Výlet na Fatru
Výlet na Fatru

V termínu 9. - 12. června se žáci 8. ročníku s p. učitelem Strnadem vydali na výlet na Slovensko do Terchové, centra Malé Fatry. V neděli jsme se sešli v Týništi nad Orlicí na vlakovém nádraží v počtu 11 žáků. Rozloučení s rodiči bylo emotivní a všichni byli rádi, že už jsme odjeli směr Malá Fatra. Přestupovali jsme v Hradci Králové a v Pardubicích, kde jsme v pauze navštívili McDonald a dali si malé občerstvení. V Pardubicích jsme nastoupili do nočního vlaku směřujícím do Žiliny, ve kterém jsme se usadili a pokusili se usnout. Bohužel se nám to moc nedařilo. Na konec cesty na nás čekal autobus ze Žiliny do Vyšných Kamenců v Terchové. Tam nás čekala milá paní Franeková, která nám ukázala, jak to na chatě funguje. Po vybalení a krátkém odpočinku jsme vyrazili na nejvyšší vrchol

Malé Fatry Velký Kriváň (1709 m. n. m.). Cesta byla dlouhá a úmorná vedrem a proto jsme se osvěžovali při zastávkách v potoce. Část cesty jsme absolvovali lanovkou z Vrátné na Chleb. Lanovka nás převezla až pod vrchol hory a po krátké přestávce jsme pokračovali až na samotný vrchol, kde jsme mohli vidět i Tatry a okolí. Stejnou cestou jsme se vrátili zpět, když jsme se svezli kousek autobusem a navštívili Lidl v Terchové. Odpočívali jsme a věnovali se volným aktivitám. Večerka byla ve 22 hod a tu jsme všichni bez rozdílu dodrželi. Třetí den jsme vstávali v osm ráno a posnídali. Připravovali jsme se na Jánošíkové diery a co nejvíce se přiblížit k Malému a Velkému Rozsutci. Jeli jsme autobusem do Terchové, kde jsme měli přestupovat na další autobus, ale ten nám ujel. Změnili jsme plány a dojeli do Štefanové dalším autobusem, co nejblíže k cíli. Poté jsme museli jít už po svých. Počasí bylo velmi podobné předchozímu dni, ale naštěstí jsme šli většinu času ve stínu stromů a u potoka, který se klikatil podél cesty. Po chvíli začala být cesta náročnější. Museli jsme zdolávat úseky, na kterých jsme šplhali po řetězech a drželi se ocelových lan, lezli po žebřících. Nejprve jsme viděli cestou dolů Dolné diery a pak cestou nahoru Nové diery. Záchytným bodem byla koliba Podžiar, kde jsme si dali oběd a doplnili zásoby pití. Potom jsme pokračovali nahoru přes nejnáročnější Horné diery až na místo s názvem Pod tanečnicou v nadmořské výšce 1186 metrů, kde už byly vidět oba vrcholy Rozsutce zblízka. Už jsme byli unavení, a proto jsme se už vraceli zpět jinou trasou, která byla pro sestup bezpečná a rychlá přímo do Štefanové. Tady jsme čekali asi hodinu na autobus, který nás dovezl až do místa ubytování. Pan učitel využil čekání na autobus a zajistil kontakt na nejbližší pizzerii a také domluvil na poslední den dopoledne koupání v bazénu v Terchové. Po příjezdu na chatu jsme se umyli a objednali na večeři pizzu. Také jsme hráli oddechově fotbal a nacvičovali tanec Letkis. V osm hodin večer nám přivezli pizzu, najedli jsme se a těšili se na náš poslední den výletu. Ráno jsme vstávali úplně stejně jako den předchozí a museli jsme se už částečně balit, ať toho před odjezdem nezůstává tolik. Jeli jsme znovu stejným autobusem do Terchové, navštívili jsme Muzeum v Terchové, která je rodištěm národního hrdiny Juraje Jánošíka. Kolem jeho sochy jsme také šli do sportovního centra Terchovec si zaplavat do bazénu. Bazén jsme měli pro sebe na 2 hodiny. Používali jsme teplou masážní vířivku, kde byla teplota 36-37 °C a také bazén, ve které byla teplota poměrně nižší. V bazénu jsme si zahráli přehazovanou, vyzkoušeli různé skoky a dali si závody v rychlosti. Na zpáteční cestě na zastávku autobusu jsme se stavili koupit si domů něco na památku a také dárky nejbližším. Po návratu na chatu nás čekalo dojídání zbytků, úplný úklid a také hodnocení celého výletu. Každý z nás si sáhl na dno svých sil a zažil úžasné výhledy, poznali jsme se i z jiné stránky a každý si zaslouží poděkování za účast na takovém výletě. Při zpáteční cestě autobusem a pak vlakem jsme už jenom odpočívali a těšili se domů na rodiče. Přijeli jsme do Týniště asi o hodinu dříve, protože jsme stíhali zpožděné spoje.


Telefony

Ředitelna
494 384 528
Sborovna
494 384 945
Mateřská škola
494 384 552
Mateřská škola
770 113 114
Školní družina
499 111 102
Školní jídelna
494 384 180
Kuchyň
499 111 101
Účetní
499 111 100
Kabinet Čj a Vv
499 111 103

Zvonění

  1. hodina   7:20 -   8:05
  2. hodina   8:15 -   9:00
  3. hodina   9:20 - 10:05
  4. hodina 10:15 - 11:00
  5. hodina 11:10 - 11:55
  6. hodina 12:05 - 12:50
  7. hodina 13:00 - 13:45
  8. hodina 13:55 - 14:40

Termíny prázdnin

Podzimní 29.10. a 30.10.2019
Vánoční 23.12.2019 - 3.1.2020
Pololetní 31.1.2020
Jarní  3.2. - 9.2.2020
Velikonoční 9.4.2020
Hlavní 1.7. - 31.8.2020

Dnes má svátek

 

kalendář jmen

 

Kalendář akcí

Náhodný obrázek

logo-web-male-2019

 

 grant-web-maly

 

pedos logo

 

 

banner467x60

 

fondsidus

 

 op-vk-plakat

Přihlášení