naší školce ji měly v pátek 31.března. Přinesly si binovačky s mašlemi, aby mohly za odříkávání velikonoční koledy kluky vyšlehat. Ti jim pak rozdělili sladkosti a dobroty, které si pro ně připravili. Za dva týdny tomu bude naopak.
V pondělí 27. 3. nás navštívilo divadélko JOJO s Popletenou pohádkou. Ta byla plná překvapení s veselými zvířátky. Našlo se neobvyklé vajíčko a zjišťovalo se, komu patří. Nehlásila se k němu koťátka, prasátka, žáby, nechtěl ho ani čáp. Náhle se objevil černokněžník Kazisvět, který chtěl vajíčko ukrást pro sebe. Z dětí se rázem staly pohádkoví hrdinové, kteří ho zachránily. Nakonec se z něho vyklubal malý dráček kamarád a jak už to v pohádkách bývá, vše dobře dopadlo. Během divadla také děti napravily několik popletených pohádek, byly vtipně vtaženy do děje a s chutí spolupracovaly. Na závěr už jen sladká odměna, písnička na rozloučenou a zazvonil zvonec a pohádky byl konec.
Rok se s rokem sešel a už tu byl opět MASOPUST. Tentokrát vyšel na pátek 24. února. Původ této „nejdelší veselice v roce“ sahá až do dob pohanských a souvisel s oslavou končícího zimního období - předjařím a nadějí na příští úrodu a plodnost, zdraví, hojnost a blahobyt. Veselí, tanec a zpěv, jídlo a pití, se spoustou taškařic, legrácek a přemírou bujarosti - to vše odpradávna provází masopust. Těšily se na něj i děti z MŠ. Maminky jim připravily slušivé masky, kterými se děti chlubily již při ranním příchodu do školky. Ke svačince patřily tradiční masopustní koblihy a pak už nebránilo nic tomu, aby ostatkový průvod maškar vyrazil po vesnici. Do kroku jim vyhrával hudební kočárek spolu s harmonikářem, který byl doprovázen nejrůznějšími rytmickými nástroji. U každého domu bylo pozastavení s říkadly, zpěvem a tancem. Však také byly děti hojně obdarovány. Ať už nejrůznějšími dobrotami, sladkostmi, tak i finančními příspěvky, které budou využity na akce pro děti. Touto cestou bychom chtěli všem poděkovat, hlavně pak maminkám, které nám při této veselé akci každoročně pomáhají. Video na youtube
Po novém roce jsme v úterý 21. února opět přivítali naše bezvadné divadlo JOJO a tentokrát si pro nás připravili pohádku „O perníkové chaloupce.“ Všichni ji moc dobře známe, vždyť je to jedna z nejoblíbenějších pohádek, která pochází od bratří Grimmů. My jsme ji dnes mohli zažít v divadelní verzi a to s netradičním koncem, kdy Jeníček a Mařenka utekli z perníkové chaloupky. Pak s pomocí našich dětí jsme zvládli zahnat zlého dědka, kterého vyslala zlá baba, aby je v lese našel a přivedl zpět. Jeníček a Mařenka byli moc rádi, že se dostali zpátky do své rodné chaloupky, která sice není z perníku, ale bydlí v ní jejich milovaný tatínek. Na konci odměnou pro děti byly sladké bonbonky a samozřejmě veselé zážitky z dnešního divadelního představení.
Konečně jsme se dočkali pořádné sněhové nadílky, a tak se můžeme věnovat sezónním činnostem přímo na naší školní zahradě. Pokud není větší mráz než – 10 st. C, užíváme si radovánek na sněhu každý den. Odhazujeme sníh, vyšlapáváme cestičky a stopy, kloužeme se, jezdíme s kopce dolů, vytváříme stavby ze sněhu, prolézáme sněhovým tunelem, který jsme si postavili, … No a jak nás to zmohlo je vidět na fotografiích z odpoledního odpočinku.
6. ledna si děti připomněly tradici tříkrálového průvodu. V mateřské škole si hrály na Tři krále – Kašpara, Melichara a Baltazara. S královskou korunou na hlavě a za zpěvu koledy: „My Tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám, …", obcházely po školce až k vánočnímu stromečku a Betlému. Seznámily se s tím, že v současnosti se pochůzka Tří králů vztahuje k charitativním sbírkám, které putují na pomoc druhým – potřebným.
Tak už máme po besídce a všech vánočních vystoupeních, dárky ve školce jsou už také rozbalené a my si užíváme předvánoční čas plný dětských očekávání. Tento týden máme „ Stříbrný andělský“, a tak andílci tvoří, kreslí, zpívají a poslouchají koledy, tančí, ale také si hrají s novými hračkami, které je velice potěšily. Děti se moc těší i na dárky, které budou pod stromečkem doma. Přejeme jim i Vám všem radostné prožití vánočních svátků a hodně zdraví, štěstí a lásky v nadcházejícím roce 2017.
Ve středu 14. prosince k nám poprvé v tomto školním roce zavítalo naše oblíbené divadlo JOJO a to se zimní pohádkou „O dvanácti měsíčkách“. Divadla se společně s dětmi z MŠ zúčastnili také žáci 1. třídy základní školy. Dvanáct měsíčků vypráví o jedné hodné Marušce, která z počátku neměla moc štěstí, protože žila se zlou macechou a rozmazlenou Holenou, které ji posílají, aby přinesla fialky, jahody a nakonec jablíčka. Ale kde je sehnat když venku vládne tuhá zima a za okny je pořádný mráz? Na pomoc ji přispěchají dvanáct kouzelných bratrů, dvanáct měsíců. A tak pohádka končí samozřejmě jak jinak než se šťastným koncem.
V pátek odpoledne 9. prosince se konala oblíbená každoroční předvánoční akce, jejíž smysl spočívá v tom, že v jednu chvíli si po celé republice mohou děti vypustit svůj balónek s přáníčkem pro Ježíška k nebi. Před hasičskou zbrojnicí se i přes nepříjemné deštivé počasí sešlo mnoho dětí i dospělých, kteří trpělivě čekali na povel k vypuštění balónků. Ten nakonec přišel v 15:15 hod a několik desítek balónku vzlétlo do nebe. Tak a nyní nezbývá, než čekat na zázrak v podobě splněných přání, samozřejmě … od Ježíška.
V pondělí 5. prosince dopoledne přišel do naší mateřské školy Mikuláš s krásnými anděly a méně krásnými čerty. Ti si ale museli hned sednout na koberec, aby děti moc nevylekali. Pan Mikuláš měl knihu, podle které věděl, kdo zlobí, kdo se pere, kdo odmlouvá, kdo žaluje, kdo se uráží a nafukuje, kdo nechce mluvit, kdo si vybírá v jídle, nechce jíst polévku, ovoce ani zeleninu, no prostě věděl všechno. Věděl však, i které holčičky a kluci jsou moc hodné. Děti zazpívaly, zatancovaly a slíbily, že se polepší. Odměnou jim za to byly balíčky se sladkostmi, které nakonec dostaly všechny bez rozdílu.
Předškoláci, kteří měli zájem o výuku základů bruslení, jeli poprvé 29. 11. 2016 dopoledne na zimní stadion v Rychnově nad Kněžnou. Díky štědrosti provozovatele PZS s. r. o. je v rámci náboru do hokejového klubu tento kurz poskytnut zcela zdarma. Pod záštitou ČSLH vedl výuku kvalifikovaný trenér. Děti se tak učily, jak správně vstávat při upadnutí na ledu. Ty, které stály na bruslích poprvé, dostaly „ohrádky“, díky kterým se hned bezpečně pohybovaly po ledové ploše. Pan trenér jim radil, jak správně při bruslení klást nohy. V závěru si děti zahrály na veverky, které sbíraly do hnízda oříšky. První lekce nás nadchla a už se těšíme na další, která bude za týden. „Sportu zdar“.
Na tuto písničku dováděli malí čertíci z mateřské školy na dvou vystoupeních pro veřejnost. Nejdříve to bylo v pátek 25. 11., kdy přednášeli, zpívali a tančili pro důchodce na jejich předvánočním posezení v tělocvičně základní školy. V pondělí 28. 11. to bylo zase u Obecního úřadu ve Voděradech při slavnostním rozsvěcování vánočního stromu. Děti svým zdařilým vystoupením navodily příjemnou předvánoční atmosféru, která vyvrcholila krásným ohňostrojem, jež rozzářil oči všech přítomných.
Dnes 1. listopadu k nám zavítalo kočovné divadlo Rózy Blechové s divadelním představením „Lišák a zajíc“. Celá pohádka byla ukrytá v malém nenápadném kufříku, ze kterého postupně během vyprávění vyskočily všechny maňásci. Naše pohádka byla tedy o zmíněném lišákovi a zajíci, kteří se rozhodli postavit si každý sám domeček, kde by mohli přečkat nastávající zimu. Zajíček byl velice šikovný a postavil si úžasný bydlení s okýnkem a měkoučkou peřinou, za to lišák byl mazaný a tak navrhl zajíčkovi, aby bydleli spolu v zajíčkově domečku. Avšak co se nestalo, lišák vyhnal zajíčka z domku pryč a nehodlal ho pustit dovnitř. Chudáček zajíček bloudil lesem a hledal pomoc např. u medvěda nebo vlka, ale nikdo nedokázal lišáka dostat z domečku ven. Jednou takhle letěl kolem kohoutek, který si dávno věděl rady, jak na mazaného lišáka. A tak nakonec vše dobře dopadlo, lišák upaloval před kohoutkem pryč a zajíček se mohl v klidu vrátit zpátky domů. Pohádka s maňásky byla pro děti velice hravá a zábavná.
Halloween - návštěva strašidel, to je téma, kterým se právě zabýváme. Tento svátek je jako stvořený pro děti, protože se mohou vydovádět. V naší zemi nemá dlouhou tradici, dalo by se říct, že je to u nás "novodobý zvyk", který byl přivezen z Ameriky. Halloween se spojuje s nadpřirozenými silami, raduje se ze tmy, patří k němu netopýři, černé kočky a pavouci, kteří si časem získali strašidelnou pověst. A tak i děti z mateřské školy vydlabaly velikánskou dýni na strašidlo ke vchodovým dveřím. Vybarvovaly si, vystřihovaly a nalepovaly papírové dýně. Nakonec se samy převlékly za duchy a začal pořádný rej při hudbě. Ještě se těšíme na Halloweenskou strašidelnou stezku, kterou si pro nás připravili žáci 9. ročníku ZŠ Voděrady.
Nastal nám podzim, ale to není jen vítr, déšť a sychravé počasí. Je to i čas sluníčka, babího léta a krásných podzimních barev. Těch si všímáme při vycházkách do přírody a potom je používáme při různých výtvarných činnostech. Sbíráme kaštany, žaludy, šípky, listy,… a z těchto přírodnin potom vyrábíme. A tak si podle vlastní fantazie vymýšlíme obrázky, sestavujeme je a paní učitelka nám je připevní na kulatý podklad ze dřeva. Vyhlásili jsme i podzimní soutěž pod názvem: „ Co jsme vyrobili doma“. A tak už děti přinášejí do školky krásné výrobky, které si připravily doma s maminkou, tatínkem, či sourozencem. Po jejich výstavě nás čeká hodnocení, na kterém se budou podílet děti, vyhlášení výsledků a zasloužená odměna.