Rozloučení s předškoláky
Rozloučení s předškoláky

Ve středu 29. 6. 2016 proběhlo ve školní jídelně ZŠ rozloučení s žáky 9. třídy. Ti předávali pomyslnou štafetu předškolákům, kteří opouštějí naši mateřskou školu a v září již budou žáky 1. třídy ZŠ Voděrady. Navzájem si vyměnili dárky, které vlastnoručně vyrobili. Potom ještě děti čekalo rozloučení a dárečky ve školce. Přejeme všem, aby si užili hezké prázdniny a pak už jen vykročili správnou nohou do nové etapy života. Všem rodičům přejeme též hezkou dovolenou a děkujeme za celoroční spolupráci.

Představení Cirkus
Představení Cirkus

Dne 14. června se konalo poslední představení divadla JÓJO. Jak už název napovídá, pohádka byla z prostředí cirkusu, kde vystupovala různá zvířátka. Na začátku nás přivítalo prasátko Tygřík, který nám rozdal vstupenky na jejich velkolepé vystoupení v cirkusovém šapitó. Avšak hned na začátku vystoupení se nešťastnou náhodou zranil důležitý, ale namyšlený tygr Milouš. Už to vypadalo, že růžové prasátko bude muset dětem vrátit všechny vstupenky. Nakonec to všechno dobře dopadlo a vystoupení se konalo. Kamarádi z cirkusu vše zachránili a tak opička Žofinka, slon Fufík, papoušek Gusseppe, pejsek Lily, žabička Žabža a další mohli ukázat svá cirkusová čísla. Divadelní představení se dětem moc líbilo a bylo poslední akcí v tomto školním roce.

Ukázková hodina angličtiny
Ukázková hodina angličtiny

Co už všechno umíme? To předvedly děti svým rodičům 7. června odpoledne s paní učitelkou anglického jazyka Hedvikou Myhill. Nejprve se samostatně anglicky představily a pak už následovaly zábavné hry, ve kterých se pojmenovávaly a správně umísťovaly obrázky, procvičovaly barvy a počítání. Nechyběly ani písničky s pohybovým vyjádřením. V závěru jsme paní učitelce poděkovali za její celoroční přínosnou výuku.  

Výlet na Vochtánku
Výlet na Vochtánku

Na pondělí 6. června se děti z mateřské školy moc těšily, protože je čekal školní výlet na Vochtánku. Kemp western Vochtánka leží v malebném Anenském údolí pod zříceninou středověkého hradu Potštejn, na břehu Divoké Orlice. Zde na děti čekal program plný zajímavostí ze života indiánů. Dozvěděly se, z čeho a jak si vyráběli obuv a oděv, čím vším si ho zdobili a jaké si tvořili šperky. Na vlastní oči viděly pravou náčelnickou čelenku z orlích per. Dětem byly předvedeny indiánské zbraně, co s nimi lovili a čím se živili. Nahlédli jsme i do indánského týpý s jeho vybavením. Nechyběly ani ukázky jízdy na koni s používáním zbraní, jako je tomahavk, oštěp a luk s šípy. S nim si mohly zkusit zastřílet i děti. Nakonec nám představitel indiánů rozdělal oheň, na kterém jsme si opekli "bizoní nožičky". Letošní výlet se nám vydařil, k čemuž dopomohlo i krásné slunečné počasí.      

den-matek-2016Páteční odpoledne 13. května jsme věnovali našim maminkám. Ke Dni matek jsme si pro ně připravili vystoupení, kde se přednášelo, zpívalo, tančilo a hrála se i pohádka o zvířátkách. Po předání dárků a růžičky pokračoval program poznáváním své maminky. Dětem, které chtěly, se zavázaly oči a ty podle hmatu poznávaly právě tu svoji. Některé byly úspěšné, jiné to trochu popletly. Užili jsme si při tom hodně legrace. Na závěr čekalo na děti i maminky posezení s malým pohoštěním, kde si přátelsky vzájemně popovídaly. Video 

Dětský den
Dětský den

Mezinárodní den dětí jsme každoročně oslavili 1. června. Již ráno jsme začali v herně, kde jsme si zahráli spoustu zábavných her a postupně se připravovali na velké soutěže venku na školní zahradě. Po svačině se zahrada proměnila v zábavní park, kde se např. skákalo v pytlích, chodilo na chůdách, přetahovalo se na laně, zpívalo, tančilo a mlsalo mnoho dobrot. Děti byly veselé a celý den se nesl v dobrém sportovním duchu. Nakonec jsme pro naše děti připravili dárečky a jako tečku na závěr, malé zmrzlinové překvapení.

Aprílová pohádka
Aprílová pohádka

Ve čtvrtek 5. května nás opět navštívilo dětmi oblíbené divadlo JÓJO. Tentokrát si pro děti připravili „Aprílovou pohádku“, ve které měli všichni plné ruce práce. Začalo to skřítky, kteří bydleli společně v chaloupce s kamarádkou čarodějkou, která měla kouzelnou hůlku. Jednoho dne se skřítci rozhodli, že hůlku potajmu vyzkouší. Čarovali a čarovali, až nakonec bylo všechno úplně popletené – slepička měla místo kuřátek lízátka, kravička měla místo telátka krabici od mléka apod. Ale co se nestalo, hůlka se zlomila a tak nemohli vše vrátit zpátky. Co teď? Utéct nebo se postavit čelem k problému a omluvit se? Děti skřítkům správně poradili, co mají dělat a tak zašli za vodníkem Bonifácem, který všechno napravil. Vše dobře dopadlo, a tak se s dětmi můžeme těšit na poslední představení v červnu, které bude poslední v tomto školním roce.

Den pro záchranu života
Den pro záchranu života

V pátek 29. 4. 2016 jsme se zúčastnili akce pod názvem Den pro záchranu života. I děti předškolního věku se seznámily se situacemi, kdy a jak se pomáhá lidem v ohrožení života. V prostorách místní ZŠ probíhaly ukázky poskytování předlékařské první pomoci, venku pak byla 2 stanoviště s připravenými vozidly a přístrojovou technikou zdravotnické záchranné služby a hasičského záchranného sboru. Nejvíce zajímavá však byla závěrečná ukázka společného zásahu složek IZS u dopravní nehody osobního automobilu se zraněnou posádkou v havarovaném vozidle. Touto cestou bychom chtěli poděkovat p. starostovi M. Hejnovi, který ve spolupráci se základní školou tuto akci zorganizoval. Byla velice přínosná jak pro děti, tak i pro dospělé.

Pohádka o hudebních nástrojích
Pohádka o hudebních nástrojích

Dne 18. května k nám zavítal pan Pavel Macků se svými hudebními nástroji, ke kterým má velmi blízko již od svého dětství. Naše děti se seznámily s téměř padesáti současnými i historickými hudebními nástroji. Na začátku si poslechly asi dvacetiminutovou pohádku s písničkami o trampotách flétniček, které jim způsobil beraní roh s trumpetou a o tom jak jim nakonec pomohly ostatní hudební nástroje. Tuto pohádku děti samy svým zpěvem doprovázely. Po pohádce jsme si znovu připomněly všechny hudební nástroje nejen jejich názvem, ale i poslechem kraťoučkých ukázek. Nakonec si nástroje mohly samy prohlédnout zblízka. Bylo to velmi hezké, příjemné a hlavně pro děti skvělé přiblížení různých hudebních nástrojů.

Netradiční bubenická dílna
Netradiční bubenická dílna

V pátek 1. dubna jsme si pozvali do naší mateřské školy bubeníka Davida Andrše, který provádí s dětmi netradiční bubenickou dílnu. Starší děti, které se pamatovaly na loňskou, se nemohly dočkat, jak se zase vyřádí. Byly podle věku rozděleny do dvou skupin s různou náročností. Děti se přesvědčily, jak se dají využít věci kolem nás k produkci zvuku, zbaví se přebytečné energie a naučí se něco nového. Hrály na recyklované materiály (plastové sudy, hrnce, chrastítka z plechovek, atd.) pomocí paliček zakončených tenisovým míčkem. Naučily se pár rytmů za pomoci rytmického slabikování a popěvků, které potom převáděly do hry na nástroje. Formou hry se učily akcentům, gradacím, počítání, atd. Součástí dílny je i bodydrumming, což je rytmus na tělo - tleskání, pleskání a dupání při tanci. Co se starší děti naučily, v závěru předvedly těm mladším, které jim dělaly publikum. Páteční dopoledne se vydařilo a dětem se moc líbilo.

Velikonoce v mateřské škole
Velikonoce v mateřské škole

České Velikonoce charakterizuje živá tradice - „velikonoční pomlázka“. Je to obyčej, kdy chlapci obcházejí domy s pomlázkou spletenou z vrbového proutí a zdobenou stuhami. Pomlázka je symbol předávání síly, zdraví a svěžesti (omlazení). V našem kraji se dodržuje i holčičí koleda, která probíhá většinou 14 dnů před Velikonocemi. Koleda proběhla i u nás ve školce, kdy holčičky koledovaly 11. března a kluci dne 24. března. Většina dětí měla nádherné pomlázky, které byly vlastnoručně vyrobeny doma a za odříkanou velikonoční koledu dostaly spoustu dobrot. Nakonec jsme s dětmi vyrazily na procházku obcí a popřály všem krásné Velikonoce.

Tongo
Tongo

Dnešek 9. března byl pro děti dlouho očekávaný den, na který se těšily už velice dlouho. Celé dopoledne jsme strávili v hradeckém centru „Tongo“, kde měly děti možnost prožít chvíle plné zábavy, pohybu a nejrůznějších opičáren. Obrovská hala byla nabitá nápaditými průlezkami, trampolínami, klouzačkami, balónky, kolotočem, velrybou „polykající“ děti a mnoha dalšími zábavnými atrakcemi a k tomu celou halu zdobily krásné malby mořského světa. Po dvou hodinách dovádění a hraní se nám ani nechtělo domů. Cesta autobusem plných odpočívajících dětí jen dokázala, jak moc si to děti užily. Ve školce jsme ještě společně s paní učitelkou Blankou rozdávaly dětem malé překvapení v podobě dobroty a časopisu Sluníčko, protože po celou dobu našeho výletu byly velice hodné.

Březen - měsíc knihy
Březen - měsíc knihy

Hned 1. týden v měsíci březnu se děti z mateřské školy věnovaly knihám a všemu, co k nim patří. Do školky si přinesly svoje nejmilejší knížky, které si vzájemně prohlížely, obdivovaly krásné barevné ilustrace, ostatním dětem vyprávěly, co se jim z nich nejvíce líbilo a jak jim maminky, tatínkové, ale i babičky doma čtou. Připomněli jsme si, jak se správně a opatrně s knihou zachází, aby byla stále pěkná a dlouho nám vydržela. V MŠ měl každý vyrobenou vlastní malou knížečku, na které si vybarvil svoji značku a dokreslil do ni obrázky. V pátek 4. března jsme šli všichni společně navštívit Místní lidovou knihovnu ve Voděradech. S úsměvem nás přivítala knihovnice Kamila Panenková a hned se začala dětem věnovat. Ukázala jim  oddělení pro děti i pro dospělé. Vysvětlila, jak probíhá půjčování a vracení knih a znovu připomněla, jak s nimi správně nakládat. Potom půjčila dětem knihy na prohlížení. V závěru je pozvala, aby knihovnu navštívily i se svými rodiči, kde si mohou vypůjčit knihy i časopisy pro malé i velké. V pěkném a vkusně vyzdobeném prostředí se nám velice líbilo a věříme, že se sem budou děti do budoucna rády vracet.

Divadlo
Divadlo

V úterý 23. února jsme ve školce přivítali poprvé v novém roce 2016 naše oblíbené divadlo JOJO. Děti se už od samého rána na představení těšily, protože pohádku „Hrnečku vař“ velice dobře znají. Pohádku nám zahájila kouzelná babička slovy: „Bylo nebylo…“ a představila nám hlavní hrdinku Aničku. Anička byla moc hodná holčička, a když ji omarodila maminka, snažila se najít pro ni všechno možné jen, aby se jí udělalo lépe. Při svém shánění alespoň kousíčku chleba, potkala hodného psa Bojárda i různá jiná zvířátka, ale hlavně potkala kouzelnou babičku, která jí za její ochotu mamince pomoct, dala kouzelný hrneček, který na slova „Prosím“ začal vařit kaši a na slovo „Děkuji“ přestal. Už by vše dobře dopadlo, kdyby se na scéně neobjevili chamtiví sedláci, kteří hrneček ukradli. Hrneček by jim nic neuvařil, protože neznali kouzelná slůvka, ale děti jim poradily a už se kaše z hrnečku valila po celé školce. Nakonec to všechno dobře dopadlo a závěrečnou tečkou pro děti bylo ochutnávání kaše z kouzelného hrnečku. Opět nás divadlo velice pobavilo a už se těšíme na další představení, které nás čeká v květnu.

Průvod masek
Průvod masek

Sice letos vychází Masopust na úterý 9. února, ale to bude probíhat zápis do 1. ročníku ZŠ, proto jsme přesunuli tuto akci již na pátek pátého. Hned po příchodu do mateřské školy se děti předváděly v nejrůznějších maskách, které jim maminky připravily. Ke svačince byly tradiční masopustní koblihy a pak už se honem ustrojit a vyrazit po vesnici. Do kroku vyhrával „hudební kočárek“ a nově i pan harmonikář, doprovázený nejrůznějšími frkačkami, řehtačkami, rolničkami, píšťalkami, ale i vozembouchem. U každého domu bylo pozastavení s masopustním říkadlem, zpěvem a tancem. Letos nám přálo počasí, takže za svitu sluníčka byly taškařice a legrácky ještě veselejší. Děti byly hojně obdarovány sladkostmi, nejrůznějšími dobrotami, ale i finančními příspěvky, které budou využity na akce pro děti. Touto cestou bychom chtěli všem poděkovat, hlavně pak maminkám, které nám při této veselé akci pomáhaly.

Tři králové
Tři králové

Ve středu 6. ledna 2016 si děti připomněly tradici tříkrálového průvodu. Ve školce si hrály na Tři krále - Kašpara, Melichara a Baltazara. S královskou korunou na hlavě a za zpěvu koledy: "My Tři králové jdeme k vám, štěstí, zdravi vinšujem vám,...", obcházely po školce až k vánočnímu stromečku a Betlému. Seznámily se s tím, že v současnosti se pochůzka Tří králů vztahuje k charitativním sbírkám, které putují na pomoc druhým - potřebným.

První sníh
První sníh

V prvním týdnu po Vánocích jsme se konečně dočkali sněhu, který dětem tak moc chyběl. Na nic se nečekalo a hned na školní zahradu bobovat, prohrnovat cestičky a hrát si se sněhem. Děti si to užívaly, jak jen mohly. Ryhle vyšlapat kopeček, sednout na kluzák a hurá dolů. Jiným se zase více líbilo odhrnovat sníh, dělat z něho hrad a stavět sněhuláky. Teď si už jen přejeme, aby nám sníh vydržel a my se mohli věnovat zimním radovánkám i nadále.

Vánoční týden
Vánoční týden

V posledním týdnu před Štědrým dnem, kdy zavřených okének v adventním kalendáři je stále méně, vrcholily naše vánoční akce. Vánoční atmosféru jsme si začali užívat ve středu 16.12. při návštěvě pěveckého sboru Carmina v tělocvičně základní školy, kde jsme poslouchali příběh o narození Ježíška v městě Betlémě. Ve čtvrtek 17.12. jsme si udělali Vánoce u nás v mateřské škole. Ráno děti u ustrojeného stromečku zpívali koledy a byly celé natěšené, co jim Ježíšek nechal za dárečky pod stromečkem. Rozjasněná očka malých dětí byla zase nám největším dárkem. Dnešek jsme zakončili vánoční besídkou, kde jsme zpívali koledy, recitovali básničky, tancovali na sněžném obláčku. Na konci bylo připravené pohoštění v podobě vánočních balíčků pro děti, cukroví, perníčků a jiných dobrot. Tímto bych všem moc ráda poděkovala a přejeme vám krásné prožití vánočních svátků, hodně zdraví, štěstí a osobní spokojenosti v roce 2016.

Vypouštění balónků
Vypouštění balónků

Stejně jako loni, tak i letos 4. prosince, nás voděradští hasiči pozvali na akci "Vypouštění balónků s přáním Ježíškovi". Hned po odpolední svačince jsme se vydali ke staré hasičské zbrojnici, kde nás už čekali pořádající čertice a čerti. V hezky vyzdobených prostorách byla pro děti připravena čertovská dílnička a spousta dobrého občerstvení. Postupně sem za námi docházeli rodiče, a tak i oni si mohli napsat svoje přání Ježíškovi. Přesně v 15.15h se všechny balónky vznesly vzhůru a teď už budeme jenom čekat a doufat, že se nám všem přání splní. Děkujeme voděradským hasičům za moc pěkné předvánoční odpoledne.

Mikuláš
Mikuláš

I letos se vypravil Mikuláš se svými nebeskými a pekelnými pomocníky, aby potěšil hodné děti a lehce pokáral ty, které občas trochu zazlobí. Po přivítání otevřel svoji mikulášskou knihu a začal vyvolávat děti podle jmen. Mikuláši děti slíbily, že budou nadále celý rok hodné a poslušné ve školce i doma. Nakonec jsme zazpívali písničku o Mikuláši, přednesli básničku čertům a odměnou za to pak milí andělé rozdali dětem sladké balíčky, které si vzali domů.

Zvonění

  1. hodina   7:20 -   8:05
  2. hodina   8:15 -   9:00
  3. hodina   9:20 - 10:05
  4. hodina 10:15 - 11:00
  5. hodina 11:10 - 11:55
  6. hodina 12:05 - 12:50
  7. hodina 13:00 - 13:45
  8. hodina 13:55 - 14:40

Termíny prázdnin

Podzimní 26.10. a 27.10.2022
Vánoční 23.12.2022 - 2.1.2023
Pololetní 3.2.2023
Jarní  27.2. - 5.3.2023
Velikonoční 6.4.2023
Hlavní 1.7. - 31.8.2023

Kalendář akcí

Náhodný obrázek

logo-doucovani-2022-m

 

logo-web-male-2019

 

 grant-web-maly

 

pedos logo

 

 

banner467x60

 

fondsidus

 

 op-vk-plakat

Přihlášení